Sdružení přátel Pardubického kraje

Pardubická radnice odhalila léta skrytou krásu


20.10.2019 Budovu pardubické radnice na Pernštýnském náměstí nelze přehlédnout. Stavba se dvěma věžemi, dělícími průčelí budovy na tři části, a bohatou výzdobou, je nepřehlédnutelnou dominantou historického náměstí. Neméně krásná je ale radnice po právě skončené rekonstrukci i uvnitř. Během dvou let se její interiéry velmi přiblížily podobě, jakou měly v době dokončení budovy. Historie a obdiv k umu předků tu na návštěvníky dýchne hned za těžkými vstupními dveřmi.
Novorenesanční radniční komplex, postavený podle návrhu architekta Jana Wejrycha, byl dokončen právě před 125 lety, v roce 1894. Tehdy zde sídlil nejen obecní úřad, ale například i okresní soud, knihovna, berní úřad, spořitelna a restaurace U bílého beránka. V průběhu let prošla radnice několika opravami i stavebními úpravami, nicméně rozsáhlé rekonstrukce se dočkala až v letech 1993 a 1994. Již tehdy musely být dřevěné konstrukce stropů ošetřeny proti dřevokazné houbě, ani to ale postup dřevomorky nezastavilo.

Ukázal to odborný průzkum, který prokázal napadení některých stropních trámů v takovém rozsahu, že již nebylo možno rekonstrukci jižního křídla budovy, tedy části směřující do Pernštýnského náměstí, odkládat. V lednu 2018 proto vystřídali politiky a úředníky na radnici odborné stavební a restaurátorské firmy. Po odkrytí trámových stropů a podlah se v plném světle ukázal rozsah škod, které dřevomorka a hniloba na dřevěných konstrukcích způsobila. Nosné trámy musely být v mnoha místnostech vyměněny a stavaři tak pracovali v budově, kde bylo možno dohlédnout z přízemí až do druhého patra.
Historická budova, zapsaná do Ústředního seznamu kulturních památek ČR po náročné výměně trámů a obnovení stropů a podlah dostala na jižním průčelí zcela nová okna, která jsou replikami oken původních. V budově byla vyměněna elektroinstalace, opravena sociální zařízení a podobně. Největší vizuální změnou je ale obnova původních prvků v interiéru radnice. Historická dlažba na chodbách byla znovu položena a poškozené či chybějící dlaždice nahrazeny replikami, vyrobenými podle originálů. Mravenčí práci měli restaurátoři pracující na obnově štukových stropů a starých maleb na chodbách radnice, které překrývala novodobá výmalba. Zbytky původních maleb byly při rekonstrukci, poněkud nečekaně, odkryty i v severním traktu radnice. Část jich byla zrestaurována do původní podoby, ostatní, včetně maleb na stěnách kanceláří politiků, byly po pečlivém zdokumentování zafixovány a překryty vápennými nátěry tak, aby je mohlo být možné v budoucnu zrekonstruovat.
Interiér radnice se tak po více než století vrátil ke své původní podobě. Bezvadně ladí s charakterem samotné novorenesanční budovy, s jejím štítem zdobeným městským znakem a tepanou sochou rytíře – strážce města, zhotovenou před více než sto lety podle náhrobku bývalého majitele pardubického panství Vojtěcha z Pernštejna, sochařem a medailérem Antonínem Poppem. Profesor Popp navrhl také reliéfy měšťana, šlechtičny řemeslníka a měšťanky na věže radnice a medailony osmi českých panovníků, zdobící průčelí nad okny prvního patra. Jinak je průčelí radnice zdobeno sgrafity doplněnými ve druhém patře mezi okny čtyřmi freskami Karla Klusáčka, jež jsou alegoriemi občanských cností – nezištnosti, přímosti, poctivosti a svornosti. Klusáček je také autorem nástěnných alegorických obrazů zdobících historický sál radnice s nádherným kazetovým stropem, který býval zasedací síní zastupitelstva města.

GPS souřadnice: 50.0387575N, 15.7788119E

Autor: Nataša Hradní
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2019








Předchozí článek: VÝLET DO HISTORIE, aneb KAM DRÁTY NEVEDOU
Následující článek: Prohlášením památkou UNESCO práce kolem kladrubského hřebčína nekončí


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje v HEŘMANOVĚ MĚSTCI postavený v letech 1756 až 1761.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Typické domky ve vesničce LANŠPERK nacházející se pod stejnojmenným hradem.

ORLICKOÚSTECKO: Most přes PASTVINSKOU PŘEHRADU zbudovanou v letech 1932 - 1938.

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Zadní vstup na zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Občanská záložna v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml