Sdružení přátel Pardubického kraje

Litomyšlské gymnázium je jedním z najstarších u nás


16. 05. 2007 Dějiny litomyšlského gymnázia začínají v první polovině 17. století, kdy litomyšlské panství vlastnil rod Pernštejnů. Gymnázium je třináctým nejstarším gymnáziem v Čechách. V roce 1640 vnučka šlechtice Vratislava z Pernštejna Frebonie Herula, která sídlila v Litomyšli od roku 1632, povolala do Litomyšle z Lipníku členy nedávno založeného řádu piaristů. Piaristický řád byl založen pro vzdělávací účely Španělem Josefem z Calasanzy. Řád byl oblíben především u šlechty pro své rekatolizační působení. Frebonie z Pernštejna přivedla tento řád do města k dovršení protireformačních snah. Nechala pro piaristy postavit kostel, kolej a školy. Dne 3. září 1640 podepsala zakládací listinu gymnázia. Základní kámen byl položen 30. května 1641 a otevřeno bylo 2. listopadu 1644. Piaristé vyučovali na gymnáziu 230 let.

Dnešní vzhled piaristické koleje je výsledkem stavebních úprav z roku 1821. Podél západní strany koleje stojí chrám Nalezení sv. Kříže, k jehož stavbě byl pozván slavný italský architekt barokní doby Giovanni Battista Alliprandi. Tento stavitel projektoval i budovu gymnázia, která byla postavena v letech 1715 - 1719 a vyučovat se v ní začalo 3. listopadu 1719. Škola nesla název "Olivetanum Litomysslii". Tato budova byla oslavena ve Filozofské historii spisovatele Aloise Jiráska a dnes slouží jako městské muzeum. Mezi budovou gymnázia a piaristickým kostelem se dochovalo kryté barokní schodiště.
S gymnáziem byl spojen ústav filozofický, zpočátku soukromý a od roku 1733 veřejný. První písemná zmínka o něm je z roku 1674.
Litomyšl i gymnázium proslavilo svou návštěvou mnoho významných osobností. Když za války o dědictví rakouské Karel, bratr císaře Františka I., zavítal 3. května 1745 do Litomyšle, vzdávali mu úctu studenti i profesoři. Dne 6. září 1754 projížděla městem císařovna Marie Terezie a dala 6 dukátů rektorovi piaristů pro chudé studenty. Na počátku července roku 1758 přišlo do města pruské vojsko i s králem Fridrichem II. U zdi panské zahrady bylo zřízeno 14 pecí a v budově gymnázia se ubytovali vojenští pekaři. V roce 1775 vypukl ve městě požár, který zničil i piaristickou kolej a gymnázium. Za války Rakouska s Francií mělo vojsko ve dvou třídách budovy gymnázia skladiště. Za válek s Napoleonem I. byla škola téměř rok vojenskou nemocnicí.
Období existence šestitřídního gymnázia a dvouletého filozofického ústavu patří z pohledu národního významu k vrcholům historie této školy. Litomyšlští piaristé odchovali mnoho žáků, kteří se vymkli cílům této výchovy a působili jako nositelé pokrokových myšlenek. Mladý piarista Jan Evangelista Purkyně se stal významným přírodovědcem. Mezi významné profesory patřil například filozof Bonifác Buzek. Absolventem litomyšlského gymnázia byl také archeolog Vladislav Škorpil a spisovatel Jan Karafiát. Jako učitel kreslení působil na gymnáziu malíř Antonín Dvořák, jehož žákem byl také Julius Mařák, který se stal významným krajinářem. Čtrnáct let vyučoval v Litomyšli významný český spisovatel Alois Jirásek, který ve své Filozofské historii líčí studentský život a revoluční události roku 1848.
Koncem školního roku 1848/49 filozofický ústav přestává existovat.
Roku 1874 převzal gymnázium do své správy stát. Roku 1882 bylo uskutečněno sloučení státního litomyšlského gymnázia a městské vyšší reálky v jednu státní střední školu. Na počátku školního roku 1895/96 přichází na gymnázium profesor Jan Voborník, dominantní osobnost profesorského sboru tohoto období, která se svým významem pro studenty přibližovala osobnosti Aloise Jiráska.
Po první světové válce se objevily projekty nové budovy gymnázia. Základní kámen byl položen 24. dubna 1921. Byla to první budova střední školy postavená v Československé republice. Tato monumentální budova se stopami starých slohů byla postavena v letech 1922-23 stavitelem Ferdinandem Rudolfem z Prahy podle plánů profesora Dr. Ausobského a otevřena byla 26. srpna 1923.
Po celou dobu druhé světové války byla budova obsazena německými vojáky a přeměněna v nemocnici. Název Gymnázium Aloise Jiráska nese od 350. výročí jeho založení v roce 1990 a byl mu propůjčen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

GPS souřadnice: 49.86933N, 16.30779E

Autor: www.glit.cz
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2007






Předchozí článek: Židovský hřbitov v Litomyšli
Následující článek: Poličské muzeum v novém kabátu


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Zřícenina hradu LANŠPERK založeného ve 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jiří v RADHOŠTI. V jeho sousedství je dřevěná zvonice z roku 1773.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml