Sdružení přátel Pardubického kraje

Tak trochu kuriózní muzeum naleznete v Lezníku u Poličky

Foto: autor

3.07.2012 Opravdu kuriózní muzeum naleznou návštěvníci v obci Lezník pouhé 4 km severně od Poličky. V domku s popisným číslem 109 totiž provozuje paní Jitka Hollová neobvyklé muzeum, kde se nacházejí zejména fotografi e a suvenýry z cest po celém světě. Asi největší zajímavostí jsou plechové krabičky z nejrůznějších koutů světa, kterých prý majitelka vlastní více jak 3 tisíce. Expozice se nachází v původním kulturním domě v Lezníku, kde prý kdysi vystupoval i herec Jaroslav Vojta. Dávno již tento kulturní dům neslouží svému účelu. Jak nám majitelka domu i muzea prozradila, právě vzhledem k tomu, že za založením muzea vlastně stojí mimo jiné i stále se zvyšující ceny tepla. Vytopení tak velkých prostor, jako je divadelní sál, je fi nančně tak nákladné, že se majitelům namísto toho vyplatí každý rok strávit zimní období cestováním po světě. Od roku 1997 tak prý paní Hollová se svým manželem holandské národnosti navštívila již více jak 80 zemí světa.

Návštěvníci muzea se tak hned po vstoupení do budovy dostávají na cestu kolem světa. Kromě fotografi í a plánků se dozvídají mnohé zajímavosti například o Thajsku či ostrově Pucket, který je svou délkou 52 km největším ostrovem na jihu země. Obdivovat lze také podmořské záběry z potápění uprostřed velké korálové bariéry, která se táhne v délce 250 km při východním pobřeží Austrálie. Na fotografi ích nechybějí úžasné záběry přírody či místních obyvatel. Při prohlížení fotografi í z Austrálie se dozvídáme, že na tomto kontinentě jsou velmi ceněná umělecká sgrafi tá na zdech domů a v případě jejich poničení hrozí pachatelům až 2 roky nucených prací. Z dalších fotografi í a poutavého vyprávění se pak návštěvníci přenesou například do Thajska v době oslav čínského nového roku.
Při postupu do další části tohoto velmi kuriózního muzea se náhle ocitáme v Holandsku mezi největšími větrnými mlýny na světě, které se nacházejí v Schiedamu u Rotterdamu a jsou vysoké 25 metrů. V tomto městečku prý v minulosti bývalo několik palíren alkoholu, který se vyvážel.
Z tohoto důvodu si mohli místní dovolit postavit mlýny, které jsou největší na světě. Dodnes se tu těchto mlýnů dochovalo 6.
Hned vedle záběrů z Holandska je pak umístěn indický oděv sárí, který má délku 6 metrů. Od majitelky muzea pak návštěvníci dostávají výklad o tom, jak se tento oděv vlastně obléká.
Ve velkém původně hledišti divadelního sálu se pak vydáváme do dalších dalekých zemí. Prohlížíme si panoramatické fotografie Kostariky, Hondurasu, Nikaragui či San Salvadoru. Mezi tím se nachází například thajské koště na odhánění hmyzu, strojek na loupání jablek a samozřejmě všudypřítomné plechové krabičky nejrůznějších vzhledů a motivů.
Posloucháme vyprávění o dvoutýdenním bydlení v chatrči v Kostarice, kam se majitelka muzea spolu se svým holandským manželem dostávali po kolena v bahně, když v okolí řvali jaguáři. Dozvídáme se, jak se v Guatemale slaví Velikonoce, prohlížíme si také kroj místní obyvatelky, který se podařilo majitelce muzea získat výměnou za evropský oděv.
Zajímavé jsou fotografi e veselých hřbitovů v El Salvadoru, kde jsou snad z důvodu přílišného horka hroby zdobeny papírovými květinami. Příbuzní prý hrob nebožtíka navštěvují v den výročí jeho úmrtí, kdy v okolí hrobu rozloží jídlo a pití a v podobě jakéhosi pikniku na zemřelého zavzpomínají. Kromě plechových krabiček se nám paní Hollová chlubí také hracími skříňkami, více či méně originálními. Fotografiemi z květinového korza se vracíme zpět do Holandska, jiné fotografie pak připomínají karneval v italských Benátkách. Další příhodou a fotografi emi se přesouváme do Pakistánu, kam majitelé muzea cestovali z Evropy autem. Hranice mezi Pakistánem a Kašmírem se nachází ve výšce 5 000 metrů nad mořem. Zde však celníci požadovali pro vpuštění na území Kašmíru s autem kauci ve výši trojnásobku ceny auta. Nakonec tedy auto zůstalo na hranicích a do Kašmíru paní Hollová se svým manželem cestovala letecky. Někdejší jeviště kulturního domu je dnes oblastí tajemné Indie, zavedeni jsme i do altánku na zahradě za domem, který je postaven v čínském stylu, zatímco suterén kdysi kulturního domu patří pokladům moří. půda zase pohádkovým postavičkám a fi gurkám z celého světa. Expozici pak uzavírá prohlídka protějšího bíle omítnutého domku na druhé straně silnice. Pokud tedy máte chuť poznat zajímavosti z celého světa a nevadí Vám, že je muzeum zařízeno tak trochu extravagantně a chybí zde muzejní vitríny, zavítejte do Lezníku u Poličky. Nevýhodou však je, že expozice tohoto rodinného muzea jsou otevřeny pouze od června do září.

GPS souřadnice: 49.7424944N, 16.2686372E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2012


Foto: autor
Foto: autor






Předchozí článek: Kamenné kříže a křížové kameny okresu Svitavy
Následující článek: František hrabě Lützow - bohemista a historik


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 4/2023 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Planetární stezka
Kozlovský kopec
První pardubické letiště
Patnáct horopisných celků



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Symbolem PARDUBIC je Zelená brána z roku 1507 s věží vysokou 60 metrů-




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml