Sdružení přátel Pardubického kraje

Vzpomínky na manžele Paloušovy

Někdejší sídlo pardubického gestapa

26. 06. 2007 Marie Lacinová, choť četnického strážmistra ve Svítkově vypověděla o své přítelkyni Marii Paloušové, choti továrníka Ing. Alvína Palouše, která byla popravena se svým manželem 2.7.1942 v Pardubicích na Zámečku: Moje přítelkyně Marie Paloušová (za svobodna Vodhánělová, narozena 1897, otec byl řídící učitel v Loukově u Semil) mne navštěvovala ve Svítkově na četnické stanici několikrát za týden. Dlouho byla i se svým manželem veliká vlastenka, dlouho jsem o tom neměla sebemenší tušení. Rok 1942, obzvlášť atentát na Heydricha a následné období uvolnilo její tajemné mlčení a snad jako by si potřebovala ulevit, mi něco prozradila. Nikdy však neprozradila žádná jména osob.

Dnes už například vím, že se společností, ke které patřila, úzce spolupracoval Luděk Matura1 z Pardubic čp. 231 na Přerovsku, kteroužto rodinu velmi dobře znám, ale nikdy jsem od ní neslyšela vysloviti jeho jméno.
Krátce před svým zatčením v noci z pátku na sobotu 20.6.1942 byla již velmi rozčílená a chtěla u nás zůstat přes noc. Zdálo se, jako kdyby hledala koutek pro svou poslední chvilku k odpočinutí. Tehdy měl její manžel odcestovat do Prahy, ale nestalo se tak, tudíž k nám nepřišla. Několik dní před tím byla na návštěvě u své matky v Jičíně, kam odvážela lepší věci. Těsně před svým zatčením mi nabízela elektrickou pračku, za ni nechtěla žádné peníze, ty jsem měla uložit na jméno Oldy, dítěte, které měla na vychování a jehož ze všech nejvíce litovala.
Krátce před zatčením, když u nás byla, prozradila, že měla jet s důležitou zprávou do Ležáků. Místo ní tam však na kole jel zdejší mládenec, kterým byl jmenova-ný Luděk Matura, 21 letý úředník pardubického městského úřadu.
Můj muž Karel Lacina, velitel četnické stanice ve Svítkově u Pardubic, neměl o našich rozpravách ani potuchy a já sama jsem opravdu nic konkrétního nevěděla.
K zatčení obou manželů došlo 20.6.1942. Ona byla zatčena doma, její manžel na nádraží. Nebýt mlčenli-vosti mé přítelkyně, asi bych se pro styky s ní dostala do moci Gestapa. V poslední chvíli mi přítelkyně sdělila, že i svou starou matku na vše připravila.2

__________
Luděk Matura - narozen 1920, úředník městského popisného úřadu v Pardubicích. 17.6.1942 varoval J. Potůčka v Ležákách a spolu s ním přivezl vysílačku k J.Chrbolkovi z Mnětic, kde ji ukryl v lese. 20.6.1942 byl zatčen a 2.7.1942 popraven na Zámečku
2 Dokument byl krácen red. J. Řeháčkem

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2007
Předchozí článek: Poslední den Jiřího Potůčka - Tolara
Následující článek: Situační zpráva z Ležáků


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 2/2022 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Stavební kameny Pardubického kraje
Země Keltů
Cyklistické areály
Zřícenina loveckého zámečku NeulustPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Evangelický kostel ve SVRATOUCHU z roku 1783. Jeden z prvních evangelických kostelů u nás.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: Zámek NOVÉ HRADY u Litomyšle.

SVITAVSKO: Zadní trakt MORAVSKOTŘEBOVSKÉ radnice z konce 15. století

SVITAVSKO: Stará radnice ve SVITAVÁCH.

PARDUBICKO: Rozhledna Barborka na okraji obce CHOLTICE.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml