Sdružení přátel Pardubického kraje

Krounská čítanka - Nová publikace o obci na Chrudimsku a jejím blízkém okolí

14.10.2022 V polovině roku 2022 vydalo nakladatelství Sursum knihu Jaroslava Hubeného Krounská čítanka obsahující texty mnoha osob spjatých s Krounou a jejími místními částmi (Čachnov, Františky, Oldřiš, Ruda, Rychnov). Autor publikace pochází z Krouny, pracoval v Praze, od roku 1983 žije v Brandýse nad Orlicí, kde také v􀣢letech 1990– 1994 působil jako starosta. O tomto městě vydal v roce 2014 populárně naučnou knihu Brandýs jakoby; je také scénáristou a spolurežisérem filmu o Brandýse nad Orlicí. Knižně debutoval v􀣢roce 2005 novelou Cesta za zrcadlem, v􀣢roce 2010 vydal sborník poezie Labyrinty srdce, v􀣢roce 2019 Pátečníci ze ztracené varty o􀣢bytových seminářích na evangelické faře ve Svratouchu v􀣢době normalizace. Kromě množství článků ze své novinářské praxe je také autorem divadelní hry ze života J.􀣢A.􀣢Komenského Comenius pictus et ludus.

Krounskou čítankou se vrací na Vysočinu, do prostoru svého mládí lemovaného zajímavými, typickými i výraznými osobnostmi, autentickými příběhy, vzpomínkami, rozhovory, pověstmi i kronikářskými sděleními. Celkem 540 stran v 64 kapitolách přináší výběr textů mnoha desítek osob, které v Krouně žily (žijí), o obci psaly nebo z Krouny pocházely a publikovaly jinde. Mnohaletá intenzivní práce vyhledávání a sestavování textů (prozaických, básnických, kronikářských, vzpomínkových a dalších) přinesla své bohaté plody literární i čtenářsky zážitkové.
Kniha má mnoho vrstev, které se prolínají. Té historické se nevyhne žádné širší pojednání o obci. Autor dává prostor pověstem souvisejícím s Krounou a jejím blízkým okolím, čerpá z kronikářských záznamů a vybírá z nich podstatné texty zaznamenávající konstitutivní momenty obce. Těžkou dobu německé okupace, zvláště heydrichiády, připomínají statě pamětníků a příbuzných obětí. Vrstva umělecko-literární přináší výběr prozaických a poetických textů známých spisovatelů zmiňujících se o Krouně (A. Heyduka, T. Novákové, F. Šímy, M. Bureše) a dalších osobností přímo spjatých s Krounou (např. V. Broučka, J. Pražana, L. Čihákové, J. Hubeného, P. Černého). Třetí vrstva přibližuje texty významných akademických či univerzitních pracovníků a vydavatelů včetně čestného občana Krouny matematika prof. M. Pelíška (dále např. zakladatele českého lesnického a mysliveckého časopisectví J. Th. Doležala, interního lékaře prof. V. Vondry, etnologa PhDr. S. Broučka, literárního teoretika a regionalisty PaedDr. J. Kučery). Další úroveň je ta, která knihu dělá bohatou, košatou a ještě více přitažlivou – od připomenutí některých reformačních či evangelických kazatelů a katolických kněží přes další známé osobnosti spjaté s Krounou (F. Křižíka, J. Sodomky staršího, R. Lukavského, D. Petrofové) k výtvarníkům a řemeslníkům (např. F. Matějíčkovi, J. Janouškovi, J. Křiklavovi, Bukáčkovým, P. Ondrovi ad.). Další rovina je výsostně soukromá, která více přibližuje životní kořeny a setkávání zpracovatele čítanky. Každý autor je v knize představen krátkým výstižným portrétem. Za velmi cennou považuji kapitolu „Stopy Židů v Krouně“, která přináší ucelenější pohled na dosud nepublikované téma působení některých rodin v Krouně a jejich dalších osudů. Vzhledem k rozsahu čítanky, která je zpracováním velmi bohatého materiálu, mohlo být dílo rozděleno do více svazků, ve kterých by pak bylo více prostoru pro některé kapitoly a portrétní úvody.
Krounská čítanka Jaroslava Hubeného tvoří s vydanou historií Krouny Marcely Nekvindové (Krouna 1349–2009) provázaný celek. Motto knihy vyjadřuje – citátem spisovatele a myslitele Roberta Fulghuma – smysl vydané publikace: „Jsou místa, ze kterých všichni pocházíme – obyčejná místa, kde jsme hluboce zakořeněni a díky nimž jsme to, co jsme... V určitém smyslu se potřebujeme vracet domů – a můžeme se vracet domů. Ne si domov jenom přivolávat, ale posvětit své vzpomínky.“

GPS souřadnice: 49.7780339N, 16.0292083E

Autor: Libor Nekvinda
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2022






Předchozí článek: Ekocentrum Pasíčka a brána do pravěku
Následující článek: Pískovcová skalní obydlí ve Zderazi


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v CHRUDIMI.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v ČESKÉ TŘEBOVÉ s kašnou a starou radnicí.

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v JABLONNÉM NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Kostel sv. Jiří v KUNČINĚ.

SVITAVSKO: Sochy světců před kosetelem sv. Jiří v KUNČINĚ.

PARDUBICKO: Kostel sv. Jakuba v PŘELOUČI.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml