Sdružení přátel Pardubického kraje

Cimburk se stal místem romantických svateb

Foto autor

16.06.2022 Možná jste ten název ani nikdy neslyšeli, protože gotický hrad Cimburk u Městečka Trnávka v jihovýchodním cípu Pardubického kraje vyhořel po zásahu blesku už před 246 lety. Zbylo jen pár obvodových zdí a zbytek věže s bránou na kopci, které zarůstaly jako zámek Šípkové Růženky. Až v roce 2005 zříceninu převzalo Městečko Trnávka do svého majetku jako kulturní památku. Od té doby se snaží zakonzervovat to, co zbylo. Pomáhá s tím i Pardubický kraj. O postupu prací se při návštěvě přesvědčil náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.
„Pod hradem máme podstavce pro lavičky v přírodním hledišti, konaly se tu různé koncerty a divadelní festivaly,“ říká starosta Milan Šedaj. Na hrad vede pěkná naučná stezka s devíti ručně vyřezávanými lavičkami s různými motivy a pověstmi z hradu od místního řezbáře Petra Steffana. Když ovšem před dvěma lety spadla část vstupní brány hradního areálu, musela obec začít řešit jeho konzervaci. „Má to tady takovou romantickou atmosféru, v poslední době tu hodně oddáváme. Jednou dokonce v noci za úplňku a při svitu svíček,“ dodává starosta.

Městečko Trnávka má bohatou historii. Patří ke starému sídelnímu území, kde se nacházejí nálezy až z doby kamenné. V minulých letech to byly například nálezy pod zbouranou stodolou u fary, kde se našel třeba objekt s píckou z mladší doby bronzové, nebo středověká kovová čutora. Panství hradu Cimburk je zmiňováno od roku 1308.
„Přestože v posledních letech jsme dotace na rekonstrukce památek museli krátit, rozhodli jsme se pomoci řešit některé větší kritické situace v kraji. Městečku Trnávka jsme vloni přispěli částkou 800 tisíc korun a letos jde do Zastupitelstva návrh na stejnou částku pro druhou etapu statického zajištění a konzervace,“ konstatuje Roman Línek a dodává: „Kromě toho přispějeme ještě částkou 250 tisíc korun farnosti na obnovu vitráže v místním mohutném kostele sv. Jakuba. Vzhledem k tomu, že do celého kraje půjde letos na památky celkem kolem 10,7 milionu korun, bude místní podíl na krajských dotacích opravdu významný.“
Kromě toho čerpá Městečko Trnávka krajské dotace na obnovu drobných architektonických památek, jako jsou křížky či venkovská sousoší, ale také pro dobrovolné hasiče, místní komunikace či oplocenky. Aktivní jsou tu také divadelní ochotníci, spolek Trnka, sokolové nebo myslivci.

GPS souřadnice: 49.7087828N, 16.7327428E

Autor: Zuzana Nováková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2022


Foto autor
Foto autor


Předchozí článek: Zpívající lípa ze Svitavska je Stromem roku 2021
Následující článek: Jak jsem poznal vzácného člověka


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v DVAKAČOVICÍCH.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Vavřince ve VYSOKÉM MÝTĚ založený na skolnku 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Socha slona je symbolem KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: náměstí v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v LÁZNÍCH BOHDANEČ.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml