Sdružení přátel Pardubického kraje

Zimní pozvánka z Dolní Moravy

Foto: SKI centrum Sněžník

20. 02. 2009 Téměř každý z nás máme krajinu svého srdce. Kus země, kam se vracíme, kde se nám líbí a cítíme se tam dobře. Snad jeden z těchto příměrů bude ukryt i v naší pozvánce do nejseverovýchodnější výspy Pardubického kraje. Tady v lůně členité hornatiny na pomezí Čech, Moravy a Kladska, při hranici s Polskem najdete obec Dolní Moravu. Možná vás některé přívlastek „dolní“ bude poněkud mást. Skutečně, v tomto případě nejde o synonymum dolního toku řeky Moravy ani o biosférickou rezervaci Dolní Morava v žírných rovinách pod Pálavou. Máme zcela určitě na mysli krásný, podhorský kout české země v podhůří třetího nejvyššího pohoří České republiky – Králického Sněžníku.

Nahlédneme-li do odborné literatury a statistických sborníků, dozvíme se, že vrchol Králického Sněžníku patří k nejdrsnějším místům v České republice. Podle dlouhodobých měření je průměrná teplota na vrcholku 1,6 °C a roční srážky okolo 1 200 mm. Pozvánka však má svůj cíl, obsah i pointu. Povede vás napříč Dolní Moravou až do jejího závěru, kde se na jižní rozsoše Králického Sněžníku rozkládá dnes již známé lyžařské středisko SKI centrum SNĚŽNÍK Dolní Morava. Jeho obě hlavní sjezdovky mají vynikající expozici vůči světovým stranám – téměř severozápadní orientaci a stávající nadmořská výška od 748–1110 m n.m. činí z lyžařského střediska v českých poměrech slušné horské středisko s mnohými ambicemi.
Areál lze charakterizovat především alpským sjezdovým lyžováním, už jen pro jeho lyžařské parametry. Nejznámější je sjezdovka „A“, pro znalé spíše důvěrněji zvaná „Kamila“, jejíž horní černá část sjezdovky zabírající kolem 19 % sjezdové plochy střediska vykazuje max. sklon 50,6 %! Délka této části sportovní sjezdovky je 938 m, její šíře 30–70 m a celkové převýšení 325,5 m. Sjezdovka byla Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) již dříve homologována pro disciplíny slalom a obří slalom.
Lyžařské veřejnosti je však daleko více známa druhá sjezdovka „B“, místně známá pod názvem „Betka“. Její délka dosahuje okolo 1 273 m, šíře 30–60 m, převýšení 347,6 m, max. sklon zde dosahuje hodnoty 46,7 %, průměrný sklon 28,5 %. Nadmořská výška startu (nástupu) je v 1 101 m n.m. a cíl v 754,0 m n.m. Sjezdová trať je rovněž mezinárodně homologována pro slalom, obří slalom a sjezd (S-G). Pro lyžaře je lákavá zejména svojí členitostí, klopenými oblouky, nádhernými pohledovými scenériemi po pohoří Králického Sněžníku. Středisko disponuje dokonalým technickým zasněžováním na 100 % plochy sjezdovek.
Na své si však ve středisku přijdou i méně zdatní lyžaři, rodiče s dětmi i naprostí začátečníci. Dolní část sjezdovky „B“ je v délce asi 400 m vybavena tzv. Malou Pomou a dětským lanem. Zde si mohou zájemci objednat zdatného instruktora a v režimu lyžařské školy či školičky začít pilovat první obloučky v krásném prostředí králických hor. Zlepšila se nabídka služeb v nejširším spektru poptávky. Vždyť jen obec Dolní Morava v plné sezóně disponuje více než 1 100 lůžky. Ubytování lze nalézti v nejrůznějších kategoriích, od velkých hotelů po malé, charismatické rodinné pensionky. K samozřejmému zde patří základní nabídka služeb, pokrývající stále stoupající poptávku po kvalitě a sortimentu. Provozovatel umí vyhovět jak náročným jednotlivcům, tak nejrůznějším zájmovým seskupením, školám i hromadným zájezdům. Postupně se zlepšuje i pozice střediska ve velké rodině lyžařských areálů České republiky. SKI centrum SNĚŽNÍK Dolní Morava je dnes „tříhvězdičkový“ a po dokončení již započaté modernizace si činí ambice na další, čtvrtou hvězdičku.
Lyžaři, ale i další návštěvníci zde v brzké době naleznou nově upravené, modernizované středisko celoročního využívání. Horkou novinkou bude zcela zřejmě nová čtyřsedačková lanová dráha, která v zimě nahradí dožívající lyžařské vleky a současně bude také kýženým produktem pro zkvalitnění celoročního cestovního ruchu v širší oblasti Králického Sněžníku. Provoz nové lanové dráhy bude upraven pro zimní a letní režim tak, aby respektoval oprávněné požadavky orgánů ochrany přírody a současně zabezpečoval rozvoj šetrné turistiky v krásné, nicméně citlivé přírodě.
Součástí modernizace celého střediska bude i smysluplné řešení přístupu návštěvníků do okrajové části obce Dolní Morava.
Překvapením pro návštěvníky bude i nová turistická chata v prostoru vrcholového výstupu z nové lanové dráhy pod vrcholkem Slamníku (1 231,0 m n.m.). Tato se stane v budoucnu centrem pěších a zimních běžeckých tras v dané oblasti s napojením na Staroměstsko i Králicko.
V dalších návaznostech se připravují nové naučné stezky v programu „Zaniklé Sudety“, které budou svým obsahovým zaměřením i místopisným řešením navazovat na programy Králické pevnostní oblasti i novou podobu střediska Sněžník Dolní Morava s celoročním využitím.
K Dolní Moravě jako zimnímu středisku již neodmyslitelně patří také Freestyle park Dolní Morava, ležící v dolní části obce. Disponuje 3 sjezdovkami, snowparkem, nejdelší crossovou tratí v ČR, večerním lyžováním, lyžařskou a snowboardovou školou a dobrým zázemím.
Nelze také zapomenout na nového člena lyžařské rodiny Dolní Moravy – Skicentrum Dolní Morava, umístěné ve středu vesnice na úbočí Selských Vrchů v nadmořské výšce 650–800 m n.m. Areál je charakteristický širokými, prosluněnými sjezdovkami s kouzelnými pohledy na vrchol Králického Sněžníku, kvalitní občerstvení zde naleznete v Penzionu Na Rozcestí. Je vhodný především pro rekreační lyžaře a začínající jezdce.
Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem chce být pozvánkou, ale také výzvou svým návštěvníkům. Každý z nich zde může v kteroukoliv roční dobu najít tu svou krajinu srdce. Stačí jen ve správnou chvíli a na správném místě zastavit, naslouchat a třeba i ...poděkovat.

GPS souřadnice: 50.12939N, 16.79985E

Autor: Oldřich Štos
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 5/2008






Předchozí článek: Lyžařský areál Čenkovice
Následující článek: Řeka Orlice


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Domek Maxe Švabinského v malebné obci KOZLOV, která je dnes součástí České Třebové.

ORLICKOÚSTECKO: ČESKOTŘEBOVSKÉ náměstí s morovým sloupem z roku 1706.

ORLICKOÚSTECKO: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK při pohledu od kláštera Hedeč u Králík.

SVITAVSKO: Vrch Kalvárie je známým poutním místem nad JAROMĚŘICEMI.

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Občanská záložna v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml