Sdružení přátel Pardubického kraje

Ve Zdechovicích si mají děti kde hrát. A rodiče taky


1.12.2013 Ve Zdechovicích to žije. Přesně v duchu nejlepších tradic českých vesnic, v nichž dění buditelsky rozhýbávali starosta, učitel, případně místní okrašlovací spolek. Zdechovičtí pochopili, že srdcem života obce je škola. Ale nezůstalo jen u školní budovy. Vedle zdechovické základní školy vyrostlo víceúčelové hřiště pro sportování dětí a amfiteátr pro kulturní akce pro všechny. Podle pardubického architekta Aleše Klose jde o výborný projekt, který dokázal maximálně využít minimální plochy: „Jako architekta mne příjemně překvapilo jednoduché a funkční řešení celého prostoru, kdy se využilo velice elegantně každého volného místa, přitom ale tak, že jakýkoliv nový prvek není na úkor vzrostlé zeleně.“ Chválí také citlivě zasazený amfi teátr ve svahu pro výuku i koncerty. „Amfi teátr je výborný nápad a tím, že je posazen do stráně a proveden ze současných betonových materiálů, je vlastně bezúdržbový a odolný vůči často „necitlivému“ používání dětmi,“ uvedl Aleš Klose.

Úprava školních pozemků započala v roce 2012 a stála pět milionů korun. Nejdříve vznikla garáž pro školní autobus, tělocvičné nářadí a zahradní techniku, barevně komponována tak, aby ladila s budovou školy. Za ní vyrostlo venkovní hřiště pro nejmenší s houpačkami. Na pozemku před hlavní budovou, kde má své místo nadzemní bazén, byl postaven travnatý kurt pro míčové hry a rozběhová dráha pro skok daleký s pískovým doskočištěm. Zbylou část pozemku dělí asfaltová cesta, „nalajnovaná“ pro sprint, která je zároveň určena malým umělcům k pokreslení křídami. Pro hraní míčových her slouží nové hřiště s pryžovým povrchem, které je barevně v souladu se stavbami i s rozběhovou dráhou. Jednotlivé povrchy jsou přitom barevně odlišeny podle účelu. V jižní části areálu byl do mírného přírodního svahu situován amfi teátr s jevištěm pro školní vystoupení i společenské akce obce s kapacitou 150 sedících osob. Za amfi teátrem je kamenné ohniště s kruhovými lavicemi a dokonce domek pro zvukaře. Vyřešeny byly i takové detaily, jako například osvětlení areálu, lavičky, odpadové koše a speciální sedáky v amfi teátru i u ohniště, které nepotřebují údržbu. „Během stavby byla respektována vzrostlá zeleň i za tu cenu, že jeden bok amfi teátru je kvůli tomu „prolomen“ dovnitř. Stavba byla dokončena teprve letos v dubnu, proto ještě zeleň trávy, stromů a keřů ještě není k vidění, nicméně vlhké jarní počasí tento handicap jistě brzo dožene a návštěvník si bude moci plně vychutnat všechny detaily nového areálu,“ řekl starosta obce Zdechovice Robert Chutic. Zdechovická základní škola poskytuje základní vzdělání dětem od 1. do 5. ročníku. Nabízí svým žákům všestranné vyžití – klade důraz na jazykovou přípravu, hudební výchovu, keramiku a sport. Podle vedení obce také různými formami učí děti vystupovat na veřejnosti. Ke kulturní a sportovní výuce dětí má nyní přispět i nový školní areál.

GPS souřadnice: 50.0137969N, 15.4643636E

Autor: Ing. Robert Chutic
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2013
Předchozí článek: Munice je dobrý voják - nespí, nejí a kdykoliv pracuje
Následující článek: Co kdyby se na Vinici v Pardubičkách pěstovalo znovu víno


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2021 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Historie chroustovického zámku
Přelouč - město příběhů
Průlomy Divoké a Tiché Orlice
Střípky z historie PardubicPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Jiljí opata v NASAVRKÁCH.

ORLICKOÚSTECKO: Pražská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je pozůstatkem městského opevnění. Její věž poskytne návštěvníkům města výhled na město.

ORLICKOÚSTECKO: Křížová cesta spojující město KRÁLÍKY a KLÁŠTER HEDEČ.

ORLICKOÚSTECKO: kostel v obci PÍSEČNÁ.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml