Sdružení přátel Pardubického kraje

Nové projekty zajistí rozvoj turistického ruchu v Moravské Třebové


29. 12. 2006 Právě dokončeny jsou dva rozsáhlé projekty na podporu rozvoje cestovního ruchu. Regionální projekt i projekt města „Turistický informační systém Moravskotřebovska a Jevíčska“.
V rámci prvního projektu - „Propagační kampaň turistických produktů a volnočasových aktivit Regionu MTJ“ - byly vydány nové propagační materiály, hrazena účast na veletrzích, podpořeny konkrétní akce a festivaly a na začátku nové turistické sezóny se objeví také reklamními spoty v rádiích a inzeráty v novinách. Cílem je přiblížit potenciálním turistům největší atraktivity, a to nejen ve městě, ale také v širším okolí. Pozornost se soustředí především na nově zrekonstruovaný zámek v Moravské Třebové, který v novém roce čekají převratné změny.

„V podzemí zámku byly odkryty doposud neznámé prostory, které sloužily jako vězení a mučírna. Chceme je pro novou turistickou sezónu zpřístupnit veřejnosti. Lidé se mají na co těšit, zažijí zde díky rekvizitám a ozvučení středověk opravdu na vlastní kůži,“ vysvětlila Libuše Gruntová, ředitelka Kulturních služeb města, které zámek spravují. Další změnou je plánované otevření zámecké kavárny v překrásném prostředí Magdalenina sálu.
„Areál zámku tak bude nabídne opravdu kompletní služby, nejen nové atraktivní prohlídkové okruhy zámeckým sklepením, ale také dětské hřiště a posezení ve stylovém prostředí. Slibujeme si od toho značný nárůst počtu návštěvníků,“ dodala Gruntová.
Ale nejenom na zámek je zaměřena pozornost projektu. Cíleně propagována bude nejnavštěvovanější atraktivita města, Moravskotřebovský aquapark, kam ročně zavítá přes 40.000 lidí.
„Aquapark by se měl stát jednou z pomyslných vstupních bran do města. Navštěvují jej lidé ze široka zdaleka a my se je pokusíme upozornit také na další zajímavá místa Moravské Třebové, ať už formou rozdávání propagačních materiálů při vstupu nebo umístěním informační tabule,“ prozradil plány na další rozvoj turizmu starosta města Josef Ošťádal.
Všechny informace o městě a okolí v sobě soustředí nové multimediální DVD, které je jádrem celého projektu. Naleznete zde také zbrusu nový film o Moravské Třebové. Diváky v něm provází herec Národního divadla v Praze Jan Hájek a Carmen Gabriela Bártová, která pochází z Venezuely a do Moravské Třebové se provdala. „Jsem moc ráda, že jsem mohla ve filmu účinkovat. Moravská Třebová je kouzelné místo a myslím, že nový film ji ukazuje v celé její kráse,“ podělila se se svými pocity Carmen Gabriela Bártová. Projekt Propagační kampaň má hodnotu 2,2 mil. Kč, z čehož většina je pokryta z evropské dotace. Nově by měla všechna nová opatření a návrhy na zlepšení fungování celého turistického sektoru analyzovat připravovaná Strategie rozvoje cestovního ruchu v Moravské Třebové, na níž město v prosinci loňského roku získalo dotaci z EU. Studie by měla být hotova do konce letošního roku.
Druhým významným projektem je Turistický informační systém (TIS). Jak již sám název vypovídá, měl by návštěvníkům města poskytnout informace v komplexní a systematické podobě. Obsahuje prozatím čtyři jazykové mutace, kromě češtiny, angličtiny a němčiny funguje také v holandském jazyce. Systém je budován jako otevřený, takže bude možné jej rozšiřovat, doplňovat či pozměňovat dle aktuální situace na trhu turistických destinací a poptávky konkrétních cílových skupin. V rámci nově uchopené spolupráce s okolními městy Litomyšl, Polička a Svitavy budou do TIS zařazeny také jejich největší turistické taháky, mezi jinými jmenujme především litomyšlský zámek. Spolupráce je nastavena na recipročním principu, turista se tak dozví v každém z měst také o zajímavostech v okolí.

V rámci projektu vznikly virtuální prohlídky významných atraktivit města, některé z nich byly pomocí laseru naskenovány do 3D prostředí. Stranou nezůstala ani eventová turistika, neboť z nejvýznamnějších akcí, jako jsou Kejkle a kratochvíle nebo Biskupické kaléšek, byly pořízeny digitální záznamy. Turista tak dostane veškeré informace opravdu jako na talíři.
Jedním z důležitých výstupů projektu je nový informační kiosek, který naleznete vedle výlohy Turistického informačního centra. Infokiosek bude přístupný 24 hodin denně a umožní kromě zobrazování informací o městě a okolí nebo vlakových a autobusových spojení také zjišťování informací na internetu, a to z předem definovaných adres. Obsluha infokiosku je velmi jednoduchá pomocí dotykové obrazovky; prostor před infokioskem je monitorován speciální bezpečnostní kamerou.
Cílem všech realizovaných projektů v této oblasti je zvýšit návštěvnost města a podpořit lepší využití turistického potenciálu, který Moravská Třebová jakož i celý region bezesporu má. Současně je také cílem představit město v nadcházející sezóně jako turisticky atraktivní destinaci i vzhledem k jeho významnému jubileu, 750. výročí od založení.
Výše projektu TIS dosahuje částky 1,2 mil. Kč, padesát procent činí dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.
Nově by měla všechna nová opatření a návrhy na zlepšení fungování celého turistického sektoru analyzovat připravovaná Strategie rozvoje cestovního ruchu v Moravské Třebové, na níž město v prosinci loňského roku získalo dotaci z EU. Studie by měla být hotova do konce letošního roku.

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2006




Předchozí článek: Italský „baumeister“ Castelli v Letohradu a v regionu východních Čech
Následující článek: Moravská Třebová chce přilákat turisty


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: LANŠKROUNSKÝ zámek z druhé poloviny 15. století

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Fontána na náměstí ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Novorenesnační radnice na Pernštýnském náměstí v PARDUBICÍCH pochází z roku 1895.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml