Sdružení přátel Pardubického kraje

Výtvarné Králicko

Pískovcová socha Pozorovatel

23.10.2011 Město Králíky a jejich bezprostřední okolí ožilo v několika posledních letech zajímavými sochami umístěnými do atraktivní krajiny pod Králickým Sněžníkem.
Již v roce 1991 se poprvé setkali umělci na prvním sympoziu o zpracování sněžníkovského mramoru. Pořadatelem akce bylo tehdy vznikající Občanské sdružení pro Králické ožívání mramoru (OSKOM). Po třech ročnících sympozia zanikla. V letech 1995 – 1998 je nahradila setkání řezbářů. Od roku 2001 na tuto uměleckou tradici navázala mezinárodní umělecká sympózia ART-EX Králíky pořádaná městským muzeem a zahraničními partnery zemí Visegrádské čtyřky. Mezi nimi byli malíři, řezbáři i sochaři. Z těchto všech výše jmenovaných setkání vzešlo celkem 15 uměleckých děl, která dodnes vhodným způsobem doplňují prostranství města i jeho okolí.

A tak se například v parčíku vedle obchodu „U Ciprů“ ve Valdštejnské ulici nachází mramorová socha s názvem Babička, jejímž autorem byl v roce 1991 Josef Kříž, před vchodem do penzionu Adlerberg je pak mramorová socha „Dívka s růží“, která byla na zakázku vyrobena v roce 1992, z roku 2005 je pak pískovcová socha „Věž“ Juraje Muchy umístěná poblíž Malého náměstí. Dvě králické mramorové sochy nesou název „Dialog“. Obě jsou z roku 1993. Autorkou jedné z nich je Michaela Absolonová a autorem druhé je pak Miroslav Zemánek. V areálu koupaliště se pak nachází socha s názvem „Torzo“, jejímž autorem je Ladislav Zemánek. Za pozornost stojí také pískovcová socha Jana K a l m a r a z roku 2005 n a z v a n á „Dveře do nebe“, která se nachází v parčíku při ulici 5. května. Ale asi největší dominantou je však pískovcová socha „Pozorovatel“ Karla Emila Wieleho z roku 2005, kterou nelze přehlédnout zejména při cestě na známé poutní místo na Hoře Matky Boží. Autor tohoto pískovcového monumentu, jenž se již stal další z dominant Králicka, se narodil v Berlíně. V roce 1968 emigroval do NSR, kde se od roku 1979 věnuje sochařské tvorbě. Jeho „Pozorovatel“ v nadživotní velikosti stojí na vrcholu hřebene a se zamyšleným výrazem pozoruje veškeré dění v králickém údolí. Králicko tak má další zajímavé lákal do pro turisty a návštěvníky této velmi atraktivní turistické oblasti.

GPS souřadnice: 50.06667N, 16.78333E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2011


Pískovcová socha Pozorovatel


Předchozí článek: Zajímavosti z Klášterce nad Orlicí a jeho okolí
Následující článek: Josef Váchal


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2021 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Historie chroustovického zámku
Přelouč - město příběhů
Průlomy Divoké a Tiché Orlice
Střípky z historie PardubicPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Zřícenina hradu LANŠPERK založeného ve 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: Budova Muzea řemesel v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Zámek je domimantou městečka CHOLTICE.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml