Sdružení přátel Pardubického kraje

Žulová stezka Horkami


22.07.2020 Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v desítkách větších i menších lomů. Necelých 5 km dlouhá naučná stezka vás k několika opuštěným dílům zavede. Každou chvíli objevíte pozůstatky těžby – haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky. Nejpůsobivější však jsou scenérie velkých zatopených lomů jako např. Andrusivova, Zvěřinova či Kaňonu.

Na trase stezky potkáte sedm naučných zastavení s oboustrannými tabulemi, které vypráví o vzniku a vývoji kamenictví a současně poskytují informace o lese a lesním hospodářství. A nově zde také uvidíte celou řadu naučných a herních prvků, včetně venkovní posilovny. Kromě pneumatické vrtačky, beranové štípačky, vozíků na polní drážce a střelmistrovského krytu na vás čeká např. prstové bludiště, žulová prolézačka, kamenické pexeso či balanční lávka. Za pozornost stojí určitě i unikátní kamenné posezení z žulových bloků z různých lokalit v České republice a žulová maxikostka s odlišnými způsoby opracování stran. Nechybí ani videa a aplikace s rozšířenými realitami. Stezka začíná nedaleko koupaliště na okraji Skutče. Následuje zastavení skalní výchozy, v jedné z nejstarších lokalit, kde byla odedávna dobývána žula. Shlédnout je zde možné vzorky žulových bloků. Jak vypadalo prostředí lomů si může návštěvník udělat představu u jednoho z následujících zastavení, kde jsou ve vegetaci skryty např. pozůstatky nakládacích ramp nebo kamenických bud, kolem nichž vedly úzkorozchodné drážky.
Jeno ze zastavení naučné stezky je věnováno také osobnosti Antonína Vamberského, který započal s intenzivní těžbou v roce 1933. Roční produkce činila 300 vagónů dlažby. Svého času zde pracovalo na 50 dělníků. Těžba byla ukončena nařízením protektorátních orgánů v roce 1942.
Podobně naučná stezka představuje již zmíněný Andrusivův lom. Ten byl založen v roce 1926 a ukončil svůj provoz podobně jako v předchozím případě v roce 1942. Po vypnutí čerpadel pak celou lomovou jámu zaplavila voda. Celkem zde bylo 400 metrů úzkorozchodných drážek. Dlažba byla distribuována do měst severovýchodních Čech.
Jedno ze zastavení naučné stezky se nachází u žulového sloupku, který zde stojí již od roku 1893 a je 2,5 metry vysoký. Kdysi nesl na jižní straně nahoře kapličku a pod ní na tabulce nápis“ Nákladem Novotnýho z Leštinky“.

GPS souřadnice: 49.8440969N, 15.9745031E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2020
Předchozí článek: Za kvalitní hudbou do Vilémova
Následující článek: Lázně svaté Anny v Litomyšli


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 2/2020 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Podorlická údolí Husí krky
55 let Klubu přátel Pardubicka
Pardubice za Marie terezie
První Pardubický krajPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Rane gotický kostel sv. Mikuláše v PROSEČI z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Zřícenina hradu LANŠPERK založeného ve 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml