Sdružení přátel Pardubického kraje

Navštivte Železnohorský region !

Foto: Archiv MAS Železné hory

18. 12. 2008 Pardubický kraj má mnohá lákadla. Některá z nich jsou hojně propagována, jiné krásy kraje jsou bohužel neprávem opomíjeny. Jedním z těch trochu neprávem opomíjených regionů je i region Železných hor. V této oblasti však naštěstí působí již od roku 2005 občanské sdružení Železnohorský region, jehož hlavním posláním je propagace a posílení cestovního ruchu v oblasti Heřmanoměstecka, Přeloučska, Cholticka, jižní části Pardubicka, okolí Seče, Třemošnice i Nasavrk. Tato oblast zahrnuje území pěti svazků obcí a je venkovskou oblastí částečně se rozkládající v CHKO Železné hory s velkým potenciálem pro rozvoj v oblasti venkovské turistiky.

Krajinu v těchto místech lemují rybníky, malebné potůčky a říčky vlnící se podhůřím Železných hor s bohatým výskytem smíšených lesů, vrcholkům Železných hor pak dominuje zřícenina hradu Lichnice. Krajina chráněné krajinné oblasti nabízí i Širokou škálu přírodních krás.
Tato lokalita se pyšní největší rekreační lokalitou Pardubického kraje v okolí Sečské přehrady.
Území nabízí vhodné terény pro turistiku, nachází se zde celá řada naučných a vlastivědných stezek, nechybí zde ani cyklistické trasy, ale pamatováno je i na vyjížďky na koních. V oblasti pod Železnými horami se totiž nachází hned několik koňských rančů a agroturistických areálů.
Oblast v okolí Nasavrk je již nyní známá množstvím památek a kulturních aktivit navazujících na keltské tradice, v Heřmanově Městci je pak právem obdivován objekt bývalé židovské synagogy.
Posláním občanského sdružení Železnohorský region je však také spolupráce při realizaci projektů mezi obcemi, mikroregiony, podnikateli a neziskovými organizacemi. Členové Místní Akční Skupiny Železnohorský region připravili hned několik zajímavých projektů, které mají za cíl zvýšit povědomí o celé oblasti.
Například připravovaný projekt s názvem „Ochutnejte regionální produkty“ si dává za cíl propagovat produkty místních podnikatelů. Jak nám přiblížila Kateřina Korejtková z občanského sdružení Železnohorský region, v rámci tohoto projektu by měla fungovat vzájemná propagace výrobců tradičních zemědělských a řemeslných výrobců navzájem, ale třeba také tisk propagačních letáků, které by například návštěvníky rozhledny Barborka upozornily na nedaleký sad s jablky nebo třeba na nedalekého výrobce domácího sýra. Dalším velice zajímavým projektem, který sdružení chystá, je vybudování Geologického parku Železné hory. V rámci keltského Archeoparku v Nasavrkách by měla být postavena keltská vesnice se vším, co k ní patří. Tento projekt se nyní nachází ve fázi přípravy projektové dokumentace a pokud vše dobře dopadne, počátku realizace by se měl dočkat v roce 2009.
Dalším ze zajímavých projektů připravovaných občanským sdružením Železnohorský region je pak vybudování virtuálního muzea řemesel a lidových tradic. Tento projekt by měl zmapovat tradiční akce, které se na území regionu pravidelně opakují, ale i řemesla a tradiční výrobky. Jak nám totiž prozradila Kateřina Korejtková, častým problémem mnohých turistických výprav je, že po příchodu k vybrané zajímavé památce je vstup do muzea či jiných objektů uzavřen a termín konání tradičních akcí každému nevyhovuje. Virtuální muzeum by mělo případným návštěvníkům umožnit uskutečnění alespoň virtuální prohlídky tradičních akcí, dovědět se o nositelích řemeslných tradic a tradičních výrobcích regionu. Tento projekt vzniká ve spolupráci z regionem Brána do Českého ráje, Pošumaví a německým regionem Cham.
V regionu můžete také v průběhu roku navštívit řadu zajímavých akcí. Únor patří tradičním masopustům. Například ve Veselí se každoročně koná Veselský masopust s maškarním průvodem zvaný „Veselé ve Veselí“. V dubnu jsou pak lákadlem Nasavrky, když se tu koná Nasavrcké vandrování přírodou a také Velká cena Nasavrk v silničním běhu na 15 km. V květnu se v Heřmanově Městci každoročně koná celostátní soutěž tanečních dětských skupin, v Ronově nad Doubravou to pak je mistrovství republiky mažoretek. V červnu se určitě vypravte na rozhlednu Barborka, kde probíhají Tradice Železnohorského regionu a Svatojánská noc, v nedalekých Cholticích pak koncertní přehlídka chrámových sborů. V červenci pak v Nasavrkách sl
aví svátek keltské kultury Lughnasad, v srpnu to pak je Nasavrcké hudební léto, ve Svinčanech zase probíhá fotbalový turnaj seniorů v malé kopané, v Třemošnici pak srpen patří Gotickým dnům na Lichnici.
V září se v Cholticích koná tradiční turistický a cykloturistický závod Choltický zlaťák, ve Svinčanech si pak připomínají hasičský Memoriál Zdeňka Kubínka. V říjnu probíhá v Nasavrkách oslava nového keltského roku Samhain, na farmě Slunečný Dvůr probíhá Mikulášský víkend na koních.
A co byste neměli v regionu vynechat? Určitě navštivte velice zajímavou Gallery Cyrany v Heřmanově Městci.
Tato galerie obsahuje asi nejbohatší soukromou sbírku maleb ve východních Čechách. Mezi nejvýraznějšími umělci z 20. století ve sbírce lze jmenovat F. Kupku, B. Kubištu, J. Šímu či J. Zrzavého. Sbírka darovaná městu je ke zhlédnutí v bývalé židovské škole v Heřmanově Městci.
Již jsme se zde zmínili o rozhledně Barborka na okraji Svinčan, odkud je výhled nejen na Železné hory, ale také na vrcholky Krkonoš a Orlických hor či do Polabí. Následná procházka po okolí po značené naučné stezce Raškovické lomy je ideálním odpočinkem. Na trase se dovíte o pověsti o koňském spřežení, které spadlo do zatopeného lomu. Také nedaleké Choltice stojí za návštěvu. V přízemí zdejšího zámku můžete navštívit zajímavé expozice Vlastivědného muzea. Projít se a pokochat se přírodou můžete v zámeckém parku. Je přírodně krajinářským parkem s oborou. Jeho nynější podoba pochází z 1. poloviny 19. stol.
Za návštěvu stojí také třeba relaxační zóna Meandry Struhy ve Veselí u Přelouče. Zde vás přivítá vodník Cyprián a nově i jeho kolegyně žába (zatím beze jména). Projít si můžete celou trasu, podívat se na meandry, odpočinout si na některé z laviček.
Zveme vás také do galerie Josefa Cipryána – Třemošnice Podhradí. V galerii můžete shlédnout vytvořená díla od pana Cipryána. Díla jsou vyřezávána motorovou pilou. Když již budete v Podhradí, určitě nemůžete přehlédnout zříceninu hradu Lichnice. Z věže se nabízí pěkný výhled do okolí. V hradních sklepeních je možno pozorovat netopýry, kteří zde zimují. Z hradu je pak výhled na technickou památku, kterou je bývalá vápenka v Závrati. Nad Sečskou přehradou se pak tyčí zřícenina hradu Oheb. Komplex základů hradu je docela rozsáhlý, a tak máte možnost procházet si jej, dívat se z výšky na přehradní nádrž a kochat se krásnou přírodou a klidem okolo.
Pokud upřednostňujete spíše aktivní trávení volného času, doporučujeme navštívit Farmu Slunečný Dvůr v Holičkách nebo ranč Kovářov, který je jen kousek od zříceniny hradu Oheb směrem na Pardubice. Na rančích si můžete objednat vyjížďku na koních po kraji a věřte, že nad takový zážitek – dívat se na svět z koňského hřbetu – nic není.
Tak tedy navštivte Železnohorský region!
Občanské sdružení pořádá několikrát do roka promo akce pro profesionály v oblasti cestovního ruchu a veřejnost pod názvem Putování za poznáním Železnohorského regionu, jež jsou účastníky velice ceněna. Jsou zaměřena na detailní poznání historie a krajiny regionu. Při jejich konání mají účastníci jedinečnou možnost se dostat do míst, kam by se jinak nedostali a seznámit se s výkladem, který by jindy neslyšeli. Především podnikatelé v cestovním ruchu, ale i zájmová sdružení a spolky mají možnost představit při těchto příležitostech účastníkům podrobně své stávající vlastní aktivity, a tím podpořit jejich rozvoj. Informace o aktuálních pořádaných akcích ve všech infocentrech regionu a na www.maszr.oblast.cz.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 5/2008




Předchozí článek: Údolní přehrady na řece Chrudimce
Následující článek: Ronov nad Doubravou - městečko mého mládí


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Část městského opevnění a kostel sv. Jakuba v POLIČCE.

PARDUBICKO: Novorenesnační radnice na Pernštýnském náměstí v PARDUBICÍCH pochází z roku 1895.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml