Sdružení přátel Pardubického kraje

Zapomenuté kapličky

Foto autor

29.03.2020 Tvářnost české krajiny bezesporu dotvářejí drobné církevní stavby – kapličky. Stavěny byly jak přímo v obcích, tak v jejich bezprostřední blízkosti. Jiné byly stavěny poblíž polních, i lesních cest. Mnoho z nich bylo v nedávné době opraveno, na některé, jako by se zapomnělo. Ve východní části Pardubického kraje se takovýchto objektů ve špatném technickém stavu vyskytuje hned několik. Některé ještě na první pohled vypadají zachovale, jiné jsou, nebo vykazují znaky ruiny. Všechny zde zmíněné proto samozřejmě neslouží svému hlavnímu účelu, tj. pořádání bohoslužeb. Seřazeny jsou abecedně, podle katastrálních území, na kterých byly postaveny.

1. Na katastrálním území Čisté u Litomyšle, u osady Brlenka se v lese na Javornickém hřebeni nacházela kaplička. U staré téměř nepoužívané cesty zbyly z této stavby už jenom rozvalené základy.Majitel pozemku, Lesy ČR už rekonstrukci této kapličky neprováděl. Zakonzervoval pouze základové zdivo asi do půlmetrové výše nad zem a v místě původního oltáře umístil kámen s vysvětlující tabulkou. Tato kaplička se tudíž už své původní podoby asi nedočká. Kromě těchto skromných pozůstatků tak z ní zbyl jen název v katastrální a turistické mapě „U kapličky“.

2. U nepoužívané cesty, jižně nad obcí Horní Heřmanice u Lanškrouna byla vystavěna kaple Nejsvětější Trojice. Starší plechová střecha v ještě dobrém stavu zabraňuje zatékání do objektu, kombinované zdivo z cihel a opukového kamene volá po obnově omítek vnitřních i vnějších. O vybavení interiéru se nedá takřka mluvit. Kaplička je v soukromých rukou.

3. V Mladějově na Moravě se uprostřed obce, u vedlejší cesty nachází téměř neviditelná kaplička, celá zarostlá v křoví. Díky němu a plotu se k objektu, sousedním soukromým majitelem obhospodařovaném, ale patřícímu obci nedá ani přiblížit. Jen nečetné průhledy dávají tušit její neutěšený stav připomínající ruinu.

4. Nedaleko zámku Nové Hrady, poblíž jelení obory se u málo používané cesty nachází kaplička (s největší pravděpodobností) Panny Marie. Zdálky vypadá celkem zachovale, ale při bližším pohledu jsou patrné závady zdiva od zemní vlhkosti a svislé praskliny nad vstupními dveřmi. I vnitřní omítky zasluhují obnovu. Věžička kapličky dává tušit, že zde býval i zvon. Interiér objektu je zcela bez vybavení. Majitelé zámku, kterým i tato kaplička patří uvažují o její obnově.

5. Nad obcí Semanín, na kraji lesa, u silnice na Litomyšl byla v roce 1865 vystavěna kaplička. Němečtí majitelé ze Semanína se o ní až do svého odsunu po 2. světové válce pečlivě starali. Pak však začala chátrat, zmizelo i její vybavení. V roce 1993 došlo k její opravě, ale bohužel ani vnitřní vybavení, ani dveře se již nevrátily. Nyní patří Lesům ČR.

6. Asi 1 km jižně od obce Sklené u Svitav byla u polní cesty vystavěna v 18. století barokní kaple Panny Marie Bolestné. Větve mohutné lípy se v dnešních dnech sklánějí už jen nad torzem obvodových zdí. Obec, které stavba patří ale údajně uvažuje o její opravě.

7. U zadní cesty, na západním okraji obce Strakov u Litomyšle je v křoví zarostlá zděná kaple z 19. století. Objekt patřící soukromému majiteli je v neutěšeném stavu. Omítky jsou silně poškozeny, okna chybí, uvnitř je zpustošená. Oprava je zatím v nedohlednu.

8. Poblíž známého Benešova statku zvaného Vojnarka (podle stejnojmenné divadelní hry Aloise Jiráska) v obci Trstěnice (1) u Litomyšle se nachází kaplička v soukromém vlastnictví, která údajně nikdy ani nebyla vysvěcena. Přesto je ale uvnitř i částečně vybavená provizorním oltářem, lavicí a křížem. Jen dveře s malovanými ornamenty oživují ale jinak její nedobrý stav.

9. Ruhlova kaplička se nachází také v Trstěnici (2) u Litomyšle, na jejím severním konci. Kapličku postavil v roce 1900 František Vavruška na památku své jediné předčasně zemřelé dcery. Původní vybavení kapličky je téměř kompletní, ale pravděpodobně dlouho nepoužívané. Na střeše objektu je věžička, která obsahovala i zvon. Ten však byl ve válečných létech zrekvírován. Omítky, střešní prvky a krytina objektu jsou za hranicí své životnosti a proto jeho soukromý majitel v součinnosti s obcí plánují jeho obnovu.

10. U silnice do Anenské Studánky na samém okraji katastru obce Třebovice zůstaly z malé kapličky jen rozvalené zbytky obvodového zdiva. Vlastník pozemků Lesy ČR plánoval objekt tyčící se nad Lukovským potokem rekonstruovat. Špatná finanční situace majitele zatím opravu oddaluje.

11. Na katastrálním území obce Žampach, na okraji osady Hlavná u Žamberka se pod mohutnou lípou krčí kaplička Panny Marie z roku 1846. Střecha kapličky byla pravděpodobně nedávno opravená, samotná stavba však volá po rekonstrukci. V zanedbaném interiéru jsou skromné pozůstatky oltáře, laviček a dalšího vybavení. Možná i díky tomu, že stavba leží u slepé, málo používané cesty se na tuto kapličku zatím zapomnělo. Objekt patří soukromému majiteli.

Autor: Petr Vomáčka
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2019


Foto autor
Foto autor




Předchozí článek: Chrudimské lokálky slaví 120 let
Následující článek: Podzimní procházka podél Novohradky


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Budova SLATIŇANSKÉHO hřebčína

ORLICKOÚSTECKO: Výhled z rozhledny na vrcholu KOZLOVSKÉHO KOPCE nad Českou Třebovou.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jiří v DOLNÍ ČERMNÉ

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml