Sdružení přátel Pardubického kraje

ZAJÍMAVÁ LÁVKA NEDALEKO LÁZNÍ BOHDANEČ


28.04.2023 Když v roce 1502 poptával osmanský sultán Bájezíd II. přemostění mezi Istanbulem a sousedním městem Galatou, poslal mu již tehdy uznávaný Leonardo da Vinci design mostu na malém náčrtku. Zakázku sice tehdy nedostal, ale teprve 500 let po jeho smrti byl jeho návrh převeden do praxe. Nápad na da Vinciho propojení byl objeven v Technologickém institutu v americkém Massachusetts, kde v roce 2019 jeho pracovníci vyrobili a otestovali repliku da Vinciho mostu podle jeho nákresu. Z prostého náčrtku, který si ve svém zápisníku zaznamenal italský učenec v roce 1502, vznikla lávka, která spojila břehy Opatovického kanálu, jejž dal na konci 15. století postavit Vilém z Pernštejna. Lávka nedaleko golfového resortu u Bohdanče má délku 12 metrů. Počítá se však s tím, že časem nahradí lávku větší kamenný most. Je zhotovena ze skládaných dílů dřeva, které do sebe zapadnou a unesou celou hmotu mostu. Jako materiál bylo zvoleno modřínové dřevo, protože je to nejlepší přírodní materiál z hlediska životnosti.

Lávka slouží pěším nebo maminkám s kočárky a bude provizorním přemostěním, do budoucna by zde měl vyrůst skutečný kamenný most na da Vinciho principu. Lávka je propojkou pro vytvoření stezky mezi Zábranskými rybníky, kdy se napojuje na stávající trasu naučné stezky procházející Ptačí oblastí Bohdaneč ský rybník a na druhé by měla navázat na cyklostezku, kterou má v plánu město Lázně Bohdaneč. Cesta za lávkou k Zábranským rybníkům prochází kolem místa, kde stála za druhé světové války chata plukovníka Tillera z Bohdanče. Připomíná to informační tabule. Plukovník Tiller chatu používal pro odbojovou činnost. V roce 1942 zde byly uschovány zbraně a trhaviny určené pro sabotážní akce proti německé výrobě v semtínské Explosii. Lávka nese jméno po majorovi Franjovi (Františku) Aubrechtovi, československém legionáři a účastníkovi druhého domácího odboje, mimo jiné spolupracovníkovi paraskupiny Silver A. Jako bývalý důstojník československé armády patřil k nejdůležitějším spolupracovníkům agentů -parašutistů. Franjo Aubrecht se narodil 10. října 1896 v chorvatské Gjurgjavči. Jako voják první světové války získal v bojích na italské frontě 7 válečných medailí. Po návratu z války byl přidělen k jezdeckému pluku nejprve do Nových Zámků a poté do Košic na Slovensku. Jeho další štací byly Pardubice, zde přináležel k jezdeckému pluku č. 8 knížete Václava Svatého. Své jezdecké umění prokázal štábní kapitán Aubrecht i ve Velké pardubické steeple -chase, které se účastnil osmkrát (mezi lety 1928 až 1948). V roce 1936 dojel s valachem Hetzem jako druhý, což byl jeho největší úspěch. V září 1945 byl zatčen, tři měsíce vyšetřován (mučen) a vězněn. V prosinci 1948 byl zatčen znovu a v politickém procesu odsouzen k 25 letům odnětí svobody. Propuštěn byl až v roce 1960 na amnestii prezidenta Antonína Novotného a jeho rozsudek byl uznán jako nezákonný. Franjo Aubrecht zemřel v Praze 23. ledna 1985 ve věku 88 let. Již zmíněná lávka však není jedinou technickou zajímavostí v této oblasti. Necelých 200 metrů od ní se totiž nachází akvadukt, který je skryt v lese a zajišťuje křížení Opatovického kanálu se Ždánickou stokou. Není bez zajímavosti, že golfový resort u Lázní Bohdaneč, nedaleko nějž se lávka nachází, stojí v místě někdejšího rozsáhlého rybníka Rozkoš. I ten byl stejně jako stávající trojice Zábranských rybníků, napájen 34 km dlouhým Opatovickým kanálem, umělým dílem postaveným Vilémem z Pernštejna.

GPS souřadnice: 50.0890858N, 15.6863036E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2023






Předchozí článek: PARDUBICE V 90. LETECH 20. STOLETÍ
Následující článek: GOČÁROVA GALERIE PŘEKRAČUJE ŘEKU A􀉸HLEDÁ PAMĚTNÍKY MLÝNSKÉHO PROVOZU


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Zámek v NASAVRKÁCH dnes slouží pro výstavy a společenské akce.

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

Dřevěný podkarpatský kostelík v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: portál z roku 1492 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ je považovaný za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v LÁZNÍCH BOHDANEČ.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml