Sdružení přátel Pardubického kraje

První galerie Jindřicha Pruchy - vila Županda

Jindřich Prucha - vlastní podobizna

14. 04. 2008 Kdo byl Jindřich Prucha (1886 - 1914), v regionu "Železné hory" nemusí nikdo vysvětlovat, neboť velikost tohoto umělce je známa celosvětově jako malíř "Předjaří a Jara na Železných horách". Je nutno ale dodat, že tomu tak nemuselo být, pokud by nebylo jeho sestry Vojslavy (1877 - 1973). Ta jeho dílo zachránila a předala národu, neboť věděla, proč to dělá. Velela tomu sourozenecká láska, ale i křesťanská výchova v rodině, která i "hory přenáší". Prvním jejím činem bylo shromáždění a uskladnění všech obrazů ve vile "Županda", která se nachází nad obcí Běstvina, přičemž patří do osady Kubíkovy Duby. Prostornou vilu zakoupil otec umělce Josef Prucha v roce 1909. Zde rodina žila. Vojslava se po celý svůj dlouhý život starala o údržbu vily a náhodnému návštěvníkovi umožnila se pokochat krásou bratrova umění. Všechny stěny byly pokryty jeho obrazy. Tím vlastně vznikla jeho první galerie.

V roce 1938 učil kreslení na měšťanské škole v Ronově nad Doubravou učitel Jan Novák. Byl znám velikou skromností, v každém žáku viděl nastávajícího umělce. Novák učil i naši třídu a přišel s návrhem, abychom se vzdělávali v kreslení návštěvou "Župandy". On se totiž dobře znal se slečnou Pruchovou a ona mu ten experiment ráda pomohla zrealizovat. Vlastnil auto, kterým z Ronova odvezl do Běstviny Josefa Bláhu a Jiřího Hůrku, ostatní kluci tam přišli pěšky nebo na kole. Slečna nás čekala a celá exkurze proběhla stejně, jako bychom byli skupina umělců z pražského Mánesa. Výklad zahájila prvotinami z doby studia Jindřicha na gymnáziu v Čáslavi. Byly to akvarely "Les" a kresby koní. Potom před klukovskou porotou a panem učitelem představila snad stovku krajin olejomaleb. U těch posledních již dech těžko chytala, ale stále mluvila. To již bylo "Vysoké nebe", "Vysoká oblaka", "Chalupy v Počátcích" a nakonec "Ptáčnice". Tehdy to byla pouhá barevná kopie v zaskleném rámu, neboť originál byl tehdy v Praze. Stejně to nebyl ještě konec, protože zapomněla na "Stříšků lom". Ten nám představila v několika variantách jako studie a nakonec "Lom s volským potahem". Ze všech obrazů a jejich slov šel žár, neboť Jindřich maloval tak, že obdivovatel obrazů poznal i atmosféru, ve které byl obraz namalován. Exkurze skončila trochu později. Každý dostal talířek s buchtami na cestu domů. Vraceli jsme se plni dojmů, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Zato jsme ale byli prvními žákovskými návštěvníky galerie Jindřicha Pruchy ve vile "Županda".

Jindřich Prucha
Člen Spolku výtvarných umělců Mánes. Významný kolorista, pokračovatel krajinářské tradice; poučen dílem A. Chittussiho, A. Slavíčka, J. Preislera a francouzským impresionismem. V obrazech z Železných hor objevoval vnitřní rytmy krajiny (Jaro v Železných horách, Lom). Inspirován Munchovým expresionismem dospěl 1910 - 11 k syntetičtějšímu pojetí motivu (Velký pátek, Vlastní podobizna v zimním šatě). Studium v Mnichově vyústilo v uměleckou krizi, po níž se vrátil k impresionistickému přírodnímu lyrismu. Padl na východní frontě v 1. světové válce.

GPS souřadnice: 49.83951N, 15.60085E

Autor: Ing. Karel Cyprián, CSc. |
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2008






Předchozí článek: Antonín Slavíček (1870-1910)
Následující článek: Obec Bylany u Chrudimi a 1. světová válka


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 4/2023 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Planetární stezka
Kozlovský kopec
První pardubické letiště
Patnáct horopisných celků



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Budova SLATIŇANSKÉHO hřebčína

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: náměstí v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Zadní trakt MORAVSKOTŘEBOVSKÉ radnice z konce 15. století

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml