Sdružení přátel Pardubického kraje

Mikroregion Orlicko s nejvyšším vrcholem Pardubického kraje

Náměstí v Jablonném nad Orlicí s hotelem "U černého medvěda"

27. 03. 2008 Orlicko leží na severovýchodě Pardubického kraje, kam zasahují Orlické hory a podhůří Jeseníků. Králický Sněžník (1423 m n.m.), ležící v katastru obce Dolní Morava, je nejvyšším bodem celého kraje. Jeho vrcholem prochází státní hranice s Polskem a také historická hranice Čech, Moravy a Kladska. Nedaleko vrcholu se nachází pramen řeky Moravy. Krajina Orlicka se zachovanou přírodou, lesy, řekami, skalami a kulturními památkami poskytuje veškeré předpoklady pro aktivní trávení volného času v každém ročním období. Mezi známá lyžařská střediska patří lyžařský areál Buková hora - Suchý vrch s více než 30 kilometry lyžařských stop, dále Čenkovice, Dolní Morava, Dlouhoňovice a další.

V létě je rájem milovníků plavání a vodních sportů přehradní nádrž Pastviny. Hlavním centrem vodních radovánek je žamberský sportovní areál s koupalištěm a dvěma tobogány, vířivkou, dále minigolfem, tenisovými kurty, kempem. Příznivcům sportovního létání je k dispozici letiště v Žamberku s nabídkou vyhlídkových letů nad Žamberkem a okolím. Své návštěvníky si získal také systém předválečného opevnění zpřístupněný veřejnosti v okolí Králík, včetně jedné největší pevnosti, srubu Bouda u Suchého vrchu. Tato pevnost je v současné době největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. V roce 1995 byla tvrz Bouda Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku. Ročně tvrz Bouda navštíví více než 15 tisíc návštěvníků.
Milovníci pevnostní turistiky pak zcela jistě navštíví Vojenské muzeum Králíky. V současnosti zpustlá odchovna mladého dobytka se postupně mění na pavilony se stálými výstavami zbraní, uniforem, dokumentů, ale i vojenských vozidel a těžké bojové techniky. Plánovány jsou rozsáhlé tématické výstavy věnované např. čs. armádě od jejího vzniku po současnost, významným osobnostem naší vojenské historie, čs. opevnění, evropským fortifikačním systémům apod. Projekt zahrnuje rovněž malý promítací sál, restaurátorské dílny, informační centrum, prodejnu literatury s vojenskou tématikou a prodejnu modelů. Na nedalekém Suchém vrchu je možné také navštívit jednu z nejvýše položených rozhleden v Pardubickém kraji. Další rozhledny mohou návštěvníci zdolat v Žamberku nebo u Králík na Hedeči nedaleko monumentálního poutního kláštera na Hoře Matky Boží. Propracovanou a vyznačenou sítí 400 km cykloturistických tras můžete procestovat region Orlicka na kole. Nenáročné trasy provedou turisty kolem řeky Divoká Orlice, kde jsou přírodní zajímavosti jako například Vejdovy památné lípy v Pastvinách, Zemská brána u Českých Petrovic, jinou trasou můžete navštívit hrad Litice, zříceniny hradů Lanšperk a Žampach, horskou trasou poznáte zajímavé kouty okolí měst Žamberka, Jablonného n.O., Letohradu a Králík. V Kunvaldu najdou návštěvníci expozici věnovanou založení Jednoty bratrské a působení J.A. Komenského.
V Letohradě mohou starší zavzpomínat a mladší pochopit tajemství starých řemesel v ČR ojedinělém Muzeu řemesel. Velmi pozoruhodným poutním místem je kostel v Neratově. Na území Orlicka je pro návštěvníky připraven celý komplex služeb. Jedná se o ubytovací a stravovací kapacity a navazující služby.
Pro zajištění informovanosti našich návštěvníků funguje na území Orlicka síť informačních středisek, a to jak městských, tak i sezónních.

Prameny: internet

GPS souřadnice: 50.07722N, 16.76257E

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2008


Pohled na Králíky skryté uprostřed kopců






Předchozí článek: Zauhlovací jeřáb Wiesner v České Třebové
Následující článek: Jan Selichar - 150. výročí narození


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v ŘETOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: kostel Rozeslání sv. Apoštolů v LITOMYŠLI je nejstarším dochovaným sakrálním prostorem v Litomyšli

PARDUBICKO: Symbolem PARDUBIC je Zelená brána z roku 1507 s věží vysokou 60 metrů-




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml