Sdružení přátel Pardubického kraje

V Pardubicích obnovena mykologická tradice

Ilustrační foto

18.12.2012 Přestože v okolí města Pardubic bylo v minulosti mykologických klubů hned několik, např. dnes již zaniklý klub v Chrudimi, nebo stále fungující kluby v Hradci Králové a v Chocni, v Pardubicích mykologický klub neexistoval. Tradice mykologie a „houbaření“ zde však sahá hluboko. První mykologická výstava proběhla již v roce 1915 na Olšinkách. Jejím iniciátorem byl Josef Soukup, učitel na měšťanské škole v Pardubicích, který v rámci „prázdninových družin pro zaměstnání mládeže školní“ podnikal se svými svěřenci mykologické vycházky do pardubického okolí. Jejich snaha vyvrcholila v září na Dětském dnu právě zmíněnou výstavou, na které návštěvníkům představili přes sto druhů právě rostoucích hub.
V následujících letech můžeme v Časopise československých houbařů (dnešní Mykologický sborník) sledovat drobné mykofl oristické články zaměřené na Pardubický region, občas najdeme zmínku o nějaké konané výstavě, ale tím bohužel aktivity v této oblasti končí.

Když se dostaneme do poslední čtvrtiny dvacátého století, nacházíme zprávy o činnosti několika členů České mykologické společnosti. Někteří ze čtenářů jistě vzpomenou na výstavy konané v domě „U Bílého koníčka“, nebo v posledních letech v prostorách Evropského spolkového domu.
Na všechny tyto snahy jsme se rozhodli po téměř stoleté tradici navázat založením mykologického klubu. První úspěšnou akcí byla červencová vycházka do lesů v okolí Stéblové, při které bylo nalezeno na 75 druhů hub, z nichž například křemenáč bělostný nebo hřib rudonachový patří k velmi vzácným a ohroženým druhům naší mykofl óry. Po této vycházce a prvních zmínkách o existenci našeho klubu v médiích, jsme zaznamenali zvýšený zájem, nejen pardubických občanů, o určení jimi donesených hub. V nejbližší době bychom proto chtěli otevřít pro veřejnost houbařskou poradnu. Rádi bychom také zkusili uspořádat zimní cyklus mykologických a houbařských přednášek. V příštích letech se chceme pokusit přenést do našeho města fi nále celostátní soutěže „O nejchutnější houby ve sladkokyselém nálevu“. Soutěž má téměř čtyřicetiletou tradici a v minulosti se konala například v Liberci, Hořovicích, Přerově, Mariánských Lázních nebo v Žatci. Pořadatelství tohoto klání by Pardubice dostalo do povědomí nejen široké mykologické veřejnosti.
A tak prosím držte našemu snažení palce.

Autor: Tereza tejklová, jednatelka Mykologického klubu Pardubice
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2012
Předchozí článek: Ing. Bohumil Fořt jubilantem
Následující článek: Dvanáct let Pardubického kraje pohledem vicehejtmana Romana Línka


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2021 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Historie chroustovického zámku
Přelouč - město příběhů
Průlomy Divoké a Tiché Orlice
Střípky z historie PardubicPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Evangelický kostel v obci KROUNA od architekta Fr. Schmoranze.

ORLICKOÚSTECKO: Nádherný výhled do krajiny ze zříceniny hradu LANŠPERK

ORLICKOÚSTECKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v ŘETOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Radnice v ŽAMBERKU.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Barokní kostel sv. Máří Magdaleny v LÁZNÍCH BOHDANEČ.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml