Sdružení přátel Pardubického kraje

Relaxační turistické trasy Heřmanova Městce


6.11.2017 Okolo hradu
Tato trasa začíná u budovy hřebčína na Masarykově náměstí a pokračuje kolem kaple sv. Kříže ulicí U Bažantnice a prochází dál kolem bývalé Mariánské nemocnice (dnes Domov pro seniory). Asi po 150 m odbočíme vpravo a úzkou pěšinou za domy se dostaneme do Bažantnice, kde hlavní středovou cestou dojdeme až ke koňským překážkám v podobě malého hradu. U něj se dáme vlevo a cesta nás povede zpět okolo fotbalového hřiště až na silnici (Havlíčkova ulice). Vpravo na této ulici najdeme starý židovský hřbitov a vydáme-li se vlevo, zpět na Masarykovo náměstí, potkáme zrekonstruovanou synagogu a židovskou školu, ve které je dnes galerie Cyrany. Trasa měří cca 2,5 kilometru

Krásy zámeckého parku
Začínáme z Náměstí Míru, kudy vstoupíme do parku, cesta nás vede doleva kolem zámku k potoku. Přejdeme přes první mostek a po té, jakmile mineme tenisové kurty, budeme mít po pravé ruce přírodní amfiteátr bývalého letního kina. Jdeme dál do mírného kopce až k nejjižnějšímu výběžku parku, který je porostlý vysokými borovicemi a odtud klikatou cestou zpět k potoku. U košatého kaštanu odbočíme vlevo, mineme starý a tajemný sklípek a jdeme dál až k rybníku, který si můžeme po hrázi celý obejít. Když budeme mít štěstí, uvidíme nad potokem létat ledňáčka. Dále se můžeme vydat na kopec nad rybníkem, odkud je nádherný výhled na zámek a za hezkého počasí lze vidět Kunětickou horu nebo dokonce vrcholky Krkonoš. Tady se naše cesta začíná pomalu ubírat po pěšině dolů z kopce zpět na rušné náměstí. Trasa měří cca 3 kilometry.

Srdíčková
Tato trasa začíná u restaurace” Na Růžku” a povede nás po zelené turistické značce luční cestou k Devíti dubům a pak dál hlavní cestou do kopce až k rozcestí Srdíčko směrem na obec Radlín. Odtud se stáčí vlevo lesem, cestou souběžnou se silnicí, kdy po necelých 400 metrech dojdeme k vesnici Chotěnice a po dalších 400 metrech naše kroky opět zatočí doleva, dolů z kopce a dovedou vás zpět k výchozímu bodu. Cesta je dlouhá 5 km a může být trochu náročnější – čeká nás 100 metrové převýšení.

Údolím potoka Konopky
Trasa “Údolím potoka Konopky” začíná u kaple sv. Jiří, přejdeme železniční trať a zamíříme vlevo po zelené turistické značce. Ta nás údolím podél potoka dovede až do obce Konopáč. Odtud se vydáme po silnici zpět do Heřmanova Městce. U místního hřbitova se můžeme zastavit a rozhlédnout, za hezkého počasí tu na nás čekají nádherné výhledy. Pak pokračujeme dále po silnici přes železniční přejezd, kolem kostela Českobratrské církve evangelické a kostela Zvěstování Panny Marie, zpět na Náměstí Míru. Pokud byste raději více zeleně, můžete se u restaurace Eden dát vpravo a po cca 250 m najdete vchod do zámeckého parku, přes který pohodlně projdete opět až na Náměstí Míru. Trasa měří cca 4 km.

GPS souřadnice: 49.9470706N, 15.6649236E

Autor: Městský úřad Heřmanův Městec
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2017
Předchozí článek: Rodinné pasy v Pardubickém kraji si oblíbilo 12 222 rodin
Následující článek: Vojmír Vokolek v kostele sv. Václava v Hrbokově


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v DVAKAČOVICÍCH.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Vavřince ve VYSOKÉM MÝTĚ založený na skolnku 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Náměstí v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ s radniční věží, která nemá žádné základy.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml