Sdružení přátel Pardubického kraje

Mumie v moravskotřebovském muzeu


25. 09. 2008 Muzeum v Moravské Třebové vzniklo již roku 1872, na svou reprezentativní budovu si však muselo nějakou dobu počkat. Jeho expozice se často stěhovaly do nejrůznějších budov ve městě. V nelehké situaci na přelomu století vstupuje na scénu moravskotřebovský rodák Ludwig Vinzenz Holzmaister, který se rozhodl plně financovat výstavbu nové muzejní budovy. Holzmaister se současně rozhodl toto muzeum zaplnit exponáty, které slíbil zasílat do Moravské Třebové ze svých cest. Svůj slib skutečně splnil.

Stavba nové muzejní budovy byla zahájena 2. června 1904 dle návrhu moravskotřebovského stavitele Franze Habichera. Tato budova byla dokončena v roce 1906. Není bez zajímavosti, že Holzmaister osobně rozhodl, jak má být budova členěna a které prostory mají sloužit jednotlivým účelům. V nadační listině si pak vymínil, že to nebude nikdy změněno. Zde byl například kategoricky vysloven stejný požadavek jako u ostatních Holzmaisterem založených nadací, tedy že v muzeu se nesmělo mluvit jinak, než německy.
Nejvýznamnějším exponátem moravskotřebovského muzea je egyptská mumie. I ta se do muzea dostala díky Holzmaisterovi, který ji koupil od starožitníka při svých cestách do Egypta. Nezachovala se sice žádná nálezová zpráva, v přírůstkové knize je však u mumie uvedeno, že pochází ze skalního hrobu v Thébách, a že se jednalo o mladou ženu z lepších kruhů. "V roce 1970 byl prováděn antropologický průzkum v Náprstkově muzeu, který potvrdil, že to je žena, která zemřela mezi dvacátým a třicátým rokem života. Měřila asi 170 centimetrů, a nenašlo se na ní nic, co by svědčilo o příčině její smrti. Takovou perličkou je, že neměla prořezané zuby moudrosti. Mumie není v nejlepším stavu, takže její průzkum asi nebyl jednoduchý," vysvětlila vedoucí muzea PhDr. Jana Martínková.
Mumie pochází z 1. století př.n .l. a nad prsty u nohou má napsané své jméno, které v překladu znamenalo květina. Její kartonáž a dvojitá rakev z cedrového dřeva, kterou si mohli dovolit jen bohatí Egypťané, dává tušit, že tato žena nejspíš patřila k thébské teokracii. Jak jsme se dozvěděli od vedoucí muzea, je tato mumie v českých muzeích tak trochu raritou. "Přístupné veřejnosti jsou kromě této mumie ještě mumie na Buchlově a Kynžvartě. Náprstkovo muzeum v Praze vlastní také mumie, ale nemají stálou egyptskou expozici, takže jejich mumie jsou k vidění pouze na občasných výstavách. Ale ta naše mumie je nejhezčí," tvrdí s úsměvem Martínková.
Staroegyptská sbírka moravskotřebovského muzea čítá asi 140 předmětů, mezi nimi je množství drobných předmětů, jako jsou scaraby. Nejstarší jsou pak hliněné a kamenné nádoby, které jsou z doby okolo 3 500 let př.n.l.
Egyptská výstava muzea je obohacena o egyptskou výstavu odlitků předmětů z Náprstkova muzea. "Máme tu i kopii kanopy, což byla nádoba, kam se vkládaly některé vnitřnosti z mumifikovaného těla. Tyto kanopy byly umístěny poblíž mumie a byly součástí pohřební výbavy," upřesnila Martínková.
Bohatá je také expozice věnovaná Japonsku. Největší kolekce exponátů je z Indie. Z Tibetu pochází bubínek vytvořený ze dvou lidských lebek.

GPS souřadnice: 49.75805N, 16.65819E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2008






Předchozí článek: Litomyšl
Následující článek: Letohrad . znak města


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Radnice s cibulovou věží na náměstí v ÚSTÍ NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml