Sdružení přátel Pardubického kraje

Semín

Akvadukt v Semíně

25. 11. 2009 Jste z Pardubic, máte volnou sobotu a nevíte, kam vyrazit? Jste milovníky odlehlejších, tichých míst, která se nehemží turisty? Pak zajeďte do Semína! Tato malá, avšak poměrné dlouhá obec (v současné době je délka obce více jak 2 km) leží 5 km severozápadně od Přelouče a zhruba 3 km východně od Kladrub nad Labem. Ves je poprvé doložena roku 1339, kdy ji držel Heřman ze Semína.
Význam Semína vzrostl po roce 1691, kdy zde byl zřízen pivovar. Po jeho zrušeni v roce 1855 bylo stavení změněno v obytnou budovu. A právě v této budově se narodil a do svých jedenácti let žil významný architekt Josef Gočár (nar.13.3.1880) který byl v odborné anketě zvolen nejvýznamnějším architektem 20.stol.Gočárovy stavby najdeme v nedalekých Lázních Bohdaneč, Hradci Králové, Pardubicích nebo Praze. Dalším významným rodákem obce byl archeolog Vincenc V. Chvojka, který se stal jedním ze zakladatelů ukrajinské archeologie.

Na východním okraji obce je unikátní aquadukt, kde dochází k mimoúrovňovému křižování Opatovického kanálu a Sopřečského potoka zvaného Mulda. Opatovický vodní kanál budovaný v letech 1498–1521 čerpající vodu z Labe sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna. Kanál dříve býval zdrojem obživy místních rybářů. Dosahuje délky 34,7 km a šíře koryta se pohybuje mezi 6 a 8 metry. Kanál je v dnešní době hojně využíván hlavně kajakáři, protéká obcí a ústí do Labe na jejím jihozápadním konci. Malebné ústí Opatovického kanálu je veřejnosti přístupné. V blízkosti již zmíněného aquaduktu se nachází autokemp, který nabízí koupání v rybníce, slunění na písečné pláži a různé druhy sportovního vyžití, a to hlavně v letních měsících. V zimním období lze zamrzlý rybník využít k brusleni. Výhodou rybníka není jen jeho snadná dostupnost, ale i výjimečně kvalitní ledová plocha.
Při návštěvě Semína byste neměli přehlédnout románský kostelík ze 13.století a dřevěnou zvonici ze století 16., která je kulturní památkou. Ve zvonici jsou umístěny dva starobylé zvony. Menší „Poledník“ má rozměr asi 85 x 85 cm a byl ulit v roce 1542, větší zvon 100 x 100 cm je nazýván „Ježíš“ nebo také „Jan“, lidově „Hranáč“ a byl odlit v roce 1606. Další významnou památkou Semína je vodní mlýn. Původní dřevěný mlýn bohužel vyhořel. Dnešní podoba mlýna pochází z roku 1558. Ve dvacátém stol. byla na mlýně opravena vodní turbína, která dodávala elektrickou energii celé obci. V dnešní době není mlýn znovu udržovaný a velmi chátrá.
Velkým lákadlem pro milovníky přírody je kromě lesů plných hub a borůvek také Národní přírodní památka Semínskýpřesyp, jediné naleziště kozince písečného (Astragalus arenarius) v ČR, kde zároveň žije na ploše pouhého půlhektaru téměř 60 druhů motýlů. Tento přesyp, který je jedním z nejvzácnéjších přesypů v ČR, leží v Semíně v blízkosti budovy bývalého pivovaru.
Do Semína je nejlepší zajet na kole po cyklostezce. V obci proběhla kompletní rekonstrukce silnice, čímž se Semín stal rájem pro cyklisty a bruslaře. Zavítáte-li sem v neděli, můžete se stát svědky napínavého utkání místního fotbalového týmu nebo některé akce pořádané Sborem dobrovolných hasičů.
Takovou akcí je např. výlov rybníků Velká a Malá Jalůvka, který se koná vždy v půlce listopadu. V Semíně také sídlí Myslivecké sdružení, které každoročně pořádá hojně navštěvovaný Myslivecký ples v místním společensko kulturním zařízení. Kromě již zmíněných spolků funguje v obci také Svaz žen, Místní rybářský svaz a Zahrádkářský svaz. Občanům a turistům slouží v Semíné prodejna Jednoty, knihovna, dvě hospody, autoopravna a švadlena. Zbude-li Vám po prohlídce Semína trocha volného času, můžete se jet podívat na koně do nedalekých Kladrub nad Labem nebo se při jízdě na kole pokochat pohledem na krásné lesy v okolí.

Více o obci se můžete dozvědět na www.seminuprelouce.cz

Celý článek naleznete ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo 3/2009.

GPS souřadnice: 50.05734N, 15.53589E

Autor: Pavla Bělíková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2009






Předchozí článek: MTIC
Následující článek: Sametová revoluce v Pardubicích


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jiří v DOLNÍ ČERMNÉ

ORLICKOÚSTECKO: Budova Muzea řemesel v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: kostel Rozeslání sv. Apoštolů v LITOMYŠLI je nejstarším dochovaným sakrálním prostorem v Litomyšli

PARDUBICKO: Zámek je domimantou městečka CHOLTICE.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml