Sdružení přátel Pardubického kraje

Kraj vypsal výběrové řízení na vybudování reprezentativního sálu na pardubickém zámku


16.01.2024 Společenskou část pardubického zámku má podle generelu rozvoje národní kulturní památky tvořit v severním křídle reprezentativní sál se zázemím. Projektová dokumentace je hotová a nyní vypsali radní Pardubického kraje výběrové řízení na dodavatele stavby. Ta je zařazena mezi projekty připravené k financování v rámci ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
„Na zámku, který je v majetku kraje, nám zbývají ještě dvě velké stavby – společenský sál a návštěvnické centrum. Nyní jsme dali zelenou první z nich, společenskému sálu v předpokládané hodnotě stavební části 157 milionů korun včetně DPH. Vzhledem k závislosti akce na dotačním financování z Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie jsme navrhli zvolit postup, kdy bude zhotovitel vyzván k přejímce staveniště až na základě informace o obdržení dotace,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

„Reprezentativní prostory, kterými se v podstatě dokončí rekonstrukce zámeckého paláce, jsou vyprojektovány podle studie ateliéru AI – DESIGN architekty Evy Jiřičné. Realizační dokumentaci pak zpracoval ateliér Masák & Partner. Projekt zahrnuje především velký sál v 3. nadzemním podlaží, který byl v 16. století druhým největším sálem v Čechách po Vladislavském sále v Praze a zjevně se tu odehrávalo setkávání české šlechty s panovníkem. Jeho součástí bude i reprezentativní foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v 2. nadzemním podlaží. Obě patra severního křídla tak budou tvořit organický celek, propojený skleněným schodištěm, kterým se právě Eva Jiřičná proslavila ve světě,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek.
Sál bude mít kapacitu nad 200 osob a musí splňovat všechny akustické, estetické a požární parametry včetně bezbariérového přístupu. „Máme zkušenost s tím, že do prozatímního společenského sálu chodí za kulturou mnoho starších lidí, pro které je výstup po schodišti až do 3. patra obtížný, o imobilních návštěvnících ani nemluvě. Řešení pomocí jednoho kapacitního výtahu a jedné bezbariérové plošiny bylo poměrně složité, ale projektantům se to podařilo vymyslet tak, aby to bylo funkční. Počítáme, že stavba začne na počátku roku 2024, zhotovitel na ni bude mít 30 měsíců a pak dojde na vybavení interiérů,“ dodal Línek.
Součástí projektu bude doplnění mobiliáře 3. nadzemního podlaží, čímž také dojde k dokončení prohlídkového okruhu zámeckého paláce. „Chceme se pustit do odvážné rekonstrukce místnosti s nádherným kazetovým stropem a nechat domalovat iluzivní malby na stěnách a vybavit ji kopiemi historického nábytku tak, aby se vrátila do své podoby ve 40. letech 16. století,“ prozradil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

GPS souřadnice: 50.0409772N, 15.7766722E

Autor: Zuzana Nováková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2023








Předchozí článek: měla moje babička pravdu?
Následující článek: Kde pramení Divoká Orlice a kde Tichá?


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Výhled z rozhledny na vrcholu KOZLOVSKÉHO KOPCE nad Českou Třebovou.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na SUCHÉM VRCHU u Králík.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml