Sdružení přátel Pardubického kraje

Hudební svátek v Litomyšli


15. 06. 2006 Světová operní špička, hlediště pod širým nebem v romantickém prostředí renesančního zámku, úžasná akustika a vůně okolních zahrad. I taková je Smetanova Litomyšl, známý hudební festival, který letos již podesáté podporuje největší energetická společnost v České republice. Dříve festival sponzorovala Vý-chodočeská energetika a.s., nyní je oficiálním partnerem této kulturní události Skupina ČEZ. Premiérová inscenace Smetanova Tajemství „Díky podpoře Skupiny ČEZ můžeme do Litomyšle pravidelně zvát největší hudební esa a organizovat inscenace zajímavých děl,“ oceňuje dlouhodobou spolupráci ředitel festivalu Jan Pikna. Letos bude chloubou galakoncert jednoho z nejlepších světových tenoristů Neila Shicoffa. Bez podpory partnerů by se neobešla ani nová původní inscenace Smetanovy opery Tajemství, kterou pro festival připravuje soubor Národního divadla.

„Navíc máme při-pravenou lahůdku pro diváky, rockovou operu Jesus Christ Superstar.“ Skupina ČEZ je patronem právě tohoto představení.Operní festival Smetanova Litomyšl letos proběhne již po osmačtyřicáté, opět s o něco pestřejším programem. Na přelomu června a července si budou moci diváci vybrat mezi klasickými operami Rusalkou a již zmíněným Tajemstvím, uslyší árie Verdiho Pucciniho, Offenbacha, Bileta i Čajkovského. V Litomyšli zazní gregoriánský chorál, oratoria i díla komorní. Mozartovská skladba pro Litomyšl Mimořádný umělecký zážitek slibuje uvedení u nás méně známé opery Francise Poulenca Dialogy karmelitek. Kromě Tajemství se letos na festivalu objeví i několik dalších premiér: velký projekt Jiřího Pavlicy, souboru Hradišťan a přizvaných hostů, mezi nimiž nechybí slavná americká zpěvačka Brenda Jackson. Skladatelka Sylvie Bodorová píše speciálně pro litomyšlské zámecké arkády „Poklonu Mozartovi“, přičemž právě 250. výročí narození tohoto génia bude věnován úvodní koncert a pořad Dag-mar&Amadeus s Dagmar Peckovou. Letošní Smetanova Litomyšl zahrnuje celkem dvacet pořadů, z toho dvanáct na hlavní festivalové scéně - druhém nádvoří zámku Litomyšl. Další koncerty je možné vidět v litomyšlských kostelech a kaplích a v programu jsou také externí koncerty v rokokovém zámečku v Nových Hradech u Litomyšle a jeden ve farním kostele v České Třebové. Operní festival Smetanova Litomyšl probíhá od 16. června do 4. července.
Festival je již několik let zapsán v seznamu významných událostí v dokumentu Tvář Pardubického kraje a s tím je i spojena finanční podpora kraje ve výši 1 mil. Kč. Záštitu nad festivalem převzal společně s prezidentem ČR Václavem Klausem a ministrem kultury Vítězslavem Jandákem hejtman Pardubického kraje Michal Rabas, některé z koncertů se pak konají pod patronací vicehejtmana Romana Línka a radního zodpovědného za kulturu Miroslava Brýdla.
"Osobně coby východočech cítím hrdost, že takto významná kulturní událost může být uspořádána u nás v Pardubickém kraji, kde je hudba "doma". Pardubický kraj je už podruhé spolupořadatelem tohoto největšího oper air festivalem klasické hudby v českých zemích. Letošní ročník je výjimečný svým významem i programem. Vždyť kde jinde uslyšíte díla našeho rodáka Bedřicha Smetany pod širým nebem, kde jinde oslavíte osobnost Mozarta a zkonfrontujete ji s indickou hudbou!," říká hejtman Michal Rabas. Bohatý program, který se bude odehrávat nejen v samotné Litomyšli, ale také v Nových Hradech nebo České Třebové, je k dispozici na www.smetanovalitomysl.cz.
Souběžně se 48. ročníkem festivalu Smetanova Litomyšl se také ve dnech 16. června - 31. července 2006 koná projekt Smetanova výtvarná Litomyšl. Záštitu nad ní přijali radní Pardubického kraje Miroslav Brýdl spolu s ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem. Tento projekt např. přiblíží dílo Jakuba Schikanedera s názvem Nálady a nokturna, vizuální umění z Pardubického kraje pod názvem Dostředivé okraje či výstavu Deset století architektury a fotografie Jiřího Davida atd.

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 2/2006




Předchozí článek: Unikátní expozice praček a historie praní ve svitavském muzeu
Následující článek: Přírodní rezervace Peliny


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 4/2023 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Planetární stezka
Kozlovský kopec
První pardubické letiště
Patnáct horopisných celků



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Starobylý hřebčín v HEŘMANOVĚ MĚSTCI.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Pomník obětem z první světové války v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Radnice v ŽAMBERKU.

SVITAVSKO: Zadní vstup na zámek v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

SVITAVSKO: Kostel Panny Marie ve Svitavách.

PARDUBICKO: Zámek je domimantou městečka CHOLTICE.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml