Sdružení přátel Pardubického kraje

Farma Slunečný Dvůr - místo k odpočinku pro celou rodinu


17. 06. 2009 Pokud hledáte příjemné a klidné místo uprostřed přírody například pro víkendový odpočinek, je farma Slunečný Dvůr v Holičkách tím ideálním místem pro celou rodinu.Farma se nachází na úpatí Železných hor mezi Pardubicemi, Chrudimí a Heřmanovým Městcem v místě, odkud je za příznivého počasí nádherný výhled na celé Orlické hory, Hrubý Jeseník, ale i Černou horu v Polsku, což je druhý hřeben Orlických hor. Odtud jsou viditelné celé hraniční horyPardubického kraje.

Farmu založili již v roce 1993 manželé Jandovi. Jak jsme se dozvěděli od PhDr. Nadi Jandové, bylo zde nejprve vybudováno tréninkové centrum pro dostihové koně, byla vybudována ojedinělá umělá tréninková dráha s umělým povrchem o délce 1 kilometr, která je první takovouto dráhou ve střední Evropě. Zbudovány byly dostihové stáje nebo kolotoč na pohybování koní. K areálu patří dalších 15 hektarů pozemků pronajatých pro vlastní seno. Jak Jandová přiznala, původní záměr, zaměřený na koně, byl rozšířen na vytvoření rekreační zóny pro oblast Pardubicka a Chrudimska.
„Místo, kde se Farma nachází, je příliš krásné „pouze“ pro koně. Proto nás napadlo vybudovat výletní, panoramatickou a zcela nekuřáckou restauraci rodinného typu. Zvláštní, kruhová stavba se zdá menší, než ve skutečnosti je. Uvnitř restaurace je 50 míst u stolů, dalších 50 míst nabízí letní zahrádka s výhledem na výběhy koní,“ představila projekt Jandová. Součástí areálu je také nadstandardní dětské hřiště s dětskými prolézačkami v podobě hrádku s houpačkou, kolotočemči pružinovými koníky pro nejmenší. Nechybí tu ani altán pro nevidomé děti, který bude doplněn textem v Braillově písmu.
Zajímavostí je altán s rosnou mlhou, který umožňuje zejména cyklistům, ale i ostatním turistům možnost nechatse v horkém létě pokropit jemnou osvěžující mlhou a nabrat tak síly na další cestu.
V areálu nechybí ani baby in-line dráha v délce 100 metrů s otočkami, aby se děti naučily jezdit na kolečkových bruslích. Již zde byla zmínka o nádherném výhledu do okolí. K tomu zde slouží vyhlídkový dalekohled, před vchodem do areálu je pak umístěna informační cedule s panoramatickým zobrazením všech významných vrcholů a hřbetů, které je možné shlédnout. Nutno podotknout, že na zbudování informační tabule se fi nančně podílel Pardubický kraj. Ten se fi nančně podílel i na zbudování stojanů pro kola.
Již bylo zmíněno, že součástí areálu je restaurace rodinného typu. Restaurace na Farmě Slunečný dvůr nabízí kromě výhledu do okolí také dětský koutek, občerstvení nejen pro lidi, ale i jejich „čtyřnohé miláčky“ a nabídku řady výrobků místních podnikatelů. V průběhu roku se zde střídá nabídka produktů zdravé výživy, dřevěných hraček či produktů z medu, pokaždé od jiného místního výrobce, jak Jandová upozornila, tyto výrobky místních podnikatelů jsou zde nabízeny bez jakéhokoliv vlastního zisku.
Restaurace je otevřena celoročně od pátku do neděle, v létě je pak za příznivého počasí pro výletníky otevřeno i ve všední dny. Areál pak doplňuje možnost ubytování ve dvou až třílůžkových apartmánech s celkovou kapacitou 12 míst. Ubytování je certifi kováno třemi hvězdičkami dle standardu EU.
Každý víkend zde návštěvníci najdou speciálně zaměřený program. Například v dubnu se ve Slunečném Dvoře představilo Perníkové hejtmanství pod Kunětickou horou, první květnový víkend byl pak zaměřen na všechny zamilované, kteří se sem přijeli políbit pod rozkvetlým stromem, nechyběly ukázky westernového ježdění, specializované programy jsou zaměřeny pro mateřské a základní školy s projížďkou na ponících, opékáním buřtů, procházkou pohádkovým lesem či hledáním pokladu. Na červenec se zde pak chystá letní tábor pro malé slečny s aerobikem, angličtinou, jízdou na ponících a kurzem líčení.
Častými návštěvníky farmy Slunečný Dvůr jsou zejména cyklisté. Podél areálu totiž prochází cyklotrasy spojující Heřmanův Městec a Slatiňany nebo Čejkovice s Rabštejnskou Lhotu. Pro ně je tu k dispozici úschovna jízdních kol či možnost usušení se v případě nepříznivého počasí.
Nejen cyklisté se pak mohou zapojit do Velké razítkové soutěže pořádané MAS Železnohorský region. Farma Slunečný Dvůr je totiž jedním z razítkových míst. Více o této soutěži informujeme na jiném místě Vlastivědných listů. Pokud tedy nevíte, co s načatým víkendem, zkuste si udělat výlet do okolí Heřmanova Městce a zastavit se na farmě Slunečný Dvůr, kde můžete zkusit ochutnat třeba novinku na jídelním lístku – geniální slané koláče dle francouzského receptu quiche.
Farma má zvláštní energii – energii ruky, přátelsky podanou na uvítanou. Určitě potká také Vaši dlaň.

GPS souřadnice: 49.91337N, 15.70311E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2009


Předchozí článek: Franz Spina (1868–1938)
Následující článek: Ležáky – osada, která nemlčela


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2021 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Historie chroustovického zámku
Přelouč - město příběhů
Průlomy Divoké a Tiché Orlice
Střípky z historie PardubicPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Městské opevnění v ulici Na Bídě v POLIČCE.

PARDUBICKO: Občanská záložna v PŘELOUČI.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml