Sdružení přátel Pardubického kraje

Centrum Bohuslava Martinů


22. 02. 2010 V sobotu 4. dubna 2009 Polička prožívala velkou kulturní událost. Po mnoha letech uzavření a oprav byla veřejnosti zpřístupněna budova bývalé chlapecké školy, která následně sloužila jako muzeum a městská knihovna. Nyní se proměněnila v Centrum Bohuslava Martinů. Mnoho občanů Poličky, okolních obcí i vzdálejších návštěvníků si v tento den mohlo prohlédnout nově zrekostruonané muzejní prostory. Projděme si tedy pomyslně prostory této budovy a seznamme se s expozicí, která se zde nachází.

Do muzejní budovy, nyní Centra Bohuslava Martinů se nyní dostaneme ze Šaffovy ulice, kde v prostorné vstupní hale nalezneme mimo jiné ke koupi i zadarmo množství propagačního materiálu o městě a regionu. Odtud procházíme chodbou kolem pamětních desek se jmény rodáků a významných osobností Poličky a Poličska, kteří se tu narodili, žili nebo tvořili. Po schodišti se dostaneme do prvního patra, kde nacházíme expozici z historie Poličky, repliku Zakládací listiny města Poličky vydanou roku 1265 králem Přemyslem Otakarem II., dále Parcelaci (umístění domů při založení města). Z období renesance jsou zde vystaveny staré knihy a tiskopisy, jako např. Evangelický kancionál z roku 1572 a Poličský kancionál z roku 1545 (oba jsou nádherně ilustrované a zdobené), několik stránek z Bible české (1549), opisy evangelických listů, Kroniku českou (1541) a jiné. Zde nacházíme i nejstarší vyobrazení Poličky mezi lety 1575–1731. Z období baroka je zde několik předmětů katolické zbožnosti (relikviářové rámy a svaté obrázky). 19. století nám prezentují obrazy města před i při požáru roku 1845, kdy vyhořelo celé vnitřní město (z 237 domů zůstaly jen 4 domy), grafi tová kamna za nedalekého Svojanova, terče střeleckých sborů a ostrostřelců, poličské kroje atd. Po mnoha letech byla také vystavena expozice horáckého skla zejména z 18. a 19. století. Jedná se o unikátní sbírku kvůli svému rozsahu. Je zde na 800 kusů horáckého skla. Mapa z roku 1720 nám vyznačuje území sklářských oblastí a sklářských hutí. Mezi exponáty je také zastoupeno tavené sklo od sochaře a sklářského výtvarníka prof.Jana Černého. Po chodbě, které si zachovala původní dlažbu, se dostaneme do třídy Bohuslava Martinů, kde se nachází původní prkenná podlaha. Třída je vybavena tehdejším školním zařízením. V dobových lavicích při slavnosti zasedli také dva tehdejší žáci, pamětníci Martinů, kteří tuto školu navštěvovali do roku 1928, kdy se celá škola přestěhovala do nové budovy tzv. Masarykových škol. Kromě přednáškového sálu v tomto podlaží nacházíme novou expozici památníku Bohuslava Martinů. Letos 29. srpna jsme si připomněli padesáté výročí skladatelova skonu. V příštím roce (8. prosince 2010) oslavíme 120. výročí jeho narození.

GPS souřadnice: 49.71488N, 16.26438E

Autor: Bohumír Andrle
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2009






Předchozí článek: Boršovský les
Následující článek: Selské povstání v Dolním Újezdu u Litomyšle


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Unikátní skanzen lidových staveb Betlém v HLINSKU.

CHRUDIMSKO: Poutní raně barokní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v LUŽI.

ORLICKOÚSTECKO: Litomyšlská brána ve VYSOKÉM MÝTĚ je zbytkem městského opevnění.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: náměstí v LETOHRADĚ.

SVITAVSKO: Kostel sv. Ducha v JAROMĚŘICÍCH.

SVITAVSKO: Městská věž v JEVÍČKU.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml