Sdružení přátel Pardubického kraje

ZAJÍMAVÁ NAUČNÁ STEZKA NEJEN PRO DĚTI

Informační upoutávky na EKOSTEZKU. Foto autorka

22.05.2016 Moje turistická kamarádka Marcelka se někde dočetla, že se nedávno v blízkosti Přelouče otevřela zajímavá naučná stezka. Slovo dalo slovo, a my jsme v sobotu 30.ledna 2016 vyrazily na průzkum spojený s procházkou v krásné přírodě. Procházely jsme od obce Veselí Horeckým lesem, kde nás upoutalo velké množství mladých stromů. Krásné a letité duby byly až na kopci a konci lesa. Zde byly krásné výhledy do krajiny. Napravo od nás kousek pod kopcem byl vidět cíl naší cesty – Horecký Dvůr, kde je ona zmíněná atrakce nejen pro děti, dále bylo krásně vidět město Přelouč. Horecký Dvůr pod námi se jevil jako velký hospodářský zděný objekt, na mnoha místech s děravou nebo dokonce propadlou střechou, ve tvaru velkého L.
Došly jsme na odbočku ke dvoru, kde je u silnice umístěna dřevěná socha, dřevěný ukazatel a zajímavá informační tabule, na které je nahoře nápis:
EKOSTEZKA - ZEMĚ RYTÍŘE SEKOLÍKA
Dále se na tabuli dočítáme, že „Stezka Země rytíře Sekolíka je zaměřena na děti předškolního a školního věku, je formována jako zábavní interaktivní trasa, jejímž cílem je nenásilnou formou seznámit děti s ochranou přírody a péčí o životním prostředí… Ekostezka tvoří okruh o délce caa 700 m, kde její začátek je zároveň i jejím zakončením. Vede ovocným sadem vysazeným na podzim roku 2012 a je vhodná zejména pro pěší, neboť její trasa směřuje lehkým nezpevněným terénem, při vhodném počasí též pro kočárky a vozíčkáře.“

Dále nás tabule informuje, že:
„Nacházíte se na Horeckém Dvoře, jedné ze tří místních částí obce Jedousov, která spadá pod Mikroregion Podhůří Železných hor náležející pod Pardubický kraj. Jedousov se rozkládá asi 21 km jihozápadně od centra Pardubic a 6 km jihovýchodně od města Přelouč, a dělí se na tři části: Jedousov, Loděnice a Horecký Dvůr… První zmínka o obci je v historických pramenech v roce 1545, v souvislosti se štěpánovskou tvrzí. Traduje se, že původní tvar jména Jedousov zněl Dědúsov, tedy Dědousův dvůr. Obec Jedousov ve své historii patřila k choltickému panství. Za dobu vlastnictví rodu Thunů do choltického panství patřilo celkem 9 hospodářských dvorů a to: choltický, benešovský, svinčanský, lužský, svojšický, stojický, horecký, valský a štepánovský. U některých zachovaných dvorů, jako na horeckém, je vidět dodnes zachovaný erb rodu Thun-Hohenstein ve štítě hlavní budovy.“ Na erbu se uvádí následující:
1897-1913 JAN HRABĚ THUN-HOHENSTEIN
Stezku Země rytíře Sekolíka připravilo občanské sdružení SULIS, které je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením a vzniklo 23.prosince 2010. Bylo pojmenováno podle bohyně Sulis z keltské mytologie. A jak se dále na tabuli uvádí:
„…Bohyně Sulis je starověká bohyně léčivých vod, jejíž svatyně se nacházela v římských lázních Bath v jižní Anglii. Lázně byly postaveny na místě, kde se nacházela keltská svatyně, zasvěcená bohyni Sulis. Římané zřejmě Bath obsadili krátce po své invazi do Británie v roce 43. Označovali ho jako Aquae Sulis – doslova voda bohyně Sulis, a ztotožnili ji s bohyní Minervou. Sulis má na starosti všechny prameny a vodní plochy spojované s léčbou, zvláště s přírodními horkými prameny.“
V sousedství informační tabule stojící dřevěná socha představuje bohyni Sulis. Jejím autorem je řezbář pan Josef Cipryán z Podhradí u Třemošnice, jakož i dřevěného ukazatele a dalších sošek. Podle ukazatele jsme se vydaly k opravenému domu Horeckého Dvora s výše uvedeným Thunovským erbem a dále na novou ekostezku. Další ukazatel nás navedl podle další krásně opravené budovy, kde sídlí ono občanské sdružení SULIS. A to už jsme došly k oplocenému areálu a jeho vstupní brance. Branka je pouze na zástrčku. Vstoupily jsem do království určeného nejen dětem, ale myslím, hlavně jejich rodičům a všem dospělákům, kteří potřebují zajímavým způsobem rovněž poučit. Vpravo od vstupu se nachází další informační tabule s názvem – EKOSTEZKA – ZEMĚ RYTÍŘE SEKOLÍKA – a nalevo od infotabule se nachází sošky rytíře Sekolíka a víly Sekolínky, kteří všechny návštěvníky srdečně vítají, jak je uvedeno nad vstupní brankou. Na dalším panelu, kde jsou uvedeny informační údaje o celém komplexu, je další výzva pro malé návštěvníky od rytíře Sekolíka: „Milé děti, na své stezce jsem pro vás připravil několik zastavení, kde můžete vyzkoušet svoji zdatnost a odvahu. Při putování stezkou se zastavíte nejen u mých kamarádů skřítků a víl. Ale neváhejte pokusit se zdolat houpací chodníky nebo udržet balanc na hradbách z kůlů. Jako odměnu ke konci svého putování jsme pro vás připravil rozhlednu se skluzavkou.“

Celý článek naleznete ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo 1/2016.

GPS souřadnice: 50.0037769N, 15.5994397E

Autor: Jarmila Skalická
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2016


Opravený objekt s erbem Thunů- Hohenstein. Foto autorka
Houpací chodníky pro děti. Foto autorka


Předchozí článek: 100 let Sanatorky – léčebny tuberkulózy v Jevíčku
Následující článek: František Továrek


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Domek Maxe Švabinského v malebné obci KOZLOV, která je dnes součástí České Třebové.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Podloubí na náměstí v KRÁLÍKÁCH.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml