Sdružení přátel Pardubického kraje

Tip na dovolenou: Žďárské vrchy

Foto: Jarmila Skalická

11. 03. 2009 Turistický odbor Klubu přátel Pardubicka každoročně pořádá po celý rok každou neděli turistické výlety. Kromě toho pak probíhá každoročně v srpnu týdenní letní turistické soustředění. V loňském roce navštívili turisté oblast Žďárských vrchů. Následující řádky by tak mohly být pro leckoho námětem na příjemně strávenou dovolenou uprostřed přírody. Turistického soustředění se v srpnu roku 2008 zúčastnilo 32 osob.

Ubytováni turisté nalezli v penzionu na úpatí Buchtova kopce, který skupinky turistů v průběhu soustředění několikrát zdolaly, aby se pokochaly krásnými výhledy na kopečky a lesy Jimramovska.
Penzion, který je umístěn v centru Žďárských vrchů, se tedy stal výchozím bodem tras. První den byl věnován prohlídce historických zajímavostí královského věnného města Polička. Zde při výstupu na kamenné hradby města skupinka turistek převážně již důchodového věku upoutala pozornost štábu ČT, který zde natáčel záběry do pořadu Toulavá kamera. Z turistek z Pardubic se tak s trochou nadsázky rázem staly televizní hvězdy. Během dalšího dne byla absolvována trasa s častým stoupáním a klesáním vedoucí přes zříceniny hradu Štarkov do Jimramova, z něho pak následoval náročný výstup na skalnatý vrchol Prošíčka s výhledovým místem zajištěným žebříky a řetězy. Většina skupiny vrchol zdolala.
Následovala "odpočinková trasa" s mírnějšími výškovými rozdíly sestupující k řece Svratce a pokračující podél jejího toku romantickým údolím k městečku Borovnice, z něhož jsme se pak vraceli malebnou krajinou s typickými lesíky, remízky a rozkvetlými loukami s výhledy na zalesněné kopečky.
Na závěr pobytu se uskutečnila vrcholová trasa po červené značce vedoucí ze Sněžného přes chalupářskou vísku Blatiny s výběhem nádherných bujných koní, dále přes skály Dráteníčky, Malinskou a Lisovskou na nejvyšší horu Žďárských vrchů - Devět skal s náročnou výstupovou cestou na vrchol - opět většina našich turistů ji úspěšně absolvovala. Kromě turistických zážitků v překrásné přírodě bylo možno načerpat také kulturní a přírodovědné znalosti při návštěvách Městské galerie v bývalé škole ve Sněžném nebo soukromé galerie Sněžné - ze života na Vysočině, popř. návštěvu Japonské zahrady s expozicí bonsají.
Závěrem lze říci, že byly splněny stanovené cíle také díky příjemnému počasí a příkladné péči hostitelů o hodnotné doplňování spotřebovaných kalorií. Nechť je tento článek inspirací pro letní poklidnou dovolenou v srdci Žďárských vrchů na rozhraní Pardubického kraje a kraje Vysočina.

GPS souřadnice: 49.70302N, 15.91775E

Autor: ing. Marcela Timarová
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2009






Předchozí článek: V Železných horách naleznete prales i geologickou učebnici pod širým nebem
Následující článek: Železné hutě na panství Rychmburk


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v DVAKAČOVICÍCH.

CHRUDIMSKO: Kašna uprostřed náměstí ve SKUTČI.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v JABLONNÉM NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml