Sdružení přátel Pardubického kraje

Dům bratří Čapků v Budislavi u Litomyšle


11.04.2017 Stavba domu započala těsně před 2. světovou válkou v r. 1938, po kongresu Mezinárodního PEN klubu v Praze, z podnětu Karla Čapka a podle projektu architekta Stanislava Tobka, žáka Josefa Gočára. Od roku 2000 je Dům bratří Čapků na seznamu kulturních památek a v letech 2014 – 2016 prošel celkovou rekonstrukcí s finanční pomocí Pardubického kraje, Ministerstva kultury ČR, sponzorů i jednotlivých dárců.
Dům bratří Čapků byl určen pro práci, setkávání, ale i odpočinek českých spisovatelů, pro všechny, kdo mají rádi procházky rozlehlými lesy a projížďky krajem Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Známé Toulovcovy maštale jsou blízko, stejně jako Litomyšl, Polička a Svitavy. Svou polohou a zejména širokou nabídkou aktivit v okolí je Budislav u Litomyšle ideálním cílem pro jednotlivce i skupiny. PEN klub chce, aby dům svému původnímu účelu sloužil i v budoucnu a stal se nedílnou součástí obce Budislav u Litomyšle, regionu i státu.

Při opravách se kladl důraz na použití materiálů a stavebních postupů, které by co nejvíc respektovaly původní stavbu. Díky citlivému přístupu architektů a realizační firmy Arbor Group se podařilo zachovat Domu bratří Čapků jeho původní ráz. Spolu s pískovcem je určujícím konstrukčním materiálem stavby dřevo. Dřevěné podlahy, stropy ze smrkových palubek, nábytek v pokojích, v kuchyni i společenské místnosti dělají dům útulnějším. Pro památkáře a architekty bylo použití přírodních materiálů důležité, proto vedle masivního dřeva se obnažilo i původní pískovcové zdivo. Nyní má dům úplně nové balkony, celý je znovu obložen modřínovými palubkami a izolován proti povětrnostním vlivům. Mění se i bezprostřední okolí domu s travnatými plochami, chodníky a parkovacími místy. Dům nyní návštěvníkům umožňuje vnímat charakter původní stavby a využívat i pohodlí moderního technického vybavení. Všechny použité moderní technologie jsou v souladu se soudobými technickými podmínkami při revitalizaci památkově chráněného objektu, umožňují návštěvníkům vnímat charakter původní stavby a zároveň využívat veškeré pohodlí standardní výbavy.
Dům bratří Čapků nabízí 38 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. V pravém křídle budovy vznikly po rekonstrukci dva nové apartmány, recepce a technické zázemí objektu. Zvětšila se celková užitková plocha přízemí a vedle společenské místnosti, kuchyně a baru je k dispozici i nový obytný prostor. Ve společenské místnosti je umístěna stálá expozice Karel Čapek – fotograf.
Součástí areálu je Ekologické vzdělávací centrum. Objekt podle projektu architekta Jiřího Mojžíše ve tvaru kopule pro cca 50 osob je k dispozici k vícedenním ekologickým výukovým programům pro školy především v Pardubickém kraji, vhodným místem k přednáškám, autorským čtením, jednáním, výstavám či malým koncertům, v letních měsících také k ubytování. Jeho stavba byla dokončena v r. 2015 a od r. 2017 zde návštěvníci uvidí expozici věnovanou historii a obnově kulturní památky Dům bratří Čapků.

GPS souřadnice: 49.7976103N, 16.1840719E

Autor: Zuzana Nováková, Pardubický kraj
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2017
Předchozí článek: V budislavských pískovcích a žulách
Následující článek: SUP - GEIER - GAJER


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 4/2023 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Planetární stezka
Kozlovský kopec
První pardubické letiště
Patnáct horopisných celkůPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Zřícenina hradu LANŠPERK založeného ve 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Socha slona je symbolem KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: Barokní radnice uprostřed náměsdtí v POLIČCE.

PARDUBICKO: Hřebčín v KLADRUBECH NAD LABEM je jedním z nejstarších na světě.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml