Sdružení přátel Pardubického kraje

Z Barborky až na Terezku aneb putování po rozhlednách v našem kraji - 1- část

1.12.2013 Český rozhlas Pardubice připravil pro své posluchače nový letní seriál o rozhlednách Pardubického kraje. Postupně navštívíme 15 rozhleden rozesetých po celém kraji, seznámíme se s osudy konkrétní vyhlídky, s lidmi, kteří za ní stojí a pokocháme se výhledem. Seriál se bude vysílat vždy ve středu v 17. 10, první díl poběží 26. června a závěrečný pak 2. října. Průvodcem pořadu, jehož autorem je Tomáš Klement, bude herec Východočeského divadla Josef Pejchal, pardubický písničkář Radek Bartoš o každé rozhledně složí kratičkou písničku.

1. ANDRLŮV CHLUM
Více než padesátimetrová kovová rozhledna tyčící se nad Ústím nad Orlicí nabízí nádherný výhled na Orlické hory, Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu. Letos v květnu oslavila 17 let fungování.

2. BARBORKA
Maličká rozhledna v Horních Raškovicích nedaleko Heřmanova Městce vyrostla z popudu místních obyvatel v roce 2004. Při její výrobě bylo zpracováno 28 kubíků smrkového dřeva.

3. BÁRA
Správně by se mělo uvést Bára II. Její stejnojmenná předchůdkyně vydržela na Podhůře u Slatiňan jen čtyři dny. Druhá Bára od stejného autora, oceňovaného architekta Martina Rajniše, slouží úspěšně čtyři roky.

4. BORŮVKA
Rozhledna s roztomilým názvem i pozoruhodnou konstrukcí z křížených kmenů je jednou ze tří vyhlídek v oblasti Toulovcových maštalích. Stala se inspirací pro obdobnou věž na kopci Stolica ve Slovenském Rudohoří.

5. BOIIKA U ČESKÉ LHOTICE
Nevelká dřevěná rozhledna byla vybudována na keltské naučné stezce v nadmořské výšce 528 metrů těsně pod vrchem Planina nedaleko Nasavrk. Díky výhodné poloze nabízí překvapivý rozhled do širého kraje.

6. KLEPÁČ
Dřevěná rozhledna stojící na pomezí Čech a Polska na vrchu Klepý v Kralickém Sněžníku. Po ničivé bouři byla poškozena, ale nedávno se dočkala opravy a byla znovu zprovozněna.

7. KOZLOVSKÝ KOPEC
Celkem 174 schodů čeká na návštěvníky ocelové rozhledny na (pověstmi opředeném) Kozlovském kopci nad Českou Třebovou. Z výšky třiceti metrů je nádherný výhled na Krkonoše i Orlické hory.

8. KŘÍŽOVÁ HORA
Nádherná pětadvacetimetrová rozhledna architekta Tomáše Černouška zaujme netradičním žlutým pláštěm z dřevěných palubek. V přilehlém amfi teátru pravidelně probíhají folkové koncerty.

9. ROZÁLKA
„Babička“ mezi rozhlednami našeho kraje vyrostla již v roce 1932 a dodnes skvěle slouží obyvatelům Žamberka. Ofi ciální název zní Tyršova rozhledna, ale místní ji neřeknou jinak než Rozálka.

10. SUCHÝ VRCH
Tradiční výletní místo, které přitahuje turisty více než sto let, se dočkalo rozhledny v roce 1932. Z vrcholu betonové věže je nádherný kruhový stokilometrový rozhled.

11. TEREZKA Rozhledna v osadě
Paseky u Proseče dostala jméno podle spisovatelky Terezy Novákové, která zde strávila velkou část svého života. Celkem 28 metrů vysoká stavba ze dřeva a oceli byla zpřístupněna 22. srpna 2004.

12: TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Nejstarší ze tří „Toulovcových“ rozhleden slouží turistům jedenáctou sezonu. Jejím autorem je bývalý starosta nedaleké Proseče Martin Novák, celkem se náklady na její vybudování vyšplhaly do výše 520 tisíc.

13. VAL U KRÁLÍK
Železná rozhledna, kterou uvítají všichni poutníci směřující na Poutní areál Hora Matky Boží u Králík. Více než třicet metrů vysoký vysílač mobilního operátora slouží jako rozhledna deset let.

14. VOJTĚCHOVA ROZHLEDNA
Nevysoká rozhledna stojící na návrší „Na hrbovatkách“ nedaleko Vojtěchova u Hlinska. Zvláštností je žulový kámen tvořící obklad spodní části stavby a který byl dovezen až od Jindřichova Hradce.

15. ZUBERSKÝ VRCH
Více než 180 schodů, vyhlídková plošina ve 40 metrech a průhledné kovové podlážky. Kdepak, tahle kovová věž, zhlížející na Trhovou Kamenici, není pro ty, kteří trpí strachem z výšek!

Autor: Tomáš Klement
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2013




Předchozí článek: O pramenech a jiných zajímavostech "pardubických" řek
Následující článek: Demelova (Neubauerova) kaple U dřevěné kapličky


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Jeden tzv. hrobodomů v LEŽÁKÁCH. Součást pietního místa Ležáky, obce vypálené nacisty 24.6.1942

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Výhled z rozhledny na vrcholu KOZLOVSKÉHO KOPCE nad Českou Třebovou.

ORLICKOÚSTECKO: Rotunda sv. Kateřiny v ČESKÉ TŘEBOVÉ pochází z 12. století.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Sousoší Kalvárie na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml