Sdružení přátel Pardubického kraje

ODBORNÁ KNIHOVNA NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU, ÚZEMNÍHO ODBORNÉHO PRACOVIŠTĚ V PARDUBICÍCH A JEJÍ POKLADY


26.06.2017 Knihovna Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích sídlí na Přihrádku v objektu čp. 5, v podkroví bývalé sýpky. První zápisy v přírůstkové knize jsou datovány rokem 1955, naše knihovna zaměřená svým fondem na památkovou péči tedy již před časem oslavila šedesáté výročí svého vzniku. Za tuto dobu se proměnila z „půjčovny knih“ v zařízení poskytující informační servis a zázemí pro činnost památkové péče. Od roku 1993 je knihovnou veřejnou, která vítá každého čtenáře z širokého okruhu milovníků památek.
Knihovní fond tvoří cca 6000 titulů z oblasti architektury, dějin umění, historie či genealogie, další významnou řadou jsou knihy zabývající se tematikou kulturní historie, které nás seznamují se způsobem života našich předků. Nelze opomenout též řadu soupisů památek dle okresů, které vycházejí již od 19. století a dodnes jsou významným zdrojem informací.

Od roku 2012 je ve všech knihovnách Národního památkového ústavu používán katalogizační program Tritius, který je společný i pro dokumentační fondy organizace. Tritius umožňuje katalogizační popis knihy, článku či dokumentu nejen polem pro název, autora, předmětové heslo, ale i polem pro lokalitu, a to s možností určení číslem popisným. Pro čtenáře a badatele to znamená, že v on-line katalogu Carmen, který se jinak neodlišuje od jiných běžně používaných knihovnických katalogů, lze vyhledávat i podle místopisných údajů. Je nutné přiznat, že informace o knihovních jednotkách a dokumentech nejsou úplné, protože dřívější knihovnické databáze tyto bibliografické údaje nepoužívaly, nyní se však průběžně doplňují.
V roce 2014 se rovněž knihovna se svými záznamy zapojila do Souborného katalogu ČR. Tento katalog soustřeďuje ve své bázi údaje o dokumentech ve fondech českých knihoven a institucí. V elektronické podobě je souborný katalog ČR budován od roku 1995 a obsahuje cca 5,7 milionů záznamů českých a zahraničních monografií, speciálních dokumentů a seriálů (časopisy, sborníky, zprávy z konferencí atd.) Ve vyhledaných záznamech uživatel nalezne informaci o dostupnosti hledaného dokumentu, respektive o knihovně nebo knihovnách, ve kterých si může daný dokument vypůjčit.
Ze záznamů vyhledaných v souborném katalogu je pak možné propojit se přímo do lokálního katalogu naší knihovny.
Jak již bylo uvedeno výše, v prostorách knihovny uvítáme každého zájemce z řad odborníků, studentů i laické veřejnosti. Nabízíme klidné a příjemné místo pro prezenční studium našeho fondu. Otevřeno je v úterý, po předchozí domluvě je však možné navštívit knihovnu i v jiné dny.
ODBORNÁ SPISOVNA
V badatelně je možné studovat odbornou dokumentaci nemovitých kulturních památek Pardubického kraje (okresy Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy).
Dokumentace zahrnuje plánovou dokumentaci, restaurátorské zprávy, archivní spisovou dokumentaci (historie objektu z hlediska stavební činnosti a obnovy) od konce šedesátých let minulého století a stavebně historické průzkumy k vybraným objektům. Velká část dokumentace se týká nemovitých kulturních památek ve správě Národního památkového ústavu v Pardubickém kraji (Soubor lidových staveb Vysočina, hrad Kunětická Hora, hrad Litice, zámek Litomyšl, zámek Slatiňany).
Mimo to zde lze nalézt dokumentaci městských památkových rezervací a zón, vesnických památkových rezervací a zón a lidové architektury.

Provoz badatelny: úterý 9 – 15 hodin
Po telefonické domluvě je návštěva možná i v jiné dny.
Upozorňujeme návštěvníky, že dokumenty z odborné spisovny je nutné objednat písemně a je možné studovat je pouze prezenčně.
Kontakt: Šárka Mrázová, mrazova.sarka@npu.cz, tel.: 724 663 787

GPS souřadnice: 50.0405492N, 15.7787328E

Autor: Zdeňka Kratochvilová
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2017








Předchozí článek: 110 let pardubického vodovodu
Následující článek: Obnovená či nová tradice?


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Zřícenina hradu LANŠPERK založeného ve 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Zadní vstup na zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml