Sdružení přátel Pardubického kraje

Geopark Železné hory

Archiv autora

6.06.2012 Železné hory a blízké okolí jsou z geologického hlediska jedním z nejzajímavějších území v České republice. Této výjimečnosti se snaží využít Geopark Železné hory, který byl zřízen na ploše 777,5 km2.
Co je ale geopark?
Jedná se o geologicky cenné území, kde jsou ve spolupráci s místními obyvateli a organizacemi (státními, neziskovými i soukromými) rozvíjeny aktivity na podporu rozvoje oblasti a podporu návštěvnosti a vzdělanosti. Vedle geologických objektů a jevů jsou důležité i další zajímavosti, jako jsou kulturní a ekologické fenomény, archeologické a historické památky. Nejedná se o území, které by nějakým způsobem omezovalo lidskou činnost vyjma oblastí, které již mají nějaký ochranný status (CHKO, přírodní památky, přírodní rezervace apod.). Geopark spojuje propagaci geologického dědictví s regionálním rozvojem a vhodným způsobem seznamuje veřejnost s geologickými procesy, významem přírodních zdrojů a jejich využitím v hospodářské a kulturní historii. Pro turistu znamená geopark rozšíření možností, kam jít a co nového navštívit.

Geologie je všude kolem nás a těžko bychom si bez ní dnes dokázali představit život. Minerály používáme v každodenním životě, bez kamene by nestály budovy. Ale zároveň se jedná o vědu, která je velmi složitá na pochopení a je velmi těžké ji přiblížit běžnému návštěvníkovi. A právě o to se bude geopark snažit. Jednoduchou formou pomocí různých aktivit přiblížit turistovi skálu, kolem které jde a zem, po které šlape.
Geopark Železné hory, jako geologická mozaika České republiky, nabízí návštěvníkům možnost poznat za dva až tři dny to, po čem by museli po celé České republice najezdit stovky a tisíce kilometrů v mnoha dnech.
Myšlenka zbudování Geoparku Železné hory vychází z dlouhodobých aktivit společnosti Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., která vedle komerční činnosti realizuje své aktivity i ve vědecké, populárně naučné a vzdělávací sféře. Díky těmto snahám již byla provedena řada projektů (většina ve spolupráci s regionálními partnery). Vedle první geovědní cyklotrasy na území České republiky MAGMA je nutné zmínit spolupráci při tvorbě kamenické expozice v Muzeu kamene a obuvi ve Skutči, realizaci geologické části v Muzeu vápenictví v Berlově vápence v Závratci u Třemošnice, případně realizaci naučné stezky Heřmanův Městec – Město u dvou moří. Vedle popularizačních aktivit je důležité i vzdělávání. Již více než deset let probíhá intenzivní spolupráce se základními i středními školami nejen chrudimského okresu.
Co vše geopark nabízí a jaké projekty realizuje, se můžete dozvědět na www.geoparkzh.cz.

GPS souřadnice: 49.8483531N, 15.8038742E

Autor: Jan Doucek
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2012


Archiv autora






Předchozí článek: POZOR, padá omítka - zánek Orlice, zámek Vranová Lhota, fara ve Svinčanech
Následující článek: Trať Čáslav - Třemošnice


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Nově zrekonstruované náměstí Přemysla Otakara II. ve VYSOKÉM MÝTĚ.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

SVITAVSKO: Fontána na náměstí ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Kašna na náměstí v DAŠICÍCH.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml