Sdružení přátel Pardubického kraje

Kam v zimě na běžky v Pardubickém kraji


18.12.2021 Patříte mezi milovníky bílé stopy? Pokud ano, tak pro vás máme pár tipů, kam vyrazit.
Není mnoho míst, která se mohou pochlubit tak ideálními podmínkami pro běžkování, jako má Suchý vrch a Buková hora. Nástupní místo na více jak 70 kilometrů upravených stop leží hned u silnice 1. třídy. Jsou zde vybudována dvě nová parkoviště, ale také potřebné zázemí, informační centrum, šatny a v příjemné vzdálenosti rovněž lyžařský resort a Kramářova chata s wellness, restaurací a rozhlednou. A jak zjistíte, jak je to se sněhem? Snadno. Rolba je totiž sledována pomocí GPS a data se hned přenáší na internet. Máte tedy hned aktuální informace.
Vypravit se můžete i do Českomoravského pomezí. Velehory vás sice nečekají, ale i tak si zde užijete zimních radovánek dosyta. Svitavy pro vás chystají čtveřici běžeckých okruhů, ať už kratší v okolí Vodárenského lesa či naopak náročnější směřující na Javornický hřeben. Stoupání si užijete i na trase z Moravské Třebové na Hřebeč a do okolí Kamenné Horky. Upravené tratě naleznete i v okolí Litomyšle. Pozadu nezůstává ani Polička, brána do Žďárských vrchů.

Také si nenechte ujít unikátní možnost poznat na běžkách Železné hory. Trasy vedou léty prověřeným terénem a nabízejí nádherné daleké výhledy do kraje. V případě dobrých sněhových podmínek jsou navíc vzájemně propojeny. První trasa jde přes Nasavrky, České Lhotice a Krásné a měří zhruba 11 kilometrů. Druhá vás zavede do okolí Krásného, do nadmořské výšky 600 metrů. Tvoří ji dva malé okruhy po přibližně 4 kilometrech. Sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Většinou je zprovozněna nejdříve a vydrží nejdéle. Běžecké okruhy najdete i na loukách u Kovářova. Výběr upravených bílých stop v Železných horách je bohatý a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Pro vyznavače bílé stopy je v údolí Dolní Moravy v návaznosti na Jesenickou lyžařskou magistrálu připraveno až 50 km upravovaných tratí.

www.vychodnicechy.info
Orlické hory a Podorlicko - Za bílou stopou
Nejkrásnější pohled na zasněženou krajinu bývá z bílé stopy. Nazujte běžky a vyběhněte si svým tempem na některou z mnoha upravovaných tras po Orlických horách a za dobrých sněhových podmínek také v Podorlicku. Několik desítek kilometrů stop najdete v okolí Ski Resortu Buková hora a nedalekého Suchého vrchu s celoročně přístupnou rozhlednou, odkud budete mít okolní hory jako na dlani.

Na běžky do Moravské Třebové
Obyvatelé a návštěvníci Moravské Třebové se mohou těšit na technicky upravené běžkařské tratě vedoucí z extravilánu města až na Hřebeč. Dvě jsou v oblasti Kamenné Horky, delší měří dvacet kilometrů, kratší šest. Další, zhruba dvanáctikilometrová, je v okolí Udánek. Nově při dobré nadílce sněhu budou upraveny trasy v okolí Hradiska. Na běžecký okruh mohou lidé vyrazit také na Knížecí louku, která je hojně využívaná ke sportovním aktivitám a odpočinku. Aktuální informace k úpravě běžkařských tratí na www.tsmt.cz a www.moravskatrebova.cz

Zbojnický okruh
Typ výletu: běžkařský
Délka: 22,9 km
Lokalita: Dolní Morava – Horní Morava
Dolní Morava nabízí spoustu běžeckých okruhů. Dnes jsem pro Vás vybrali upravený Zbojnický okruh. Zaparkujte na parkovišti Pod Klepáčem (Dolní Morava - Horní Morava). Dále se vydejte na běžkách cca 1000 m po trase Spojka Větrný Vrch, poté najedete na Zbojnický okruh. Cestou budete míjet Sedlo Puchača a Pramen Lipkovského potoka.

Sport areál České Petrovice
Sport areál připravil tři okruhy běžeckých tratí dětskou 600m zahřívací 1 300m a sporťáckou 5 500m., nástupní trasa k rozhledně. Každý okruh má start i cíl u rozhledny Amálka. V sobotu a v neděli bude otevřeno okénko rozhledny Amálka od 11:00 – do 16:00 hod. Bobovat lze na sjezdovce C.

Okolo Suchého vrchu – Jablonné nad Orlicí
Délka: 15 km
Jablonné nad Orlicí - Orličky - Suchý vrch - Jamné - Jablonné nad Orlicí


Na běžkařskou trasu okolo Suchého vrchu vyrazíte z východiště tras v Jablonném nad Orlicí. Zde se napojíte na červenou turistickou značku, která vede přes táhlou obec Orličky až k Červenohorskému sedlu na Suchý vrch. Vystoupáte až na vrchol Suchého vrchu, který se nachází ve výšce 995 m. Ze Suchého vrchu pak po zelené značce sjedete do obce Jamné. Budete se stále držet zelené, která Vás dovede zpět do Jablonného. Okruh okolo chaty Slaměnka
Délka: 12 km
Nástup na trasu je v Dolní Moravě u chaty Slaměnka. Odtud se vydáte po modré turistické značce směr Pod Babuší. Dále po modré cykloturistické značce k rozcestí U Sedmi cest. Vydáte se dolů po modré turistické značce. Zhruba po 750 metrech zatočíte z modré značky prudce vpravo v místě zvaném U Johanese do údolí Malé Moravy, kde po červené cyklotrase dojedete zpět k chatě Slaměnka.

Autor: kraji Destinační
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2021
Předchozí článek: Kněz Josef Adamec z Kerhartic
Následující článek: Rok připomínající 500 let renesance ve východních Čechách se vydařil


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Budova SLATIŇANSKÉHO hřebčína

ORLICKOÚSTECKO: Litomyšlská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je zbytkem městského opevnění.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Příhrádek v PARDUBICÍCH.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml