Sdružení přátel Pardubického kraje

Hrad Rychmburk otevřel druhou sezónu zase o něco bohatší


14.10.2022 Do ledna roku 2021 sociální zařízení Pardubického kraje, od května 2021 v roli kulturní památky Pardubického kraje spravované Regionálním muzeem v Chrudimi. Hrad Rychmburk je neobvyklou dominantou skalního ostrohu, který zakončuje obec Předhradí u Skutče. Jakmile trochu vysvitne sluníčko, je cílem pěších turistů i cyklistů, i když je samotná památka ještě zavřená. Mnohé sem láká i vyhlášená restaurace Hradní spižírna s vlastní zmrzlinou a anglickou kuchyní. Letos vstoupil hrad do druhé sezóny a nabízí řadu novinek.

„Pardubický kraj se ocitl v situaci, kdy bylo potřeba rozhodnout, co dál s prázdným hradem, který přestaly využívat sociální služby. Neměli jsme žádný precedens z jiných krajů, ani stamiliony na nějakou větší rekonstrukci. Rozhodně jsme se nechtěli hradu zbavit. Není zas až tak velký, je zajímavý svou polohou v krásném okolí a skýtá spoustu možností i ve spolupráci s obcí Předhradí a celým mikroregionem. Pro první sezónu jsme uvolnili z rozpočtu kraje na rychlé první úpravy pilotní expozice tři miliony korun. Hrad minulý rok navštívilo za necelých 5 měsíců na 9 tisíc platících návštěvníků a několik tisíc dalších, kteří do expozic nešli. Pro letošní sezónu jsme měli na úpravy pět milionů. A můžete se přesvědčit, že tady zástupci našeho muzea dokázali nabídnout za málo peněz hodně muziky,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
HISTORII PANSTVÍ OŽIVIL MODELY, KOSTÝMY ČI DOKUMENTY Vloni připravené výstavní panely o historii rychmburského panství doplňují od letošního roku artefakty, které více přiblíží místní faunu, fl oru a jednotlivé etapy historie. Výr velký, stavba hradu, archeologické nálezy, zachované doklady o správě panství, odkaz na nejvýznamnějšího šlechtického majitele nebo ukázky činnosti mílovické sklárny jsou jen výběrem předmětů z nově upravené expozice. BYT PANA SPRÁVCE NABÍZÍ POHLED NA ZAČÁTEK 20. STOLETÍ „Přestože v posledních 300 letech před znárodněním na hradě nikdo nebydlel, a to ani šlechtičtí majitelé, ani správa panství, nabídli jsme návštěvníkům pohled, jak mohla vypadat taková domácnost správce panství na začátku 20. století. Byt obsahuje ložnici, dětský pokojíček, pokoj služky, pracovnu, salon a jídelnu s dobovou atmosférou. Sestavili jsme je z předmětů z depozitářů našeho a okolních muzeí, něco jsme dostali darem, něco koupili po bazarech. Snažili jsme se, aby to vypadalo, že obyvatelé bytu právě odešli na procházku a za chvíli se vrátí,“ říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
PRÁVO ÚTRPNÉ VE SKLEPENÍ JE PRO SILNĚJŠÍ POVAHY Na hradě bylo v minulosti sice pouze vězení, nyní se ale do sklepení nastěhovaly ukázky útrpného práva. Kdo se bojí, nechť raději nevstupuje! Pro ostatní jsou k vidění nástroje kata, kterými „pomáhal“ zadrženým k správným odpovědím vyšetřujících či ukázky trestů pro lehké ženy, nepoctivé sedláky až po výkon trestů, při nichž kati používali kleště, sekeru či katovský meč. DĚTSKÉ POKOJÍČKY, PANENKY A HISTORICKÁ AUDIOTECHNIKA SPRAVÍ NÁLADU Od začátku prázdnin je k vidění i dlouhodobá výstava „Na kolech radosti“, která představuje rozsáhlou soukromou sbírku historické audiovizuální techniky, dětských kočárků, panenek a hraček z přelomu 19. a 20. století. A tak není divu, že tu můžete načapat třeba partu panenek, které asi čekají na kamarádku, a zatím si pouští na stolním gramofonu desky a u nohou jim spí kočka stočená v košíčku.
VŮNĚ Z BYLINKOVÉ ZAHRADY I SVATBY V ZELENI Novinkou je letos na Rychmburku také bylinková zahrada pod mostem vpravo. Rozvoní se tu různé léčivky i levandule. Areál pak oživuje mnoho nových kvetoucích rostlin v květináčích. I díky tomu bude zahrada znovu lákat novomanžele k svatebním obřadům. Prvních šest svateb se tu už vloni uskutečnilo, ať už ve společenském sále uvnitř hradu nebo venku, letos očekávají zájem ještě větší.
PLÁNY JSOU I NA DALŠÍ ROKY „Na příští rok plánujeme potřebnou opravu mostu k hradu spojenou s instalováním nového schodiště do zahrady pod mostem, kde se konají různé veřejné akce a je sem jen velmi úzký vstup hradem. Doufáme také, že se nám podaří zprovoznit gotickou expozici, které bude vévodit oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. Ten ještě prochází dokončením renovace a nebude možné ho vrátit do kostela kvůli klimatickým podmínkám. Takže tady návštěvníci uvidí i každý další rok něco nového,“ dodal Roman Línek. NA RYCHMBURK I VLAKEM Pro letní výlety dobře slouží i vlakové spojení na trati Žďárec u Skut če – Polička – Svitavy do zastávky Předhradí. Nyní chce kraj vylepšit zázemí pro přijíždějící cestující právě v okolí zastávky v Předhradí. „Pěšky je to z vlakové zastávky na hrad asi půlhodinka pohodové chůze. Rádi bychom trochu zpříjemnili zejména rodinám s dětmi čekání na vlak na zastávce po pěkném výletu. A naopak ty, kteří tu vystoupí, uvítá upozornění na nedaleký zajímavý cíl,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.
Plánované úpravy za přibližně půl milionu korun bude realizovat Regionální muzeum v Chrudimi ve spolupráci se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje, odborem dopravy a silničního hospodářství a odborem kultury, sportu a cestovního ruchu Krajského úřadu Pardubického kraje. Po kolaudaci pak prostor převezme do údržby a správy obec Předhradí.
„V loňském roce se nám podařilo přesvědčit Správu železnic, aby zastávku rekonstruovala. Je tu nyní nové bezbariérové nástupiště i základně opravená čekárna. Teď by tu měla vzniknout i hezká odpočinková zóna,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš . Do Předhradí se dostanete ve všední den 4 páry vlaků a o víkendu 5 páry vlaků včetně vlaku s názvem Rychmburk.

GPS souřadnice: 49.8359047N, 16.0429761E

Autor: Zuzana Nováková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2022
Předchozí článek: Pískovcová skalní obydlí ve Zderazi
Následující článek: Pardubický kraj pokračuje v opravách památek v centru krajského města


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Litomyšlská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je zbytkem městského opevnění.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Budova Muzea řemesel v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: Část městského opevnění a kostel sv. Jakuba v POLIČCE.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml