Sdružení přátel Pardubického kraje

Bartošův, Potůčkův a Valčíkův britský pilot

Ron Clifford Hockey

08. 07. 2008 Přesně před rokem jsme jedno číslo Vlastivědných listů Pardubického kraje věnovali druhé světové válce, výsadku Silver A a ležácké tragédii. Na toto číslo reagoval pan Jiří Maldur Havlíček, který upozornil na osobu britského válečného pilota Ron Clifforda Hockeyho, který by měl být v souvislosti s výsadkem Silver A také vzpomenut. Ron Clifford Hockey se narodil 4.8.1911 v Exeteru ve Velké Británii. Ve svém rodišti absolvoval základní a střední školu, poté studoval na University of Exeter a na Imperial College v Londýně. Létat začal v roce 1933, v září 1939 byl převelen k RAF, nejprve k peruti, která přepravovala vzácné osobnosti do Francie, včetně W. Churchilla. Poté byl přidělen k peruti, jejímž cílem bylo plnit zvláštní účely. Později se stal jejím velitelem. Mimo jiné i jeho zásluhou byl proveden úspěšný atentát na říšského protektora Rainharda Heydricha.

Když ve Velké Británii probíhaly v roce 1941 přípravy na tři výsadky Silver A (Bartoš, Potůček, Valčík), Anthropoid (Valčík, Kubiš) a Silver B (Zemek, Švácha), probíhalo současně s tím letecké bombardování Německa a nebylo tedy možné uvolnit jediný z letounů Handley Page Halifax. Teprve 28. prosince 1941 měl kapitán válečného letectva Ron C. Hockey ze 138. letky k dispozici zcela nový letoun Halifax, který byl přizpůsoben pro letecké výsadky. Přes nepříznivé počasí se rozhodl okamžitě provést výsadek všech tří českých skupin. Skupiny Antropoid, Silver A a Silver B nastoupily na palubu na letišti v Tangmere. Letadlo přesně ve 22 hodin nabralo kurs na Francii a nad Německo. Ze záznamů o letu je možné se dočíst, že se letoun dostal nejprve do sněhové bouře a později i do protiletecké palby, pravděpodobně nad Plzní. Později se letoun orientoval až nad Nasavrky. Skupina Silver B vyskočila u Kasaliček (u Přelouče), skupina Silver A seskočila u Semic (nedeko Poděbrad) a skupina Antropoid u Nehvizd nedaleko Čelákovic. S menšími škodami letoun přistál v Anglii v 8:19 hodin. Kromě Hockeye tvořil posádku letadla také druhý pilot, Kanaďan F/O Dick Wilkin.
Tento deset a půl hodiny trvající let v nízké výšce nad zasněženou okupovanou Evropou je dnes hodnocen jako jedna z nejúspěšnějších a nejodvážnějších operací svého druhu. Ron C. Hockey, který pilotoval letoun, na jehož palubě byli mimo jiné i Valčík, Potůček a Bartoš, jako jediný z posádky letadla přežil válku.
Při plnění bojových úkolů strávil šest let války ve vzduchu nad Evropou, Alžírskem či Středním Východem Později byl povýšen na plukovníka, v roce 1946 Hockey odešel do zálohy, ale i nadále pokračoval v létání jako instruktor. Žil ve Skotsku, kde zemřel 21.2.1992 ve městě Rosabum.
Usnesením Zastupitelstva města Pardubice ze dne 31. května 1993 bylo Ronu C. Hockeymu uděleno čestné občanství města in memoriam.
V červnu roku 1991 zavítal Hockey poprvé oficiálně do Česka, aby osobně poznal místa, kde bojoval jeho výsadek. Zde se ve dnech 21. a 22. června účastnil pietního shromáždění v Praze a také v Ležákách. Obě místa obdaroval bronzovými pamětními deskami, které nechal zhotovit. Mimo jiné byl také slavnostně přijat na pardubické radnici náměstkem primátora J. Žítkem a pobesedoval se členy Klubu přátel Pardubicka. V Pardubicích také navštívil památník Zámeček a stihnul poskytnout několik rozhovorů pro místní sdělovací prostředky, o čemž jsou záznamy v archivech.

Prameny: Zprávy Klubu přátel Pardubicka 9/10, rok 1991, číslo 11/12, rok 1991, číslo 7/8, rok 1992.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2008
Předchozí článek: Eduard Kasparides
Následující článek: Chrudim - živé historické a kulturní město v roce 2008


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2021 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Historie chroustovického zámku
Přelouč - město příběhů
Průlomy Divoké a Tiché Orlice
Střípky z historie PardubicPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Rane gotický kostel sv. Mikuláše v PROSEČI z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml