Sdružení přátel Pardubického kraje

Cyklostezky oživí Orlicko - Třebovsko


Okolí Ústí nad Orlicí má od nynějška novou atrakci nejen pro své návštěvníky. Malebné podhůří bylo totiž v rámci projektu Aktivní turistika na Orlicko - Třebovsku v průběhu letošního roku protkáno sítí cyklostezek.
"Náš region je poměrně turisticky atraktivní. Nemáme tu sice Vysoké Tatry ani chorvatské moře a tak musíme sázet na přírodu," sdělil nám předseda svazku obcí Region Orlicko-Třebovsko Mgr. Luboš Bäuchel. Na oživení turistického ruchu v mikroregionu vznikl již před šesti lety nápad vybudovat kvalitní živičné cyklostezky, které by tímto regionem procházely. V rámci projektu Aktivní turistika v Česku v minulosti již asi dvacet areálů v republice obdrželo dotaci na vybavení sportovišť. "Na základě toho jsme vypracovali projekt Aktivní turistika na Orlicko - Třebovsku. Podařilo se nám pak získat dotaci ve výši šedesát pět milionů korun z evropských fondů," pokračoval Bäuchel. Celkové náklady na výstavbu cyklostezek, které by měly být dokončeny na jaře v příštím roce, jsou přitom odhadovány na 113 milionů, s dokončením stezky až do Chocně to je 133 milionů korun. Na výstavbu sítě cyklostezek přispěl i Pardubický kraj částko, 8 milionů korun, finanční prostředky na cyklostezky putovaly také z fondu dopravní infrastruktury a rozpočtu obcí, přes které cyklostezka vede.

V současné době je již plně dokončena první trasa sítě cyklostezek, která spojuje trasu Ústí nad Labem - Letohrad v délce 15 km. Výstavbu prováděla firma Strabag, která nyní pracuje na výstavbě úseků z Ústí nad Orlicí do Chocně a z Ústí nad Orlicí do České Třebové. Tyto trasy by měly být dokončeny v březnu příštího roku. Výstavba trasy do Chocně se však nyní potýká s určitými finančními problémy. "Výstavba stezky do Bezpráví je téměř před dokončením. Další úsek z Bezpráví do Chocně však kvůli zkrácení termínu podání žádostí na ministerstvu pro místní rozvoj nebyl včas doprojektován, tudíž byl do projektu aktivní turistiky přihlášen pouze úsek do Bezpráví," vysvětlil komplikace Bäuchel, který však dále dodal, že v současné době mikroregion žádá v další výzvě finanční prostředky z evropských fondů na dokončení stezky v plné délce.
Součástí projektu sítě cyklostezek je také turistická ubytovna v Cakli s jedenácti lůžky či zpřístupnění hradu Lanšperk spolu s vybudováním osvětlení a vyhlídkové plošina, o čemž jsme již psali v předchozím čísle Vlastivědných listů Pardubického kraje.
Všechny tři cyklostezky jsou vybaveny naprosto kvalitním živičným povrchem šíře od 2,5 do 3,5 metrů, který je vhodný nejen pro cyklisty, ale také pro milovníky kolečkových bruslí. Stezky lemují odpočívadla, lavičky, odpadkové koše. Asi pěti mosty stezky překonávají vodní toky, které svou tonáží umožňují přejezd nejen cyklistů a bruslařů, ale také těžších vozidel: "Musíme respektovat složité vlastnické vztahy. My máme smlouvy s majiteli pozemků, ale i lesy nebo drahami s podmínkou, aby jim byl umožněn vjezd, takže stezka i mosty jsou dimenzovány na to, aby tudy mohlo projet i nákladní auto," vysvětlil Bäuchel dále.

GPS souřadnice: 49.97607N, 16.38976E

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 5/2007






Předchozí článek: Z historie náboženských blouznivců na Vysokomýtsku
Následující článek: Hora Matky Boží v Králíkách


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 4/2023 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Planetární stezka
Kozlovský kopec
První pardubické letiště
Patnáct horopisných celků



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí Přemysla Otakara II. ve VYSOKÉM MÝTĚ a budovou staré radnice z první poloviny 15. století.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jana Křtitele v TATENICÍCH.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v JABLONNÉM NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Zadní vstup na zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Lřížev LITOMYŠLI, nejvýznamnější památka z předhusitského období.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml