Sdružení přátel Pardubického kraje

Filmové hvězdy natáčejí v Pardubickém kraji


22.07.2020 Od začátku letošního roku podpořil Pardubický kraj tvorbu a natáčení audiovizuálních děl celkovou částkou 1,4 milionu korun a v loňském roce částkou 1,5 milionu korun. „Sledujeme tím několik cílů,“ říká radní René Živný. „Jednak chceme propagovat zajímavá místa v našem kraji, která se objeví v projektech filmové turistiky. Dále tím podporujeme obslužné činností místní infrastruktury a také pomáháme zachovávat dokumenty mizejícího času a lidí v našem kraji.“

Mezi vybrané projekty letošního roku patří připravovaný celovečerní film SLOVO - rodinné drama odehrávající se na pozadí dějin Československa ve zlomovém roce 1968. Jde o příběh manželů, kteří se snaží nezpronevěřit základní osobní a společenské morálce v takto vyhraněné době. Filmařům se zalíbily pro natáčení prostory nemocnic v Litomyšli a Svitavách, natáčet by se mělo i v Chrudimi. Ve filmu zazáří Martha Issová, Ondřej Sokol nebo Taťjana Medvecká. Pardubický kraj přispěl na natáčení částkou 700 tisíc korun společnosti LOVE.FRAME s.r.o. Hvězdné obsazení nabídne rovněž druhý podpořený snímek Slúžka slovenské produkce, který se bude natáčet na zámku ve Slatiňanech. Ve filmu si zahrají hvězdy jako Aňa Geislerová, Václav Neužil nebo Eva Kerekes. Režie se ujala zkušená Mariana Čengel Solčanská, podepsaná pod natáčením thrilleru Sviňa nebo pohádky Láska na vlásku. Jedná se o historický celovečerní film, který by měl jít do kin na podzim 2021. Děj příběhu se odehrává v rakousko-uherské monarchii a zrcadlí tehdejší hospodářské a sociální prostředí, zaměřené na postavení žen ve společnosti. Hlavní postavou je chudá 15letá Slovenka Anka, která odchází sloužit do vysoce postavené rodiny do Vídně. Tam se spřátelí se stejně starou Resi, dcerou domácích, a postupně spolu navazují hlubší přátelství a vztah. Společně dospívají a poznávají svět odlišných společenských norem, prožijí bezútěšné období 1. světové války a formují své osobnosti. Pardubický kraj poskytne filmovou pobídku ve výši 500 tisíc korun slovenské společnosti Bright Sight Pictures, s.r.o., ve filmu bude použit i product placement. Kraj však nepodporuje pouze hrané snímky. V letošním roce podpořil částkou 200 000 Kč natočení vzdělávacího cestopisu, který bude vysílat Česká televize na podzim příštího roku. Televizní pořad Literární místopis představí zábavně vzdělávací formou českou současnou i minulou literaturu z jednotlivých krajů. Filmaři budou při natáčení spolupracovat s místními knihovnami, literárními kavárnami nebo lokálními nakladatelstvími. Cyklus 13 dílů, z nichž celý jeden díl bude věnován Pardubickému kraji, se bude natáčet na podzim tohoto roku a Pardubický kraj má právo používat ho k nekomerčnímu užití a propagaci kraje. Pardubický kraj přispívá na tvorbu audiovizuálních děl na svém území už několik let. „Mezi podpořenými subjekty v loňském roce patřila například nezisková organizace Post Bellum o.p.s. a její projekt Zachraňme a představme příběhy pamětníků z Pardubického kraje. Zaznamenány díky tomu byly osudy pamětníků Pardubického kraje, kteří mají zkušenost s totalitním režimem – ať už komunistickým nebo nacistickým. Svědectví pamětníků pak bylo představeno veřejnosti v rámci dokumentárního cyklu ve Východočeské televizi V1,“ dodává Živný.

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2020


Předchozí článek: AUTOBUSOVÉ VÝLETY KLUBU PŘÁTEL PARDUBICKA V ROCE 2019 POKRAČOVALY
Následující článek: První Pardubický kraj – 170 let


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Kostel sv. Ducha v JAROMĚŘICÍCH.

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml