Sdružení přátel Pardubického kraje

Z Barborky až na Terezku aneb putování po rozhlednách v našem kraji - 2. část

Zuberský kopec. Foto: Honza Ptáček

30.11.2013 Český rozhlas Pardubice během letošního léta svým posluchačům postupně představil 15 rozhleden Pardubického kraje. Průvodcem seriálu Z Barborky až na Terezku byl herec pardubického divadla Josef Pejchal, který posluchače seznamoval s dechberoucími výhledy i osudy lidí kolem rozhleden. My vám nyní nabízíme krátké ohlédnutí a představení prvních pěti vyhlídek. Všechny pořady si můžete poslechnout na http://pardubice.rozhlas.cz/rozhledny, kde také naleznete bohatou fotogalerii i písničky, které o jednotlivých rozhlednách složil písničkář Radek Bartoš.

ZUBERSKÝ KOPEC U TRHOVÉ KAMENICE (č. 15)
Myšlenky na zbudování rozhledny nad Trhovou Kamenicí se datují již do roku 2001, kdy zesílily snahy mobilních operátorů o vybudování vysílače.
V celém procesu se jako významná ukázala role správy CHKO Železné hory, která prosadila záměr umístit na jednu věž zařízení všech tří operátorů a zároveň zbudovat takovou stavbu, která by nenarušila ráz krajiny. Kromě funkce vysílače měla věž sloužit i jako vyhlídková plošina pro turisty.

Pátého června 2004 došlo k otevření zbrusu nové rozhledny. Objekt se nalézá na nevšedním místě – na úpatí Zuberského kopce – ne tedy na jeho vrcholu. Jde o více než 50 metrovou ocelovou věž, která je ve spodní části ozvláštněna o dřevěné obložení. Z rozhledny, kterou místní překřtili na „podhlednu“, je vidět na Trhovou Kamenici, Hlinsko a nejbližší okolí, za dobrých podmínek lze dohlédnout až do Orlických hor a Krkonoš. V samotném okolí je řada dalších zajímavých míst – prales Polom, přírodní rezervace Buchtovka a Zubří nebo bezpočet rybníků.
Praktické informace:
Lokalita: východní úpatí Zuberského kopce cca 1 km jihozápadně od Trhové Kamenice, cca 25 km jižně od Chrudimi
GPS: 49°46‘53.148“N 15°48‘6.633“E
Celková výška: 55 m
Výška vyhlídkové plošiny: 39 m
Počet schodů: 182
Otevírací doba: Květen, červen a září (so-ne): 10–16, červenec a srpen (út–ne): 10–17 hod., pondělí – zavírací den. Za nepříznivého počasí je z bezpečnostních důvodů rozhledna uzavřena. Skupiny nad 10 lidí si mohou objednat návštěvu rozhledny i mimo provozní dobu na tel. čísle: 469 333 101 (úřad městyse).
Vstupné: 10 Kč (dospělí), 5 Kč (děti)
Výhled: Trhová Kamenice, Hlinsko, vrcholky Železných hor, Žďárských vrchů, Orlických hor i Krkonoš.

VOJTĚCHOV U HLINSKA (č. 14)
„Nemáme žádnou dominantu v obci. Co kdybychom postavili rozhlednu,“ řekli si před lety ve vesnici Vojtěchov při hlavní silnici z Hlinska do Poličky. Smělý plán se dočkal své realizace v roce 2008, kdy na návrší Na hrbovatkách začala růst nevysoká rozhledna. I kvůli fi nanční náročnosti byla její výstavba rozložena do tří let. Obec kupodivu nepoužila místní žulu z Hlinecka, ale nechala si ji dovézt až z Horních Dvorců u Jindřichova Hradce. „Ty nejhezčí kameny nám ale někdo ukradl,“ smutní zdejší místostarosta Jaroslav Kincl, který je i autorem vlastní podoby rozhledny. K otevření ani ne dvacetimetrové rozhledny došlo 10. července 2010 a objekt se okamžitě stal četným cílem turistů z širého okolí. Ti se mohou pokochat krásným výhledem na Pardubice, Chrudim, Orlické hory i Kralický Sněžník. Za mimořádné viditelnosti lze dohlédnout až do Krkonoš. Na horní plošině vojtěchovské vyhlídky je umístěn dalekohled a také webová kamera.
Praktické informace:
Lokalita: návrší „Na hrbovatkách“, cca 0,5km jižně od Vojtěchova u Hlinska, cca 30km jihovýchodně od Chrudimi
GPS: 49°46“46‘ s. š., 15° 58“ 46‘ v. d. Nadmořská výška: 590 m
Celková výška: 16,35 m
Výška vyhlídkové plošiny: 11,7 m
Počet schodů: 59
Otevírací doba: Duben až červen a září, říjen – sobota, neděle a svátky 9–17, červenec a srpen – denně 9–19, Mimo tuto dobu lze sjednat návštěvu na telefonu 721 609 957.
Vstupné: 20 Kč (dospělí), 10 Kč (děti)
Výhled: Pardubice, Chrudim, Železné hory, Orlické hory, Skutečsko, Kralický sněžník.

U ČESKÉ TŘEBOVÉ (č. 7)
Pro svou odlehlost býval Kozlovský kopec nad městem Česká Třebová často zahalen rouškou tajuplnosti – vyprávělo se třeba, že uvnitř kopce je veliké jezero, odkud se bere voda tekoucí z pramene Vrbovka. Od počátku dvacátého století zde zaznamenáváme zvýšený turistický ruch.
Od roku 1929 na Kozlovském kopci stávala první dřevěná, 29 metrů vysoká rozhledna. Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu bylo tehdy nutné vystoupat po pěti dřevěných žebřících. Postupně se stávala cílem stále většího počtu turistů z širokého okolí. To velice zvýšilo atraktivitu místa a v roce 1932 byla pro potřeby turistů vystavěna Chata Maxe Švabinského. Ta byla pojmenována po známém malíři, který ve zdejších končinách často pobýval. V současné době stojí na Kozlovském kopci od srpna 2000 nová ocelová rozhledna, která primárně slouží jako vysílač mobilního operátora. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 33 metrů se nám nabízí krásný výhled na Českou Třebovou, Orlické hory i Litomyšl. Za dobré viditelnosti je vidět až do Pardubic a na Sněžku.
Praktické informace:
Lokalita: Kozlovský kopec, cca 5 km jihozápadně od České Třebové, cca 10 km jižně od Ústí nad Orlicí
GPS: 49°52’52.787”N, 16°25’32.157”E
Nadmořská výška: 601 m
Celková výška: 55 m
Výška vyhlídkové plošiny: 32,8 m
Počet schodů: 174
Otevírací doba: květen, červen, září a říjen pouze o víkendech a svátcích (10–18 hod.), v červenci a srpnu denně (rovněž 10–18 hod.)
Vstupné: Důchodci a studenti 15 Kč, dospělí 20 Kč
Výhled: Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky i Kralický Sněžník.

ANDRLŮV CHLUM (č. 1)
Na Andrlův Chlum odedávna mířily kroky milovníků přírody a dalekých rozhledů. V roce 1905 byla za 4 500 korun vybudována první dřevěná rozhledna. Tato 30 metrů vysoká stavba sloužila návštěvníkům až do roku 1918, kdy shořela. U výstavby druhé vyhlídkové stavby na 559 metrů vysokém Andrlově Chlumu stál místní spolek KČT. Předcházelo jí vybudování nedaleké turistické chaty Hvězda v roce 1940. Nová věž byla v provozu od roku 1941, zbourána byla pro celkovou zchátralost někdy počátkem 60. let. Současná víceúčelová ocelová vyhlídková věž vystavěná podle projektu Ing. Janoty byla slavnostně zpřístupněna 19. května 1996. O její stavbu se zasadilo sdružení „Andrlův Chlum“, jehož členy jsou město Ústí nad Orlicí, Eurotel Praha, SPT Telecom, Policie ČR a okresní HZS. „Stříbrná kráska“, jak ji přezdívají místní, je 50 metrů vysoká vyhlídková věž, kam lze vystoupat po 183 schodech. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce téměř 35 metrů. Za příznivého počasí je vidět až na čtvrtinu celého Českého království.
Praktické informace:
Lokalita: Andrlův chlum, cca 3 km jihozápadně od Ústí nad Orlicí
GPS: 49°57’36.324”N, 16°22’26.127”E
Nadmořská výška: 559 m
Celková výška: 52 m
Výška vyhlídkové plošiny: 34,6 m
Počet schodů: 183
Otevírací doba: od března do října denně kromě pondělí od 10 do 17hodin, od listopadu do února pouze o víkendech; v případě uzavření rozhledny lze zapůjčit klíč v nedaleké chatě Hvězda
Výhled: Ústí nad Orlicí, Orlické hory, Krkonoše, Kunětická hora, Českomoravská vrchovina, Železné hory, Jeseníky.

KŘÍŽOVÁ HORA (č. 8)
První zmínka o Křížové hoře (německy Kreuzberg) se nachází v Gramizově popisu v Zemském archivu v Brně z roku 1653. Své jméno pravděpodobně dostala podle kříže, který tu stával. Od roku 1833 se zde nalézal malý dřevěný kostelík, o sto let později ještě přibyl hostinec. Dvakrát ročně se zde konaly poutní slavnosti. Po roce 1945 začíná období úpadku tohoto místa. Blízké okolí sloužilo jako cvičiště naší a po roce 1969 sovětské armády. Chatka i kostel byly zbourány. Zničena byla i křížová cesta. Až na konci tisíciletí začali zastupitelé nedaleké Červené Vody přemýšlet o obnově původního dřevěného kostela, ale zelenou nakonec dostala výstavba turistické rozhledny. Nová dominanta začala na Křížové hoře vyrůstat od května 2006 do jara 2007 podle projektu architekta Mádlíka. Základ rozhledny představuje železobetonový tubus, vnější plášť rozhledny tvoří sbíjené vazníky s palubkami. Součástí objektu je i kryté posezení, které slouží za účelem konání kulturně-společenských akcí. Na jeho dlažbě je zobrazen půdorys původního poutního kostela. Z Křížové hory se návštěvníkům otevírá krásný výhled na oblast Kralicka, je vidět i k „sousedům“ do Polska.
Praktické informace:
Lokalita: Křížová hora, cca 2 km jihovýchodně od obce Červená Voda, cca 45 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí
GPS: 50°2’16.739”N, 16°45’26.463”E
Nadmořská výška: 735 m
Celková výška: 25 m
Výška vyhlídkové plošiny: 22 m
Počet schodů: 130
Otevírací doba: od listopadu do konce března – zavřeno (v případě dobrého počasí a dostupnosti pouze na objednávku na OÚ Červená Voda pro skupiny nad 5 osob), duben a říjen – otevřeno v sobotu a v neděli od 13 do 15 hod, květen,
červen a září – otevřeno v sobotu a v neděli od 10 do 17 hod, červenec a srpen - otevřeno každý den od 10 do 17 hod.
Vstupné: Jednotné 20 Kč, předškolní děti vstup zdarma
Výhled: Kralický Sněžník, Suchý vrch, obec Červená Voda.

Autor: Tomáš Klement
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2013


Vojtěchov. Foto: Honza Ptáček
Rozhledny v Pardubickém kraji




Předchozí článek: Skutečský rodák Václav Jan Tomášek
Následující článek: Smírčí kříže na Svitavsku - Moravská Třebová, Petrůvka


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Rane gotický kostel sv. Mikuláše v PROSEČI z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Typické domky ve vesničce LANŠPERK nacházející se pod stejnojmenným hradem.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: náměstí v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml