Sdružení přátel Pardubického kraje

Eduard Kasparides


08. 07. 2008 Jeden z nejznámějších hřebečských malířů se narodil dne 18. března 1858 v Křenově u Moravské Třebové jako nejmladší ze šesti dětí. Lásku k malování zdědil malý Eduard po strýci. Také jeho nejstarší bratr rád maloval. Ve dvanácti letech se musel rozhodnout o povolání. Protože se rozhodl studovat, byl poslán do Poličky, aby se připravil v 5. ročníku základní školy na studium gymnázia v Moravské Třebové. Měl štěstí, že si zde učitel kreslení všimnul jeho nadání a dával Eduardovi zvláštní hodiny. Jelikož mu na gymnáziu kreslení zabralo tolik času, že se nevěnoval dalším předmětům, vrátil se do rodného domu.

Na přímluvu svého strýce se však posléze dostává do Vídně, kde měl studovat malířství. Zde studoval půldru-hého roku u profesora Gripenkerla, poté u profesora Wur-zingera. Kresby aktů studoval u profesora R. Blaase. Po čtyřech letech studií již nezbyly Eduardovi další peníze na pokračování a tak si během prázdnin přivydělal rekonstrukcí obrazů J.T. Suppera v Křenově. Jeho prvním obrazem zpět ve Vídni bylo "Pronásledování Krista císařem Neronem". Pobyt na akademii jej však přestal bavit, začal malovat portréty podle fotografií, čímž si vydělal na cestu do Mnichova. Zde maloval dle vzoru rakouského malíře Defreggera. Obrazy se mu však nepo-dařilo prodat, proto se vrací zpět do Vídně.
Na začátku devadesátých let se dostává do finanční tísně, odjíždí do Petrohradu za kontraktem, jehož posláním bylo vytvoření portrétu ruské carevny. Později se vrací do Vídně, kde se zcela oddal přírodě. Barvy podzimu, světlo a soumrak z něho udělaly "oblíbeného malíře". V roce 1900 dostal "Malou státní cenu" za obraz "Heustadlwasser". Poté přicházel jeden úspěch za druhým. Kasparides mnoho cestoval, navštívil Capri, Neapol, Sorento, projel celé Německo a Rakousko. Jeho obraz "Protržení hráze po bouři" získal v roce 1908 medaili arcivévody Karla Ludvíka.
Malíř cestoval do Itálie i na sever, kde sbíral náměty ke svým obrazům. Doba však byla nepříznivá, začala První světová válka a s ní i bída a utrpení. Eduard Kasparides byl nemocen a osamocen. V šedesáti devíti letech podlehl srdečnímu záchvatu. Zemřel 19. července 1926 v Bad Gleichenbergu. V poslední vůli odkázal svá díla rakouské státní galerii, městu Vídni a domu umělců - Künstlerhaus.
Eduard Kasparides byl zakládajícím členem "Hagenbundu", členem Svazu umělců ve Vídni a za svoje zásluhy jmenován "Rytířem řádu císaře Josefa". Byl uznávaným umělcem v Rakousku i Německu a jeho obrazy se nachází v mnoha galeriích. Jeho dílo zůstává součástí kulturní historie hřebečského regionu.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2008




Předchozí článek: Železné hory v tvorbě Františka Kavána
Následující článek: Bartošův, Potůčkův a Valčíkův britský pilot


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Most přes PASTVINSKOU PŘEHRADU zbudovanou v letech 1932 - 1938.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Kostel Povýšení sv. Kříže na KŘÍŽOVÉM VRCHU u MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Městské opevnění v ulici Na Bídě v POLIČCE.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml