Sdružení přátel Pardubického kraje

Českotřebovská Javorka nabízí prostor pro odpočinek


06. 10. 2010 | Možná, že si Českou Třebovou spojujete pouze se železnicí. Ale toto město má i mnohá zajímavá místa a romantická zákoutí. Aby měli případní turisté a návštěvníci města možnost pamětihodnosti a zajímavosti města poznat, připravilo město Česká Třebová turistický okruh "Česká Třebová krok za krokem". První zastavení této naučné stezky je u českotřebovského nádraží, které od roku 1849 leží na důležité železniční křižovatce. Další zastavení jsou pak na Starém náměstí, kde můžete obdivovat městskou radnici ze 16. Století, třetí informační panel naleznete u kaple sv. Kateřiny, nejstarší dochované architektonické památky východních Čech. Další zastavení jsou pak u areálu kostela sv. Jakuba Většího, před českotřebovským gymnáziem a poslední šesté zastavení naleznete v parku Javorka.

Tento park se nachází okolo stejnojmenného pramene Javorka, kde byl roku 1885 založen městský sad. Ten představoval park anglického typu. Byl tedy komponován jako volná příroda, zahrnoval vzrostlou zeleň, travnaté úseky i vodní prvky. Park se rozkládá se na ploše 3ha a v horních partiích přechází v lesní porost. Přímo odtud vedou turistické stezky směrem na Kozlov a Hory, tedy další turisticky atraktivní místa v okolí České Třebové.
Přírodní útvary parku byly postupně doplňovány sochami. Asi k největší dominantou parku je nápadný osmiboký altán "Bosenský pavilon" , který vznikl v roce 1904 podle návrhu inženýra Bitshcaura. V roce 1910 pak byla odhalena pískovcová socha Šárky zhotovená dle modelu Quida Kociana. Za pozornost stojí také hudební pavilon Antonína Bennewitze na okraji parku, ve kterém se v létě konají koncerty. Park doplňuje také několik novějších soch. Jedná se o betonové sochy, které jsou pracemi studentů katedry výtvarné výchovy Ostravské univerzity, kterými je park doplňován od roku 2002. V roce 2003 pak došlo k odstranění betonové desky zakrývající prameniště Javorky a k jeho novému zastřešení dle návrhu architekta Petra Kuldy z Ústí nad Orlicí.
Hned při vstupu do parku zaujme rybníček s ostrůvkem uprostřed se sochou vodníka chytajícího ryby. Do čtyřicátých let minulého století zde však stávala socha vládce moří Neptuna. Model sochy pocházel od J.V.Myslbeka. Ta však byla poničena a nahrazena již zmíněnou sochou vodníka od českotřebovského výtvarníka Karla Tomeše. Nedaleko se pak nachází Husův pomník. Původní reliéf s poprsím Mistra Jana Husa vytvořil Josef Kvasnička roku 1916. Českotřebovští občané si jej tehdy objednali při příležitosti pětistého výročí upálení tohoto velkého Čecha. Ve spodní části parku se nachází i tzv. "hříbek", což je taková stavba určená spíše pro zábavu dětí, která je v parku stále populární. Park doplňuje dětské hřiště se skluzavkou a houpačkami.
Park Javorka v České Třebové je tak ideálním místem pro krátkodobý odpočinek či romantickou procházku.

GPS souřadnice: 49.89886N, 16.43751E

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2010






Předchozí článek: Nový zámek u Rudoltic v minulosti třikrát vyhořel
Následující článek: Navštivte rodný domek Prokopa Diviše na okraji Žamberka


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Rane gotický kostel sv. Mikuláše v PROSEČI z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Výhled z rozhledny na vrcholu KOZLOVSKÉHO KOPCE nad Českou Třebovou.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Mikuláše a poustevna Fáterka ve VRACLAVI.

ORLICKOÚSTECKO: Budova radnice v CHOCNI.

SVITAVSKO: Zadní vstup na zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

SVITAVSKO: Zřícenina hradu SVOJANOV.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml