Sdružení přátel Pardubického kraje

V letohradském zámeckém parku naleznete i jeskyni


20. 11. 2008 Pokud se vypravíte do Letohradu a hledáte oázu klidu, návštěva zámeckého parku je určitě to pravé místo pro odpočinek. Park byl vybudován v letech 1820 – 1830 Petrem hrabětem Marcolinim – Feretti. Na místě dnešního parku se původně nalézal rybník. Po jeho zavezení byl získán pozemek pro založení anglického, volně krajinářského parku. Nalézá se zde množství vzácných rostlin a dřevin. V levém horním roku parkové zdi stojí otevřený empírový pavilon jako odpočívadlo, v pravém horním roku pak umělá jeskyně (grotta) s vyhlídkou. V dolní části parku byla zbudována oranžérie, kde se pěstovaly tropické rostliny, kaktusy a bonsaje.

Původně sestávala zahrada ze tří pozemkových parcel, na nichž byla také umístěna zelinářská a květinářská zahrada (později zahradnictví). Když Petr zemřel, na dokončení parku se podílela jeho dcera, provdaná Nimptschová. V období romantismu v parku vznikl empírový gloriet a umělá jeskyně – grotta – s vyhlídkou. Délka chodby, která byla proražena do opukové skály, je cca 25 m. Strop jeskyně je zaklenut cihlami. Na konci jsou tři okna, umožňující výhled do krajiny. Původně v nich byla zasazena různě barevná skla, která měla krásu okolní přírody ještě umocňovat. Nad jeskyní je vyhlídka s kovovým zábradlím a lavičkami. Nad vchodem do grotty, který je uzavřen mříží, je umístěna socha anděla s uraženou hlavou.
Za pozornost stojí také původ dnešní kašny v parku. Ta totiž původně stávala na náměstí. Letohradské náměstí mělo totiž svého času dvě kašny. Dolní kašně však hrozilo rozboření, proto byla v roce 1937 rozebrána a znovu postavena v parku proti vstupu z náměstí. Toto umístění bylo později mnohokráte kritizováno pro svou nelogičnost a nevhodnost. V roce 1941 byl park silně postižen větrnou smrští, při které padla většina vzrostlých stromů. V padesátých letech se město zabývalo běžnou údržbou parku. Až v roce 1966 zadal tehdejší MěNV u „Zahradní architektury Hradec Králové“ zpracování projektu renovace parku. Projektu se ujal Ladislav Zeman, který navrhoval řadu změn, ale na alespoň částečné úpravy parku došlo až v letech 1981 – 87, kdy byly vykáceny náletové dřeviny, upraveny cestičky, obnoveny části zahradnictví, opravena jeskyně a bylo také zrušeno dětské hřiště.
V devadesátých letech byl zpracován nejrozsáhlejší projekt s nejpodrobnější studií rostlinstva. Část navržených úprav byla provedena do roku 2000. Z této doby pochází také úprava zámeckého nádvoří.
V letech 2006 – 2007 byla dokončena úprava zahradnického domku při vstupu do parku. Došlo také k propojení předzámeckého prostoru s turistickým informačním systémem.

GPS souřadnice: 50.03462N, 16.49688E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2008






Předchozí článek: Pomník Járy Cimrmana
Následující článek: Koldín není Kolín


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Vavřince ve VYSOKÉM MÝTĚ založený na skolnku 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Vrch Kalvárie je známým poutním místem nad JAROMĚŘICEMI.

SVITAVSKO: Barokní radnice uprostřed náměsdtí v POLIČCE.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml