Sdružení přátel Pardubického kraje

Zimní nabídka lyžařských areálů Pardubického kraje

Buková hora - Čenkovice

21.12.2016 Pardubický kraj není sice považován za ráj zimních sportů, přesto je zde poměrně široká nabídka lyžařských vleků, lanovek a sjezdovek pro příznivce sjezdového lyžování.
1. Ski areál Přívrat
Nedaleko České Třebové na okraji obce Přívrat se nalézá lyžařský areál se dvěma lyžařskými vleky vedle sebe, třemi sjezdovkami po obou stranách vleků o délce 300 metrů, ale také s dětským lyžařským vlekem. Areál nabízí bodové i časové jízdné. Čtyřhodinová jízdenka zde přijde na 190 Kč pro dětí a 270 Kč pro dospělé. Sjezdovky mají umělé zasněžování, ale také osvětlení pro večerní lyžování. Lákadlem pro rodiny s dětmi je dětsky PINGuin park. K dispozici je zde dětský lyžařský vlek či dětský kolotoč. Areál nabízí půjčovnu lyží a snowboardů, ale i lyžařskou školu.

2. Ski areál Peklák
Lyžařský areál Peklák se nachází v podhůří Orlických hor, na západním okraji města Česká Třebová. Nabízí 800 m dlouhou sjezdovku vybavenou v celé délce systémem technického zasněžování a osvětlením. Dalším svahem je sjezdovka „Zahrádky“ dlouhá 80 metrů určená k výuce lyžování. Ze svahů sjezdovek je velmi pěkný výhled na město a přiléhající okolí.
Za celodenní jízdné zaplatí dospělá osoba 420 Kč, dítě 320 Kč.

3. Skiregion Buková hora
Jedná se o jedno z největších lyžařských středisek v kraji. Obec Čenkovice je rekreačním střediskem situovaným v romantickém údolí pod Bukovou horou, na rozhraní Orlických hor a Jeseníků. Jedná se vlastně o spojení dvou původně samostatných lyžařských center – Červená Voda a Čenkovice.
Vlajkovou lodí přepravních zařízení v areálu je odpojitelná čtyřsedačka Leitner o délce 1688m. Jde o nejrychlejší a nejdelší lanovou dráhu Orlických hor. Díky odpojitelnému systému naši nejmenší i senioři nastupují a vystupují v minimální rychlosti. Sedačky lanovky nabízejí komfort v podobě vyhřívání a tzv. bubliny, která chrání cestující před nepřízní počasí. Areál nabízí dále dvojsedačkovou lanovku Třebovská s nástupním pohyblivým pásem a přepravní kapacitou 1440 os./hod. Dalšími přepravními zařízeními jsou kotvové vleky Svitavy a Vigona, teleskopický vlek Kid park a malé lanové vleky lyžařské školky. Areál nabízí 6 sjezdovek různých náročností a různé dálky až do 2.290 metrů.
Areál nabízí kromě velkých sjezdovek i vynikající prostor pro začátečníky, minimální sklon sjezdovky, pomalu jedoucí vlek a mnoho interaktivních prvků včetně sněžného hradu Celodenní skipas pro dospělého přijde na 600 Kč dospělého a 420 Kč dítě do 12-ti let věku.

4. Dolní Morava relax&sport resort
Lyžařské středisko pod vrcholem Králického Sněžníku je stále více oblíbenějším střediskem, o jeho hojném využití v letní sezóně jsme psali v minulém čísle Vlastivědných listů.
V areálu se nachází celkem 7 sjezdovek všech stupňů obtížností, kde si „svůj“ terén najde skutečně každý lyžař.
 Celková délka sjezdových tratí je 9,5km. Minimální šířka všech sjezdových tratí je 50 m. Velkým tahákem pro lyžaře je sjezdovka U Slona, která nadchne všechny vyznavače carvingového lyžování s unikátní šířkou 80 m a délkou 1200 metrů. Areál disponuje kvalitními dopravními zařízeními Doppelmayr - 2 čtyřsedačkové lanovky, 3 vleky (kotva), 100% zasněžovanými sjezdovkami a propojovacími cestami a nejmodernějšími stroji Pisten Bully na úpravu svahů. Pro nejmenší lyžaře je v provozu dětský Ski park Amálka s pojízdným pásem, kolotočem, novou pomou a spoustou pohádkových postav.
Celodenní skipas na celý areál přijde na 670 Kč za dospělou osobu a 460 za dítě.

5. Ski klub Dlouhoňovice
Známý je také lyžařský areál v Dlouhoňovicích, které naleznete jižně od Žamberka. Podle vyprávění pamětníků mělo lyžování v Dlouhoňovicích odjakživa řadu příznivců. Všechny kopce v okolí byly hojně využívány, avšak bez možnosti nechat se dovézt na vrcholek kopce lyžařským vlekem. Teprve v roce 1982 se podařilo sehnat a postavit první vlek. Jednalo se o nákup staršího vleku VL-200 z Českých Petrovic. V roce 1999 došlo k výměně původního vleku za nový, modernější typ vleku „POMA“.
Sjezdovka má délku 230 m, převýšení je zde 40 m, dnes nechybí ani umělé zasněžování. V areálu se nachází také dětský lanový vlek.
Celodenní jízdné zde stojí 270 Kč dospělou osobu, 230 Kč stojí zlevněný celodenní skipas.

6. Ski areál Hlinsko
Zejména pro obyvatele Pardubic je oblíbeným lyžařským centrem vzdáleným zhruba 30 kilometrů od krajského města právě lyžařský areál v Hlinsku. Areál disponuje dvěma lyžařskými vleky, jedním dvoukotvovým vlekem. Délka dvou vleků je 250 metrů, třetí vlek je dlouhý 450 metrů a jeho zajímavostí je, že překonává silnici, pro kterou byl vybudován tunel. Dále je tu dětský lanový vlek dlouhý 70 metrů s převýšením pouhé 3 metry. Parkování v areálu je zdarma, nechybí tu lyžařská škola.
Skiareál nabízí bodové i časové jízdné. Čtyřhodinová jízdenka přijde na 280 Kč.

7. Trhová Kamenice
Zejména pro Pardubáky je známý i lyžařský vlek v Trhové Kamenici. Je totiž asi nejblíže položené místo od krajského města, kde je možné si zalyžovat na sjezdovce. První vlek byl na louce pod Zuberským vrchem postaven již v roce 1978. Jednalo se o kotvičkový vlek, který byl v roce 2005 nahrazen novým 300 metrů dlouhým vlekem s talířovými unášeči. Nevýhodou areálu je, že není vybaven umělým zasněžováním. Je možné si zakoupit jízdenku na 10 jízd, která stojí 65 Kč.

8. Ski areál Hluboká
Jen několik kilometrů nad Trhovou Kamenicí se nachází další zejména Pardubáky oblíbený lyžařský areál. Areál obsahuje jeden lyžařský vlek dlouhý 400 m typu Poma s převýšením 60 metrů, nechybí umělé zasněžování ani lyžařská škola s vlastním lanovým vlekem a parkováním zdarma. Jízdenka na 10 jízd stojí 100 Kč dospělého a 80 Kč za dítě.

9. Ski areál České Petrovice Areál se nachází pod horou Adam a nabízí tři lyžařské vleky a sjezdovky vybavené umělým zasněžováním, večerním lyžováním i lyžařskou školou. Celodenní skipas přijde na 310 Kč za dospělou osobu a 240 Kč za dítě.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2016


Dolní Morava




Předchozí článek: Střípky z historie zimních radovánek a starostí v Pardubicích
Následující článek: Něco málo z historie vánočních tradic


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: náměstí v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: portál z roku 1492 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ je považovaný za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp.

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml