Sdružení přátel Pardubického kraje

Z DUKLY DO SLATIŇAN ZA 12 MINUT


2.04.2022 Od prosince minulého roku se můžete dostat z Dukly v Pardubicích do Slatiňan za 12 minut po dokončené páteřní regionální komunikaci I/37, viz schéma. Jako zpracovatelé územních plánů dotčených měst z toho máme radost a chtěli bychom čtenáře VL o přípravě výstavby informovat.

Města Chrudim a Slatiňany která desítky let dusila tranzitní doprava, získala po nekonečném čekání obchvaty a také nové plochy pro svůj budoucí rozvoj. Podmínkou pro realizaci těchto obchvatů je schválená územní a technická připravenost, což je záležitost na více jak jedno volební období. Z DUKLY DO SLATIŇAN ZA 12 MINUT Od prosince minulého roku se můžete dostat z Dukly v Pardubicích do Slatiňan za 12 minut po dokončené páteřní regionální komunikaci I/37, viz schéma. Jako zpracovatelé územních plánů dotčených měst z toho máme radost a chtěli bychom čtenáře VL o přípravě výstavby informovat. Když máte vše schválené na stole, nastává další čekání, v našem případě 15 - 25 let na zařazení do schváleného plánu investic. Celou tu dobu je třeba hlídat, aby se schválený koridor nezačal obestavovat bytovou výstavbou, což by mohlo realizaci ohrozit. Velkým problémem je hluk z provozu aut. V Chrudimi jsme trasovali obchvat do hlubokého zářezu na Pumberkách (výška 300m n.m.) a ve Slatiňanech v dostatečné vzdálenosti od bydlení na pokraji dřívější těžby rašeliny (slatina), podle které má město název. Takto vymezené plochy budou využity pro rozvoj výroby a podnikání. Ve Slatiňanech se podařilo přemístit obchvat ze západu na východ, kde nejsou ohroženy vazby města, zámku a hřebčína na CHKO Železné hory. Za úspešnou realizaci vděčíme početnému kolektivu od zastupitelů přes členy různých komisí a též angažované veřejnosti po osvícené starosty. V Chrudimi jsme spolupracovali s p. starostou Ing. Jiřím Novým a ve Slatiňanech se starostou MVDr. Ivanem Jeníkem. Nezbytná je spolupráce architektů a dopravních inženýrů. Podívejte se prosím na vedlejší schéma fungování východočeské páteřní magistrály. Udělejte si pěkný výlet do Chrudimi, Slatiňan a Železných hor, které se nejen obyvatelům Pardubic nyní znatelně přiblížily.

GPS souřadnice: 49.9318739N, 15.8234161E

Autor: ing. arch. Vladimír Rozehnal
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2022








Předchozí článek: Stavební kameny naší krajiny - 1. část
Následující článek: KOSTEL SV. MARTINA VE SLATIŇANECH


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jana Křtitele v TATENICÍCH.

ORLICKOÚSTECKO: Radnice v ŽAMBERKU.

SVITAVSKO: Zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

SVITAVSKO: Sochy světců před kosetelem sv. Jiří v KUNČINĚ.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml