Sdružení přátel Pardubického kraje

Nádraží nedáme!


13. 08. 2009 Romantické nádraží v Ústí nad Orlicí zaujme svým romantickým vzhledem z dob Rakouska-Uherska. Historie objektu se začala psát v roce 1874, kdy se nádražní budova stala součástí budované dráhy do Letohradu. Stanice nesla zpočátku pojmenování „Nové Ústí“ (respektive Neu Wildenschwert).
Nádražní budova byla navržena architektem Rudolfem Freyem v typickém slohu této dráhy z režného cihelného zdiva s kamennými římsami. Horní podlaží bylo navrženo z brázděného zdiva. Budova má uspořádání ve tvaru písmene H. Ačkoli jde o jednu z nejstarších staničních budov v Česku, Správa železniční dopravní cesty ji chce v rámci rekonstrukce celého nádraží zbourat. Historickou budovu, která dnes stojí mezi kolejemi a rozděluje celé nádraží na tzv. pražskou a letohradskou část, ministerstvo kultury odmítlo zařadit mezi kulturní památky. Cesta k jejímu zbourání je tak otevřená. Bude se jednat o největší destrukční zásah do české drážní architektury od demolice nádraží na pražském Těšnově v 80. letech minulého století.

Na místě stávající budovy, která má nezpochybnitelnou estetickou hodnotu, by měly vést koleje koridorové tratě. Nové nádraží má být situováno stranou a podle vizualizací by se mělo jednat o standardní, sterilně působící budovu v současném stylu nádražních staveb. Pokud se návrh podaří zrealizovat, Ústí nad Orlicí přijde o jednu z nejhezčích nádražních budov v republice.
Jistě ne náhodou se tato stavba dostala do úzkého výběru deseti staveb v soutěži o nejkrásnější nádraží v ČR. Snahou na záchranu cenné nádražní budovy je nyní petice občanského sdružení „Nádraží nedáme“, kterou již podepsalo více jak 16 tisíc lidí. Pokud ani Vám není osud nádražní budovy v Ústí nad Orlicí lhostejný, můžete svůj podpis připojit pod petici. Více naleznete na stránce http://www.stop-demolici.cz.

GPS souřadnice: 49.97143N, 16.37791E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2009


Předchozí článek: Železnice a Ústí nad Orlicí
Následující článek: Domovský list


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Radnice s cibulovou věží na náměstí v ÚSTÍ NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Příhrádek v PARDUBICÍCH.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml