Sdružení přátel Pardubického kraje

Ledovcová moréna Obří postele u Zdechovic

Mazánkova hájovna od jihu. Foto: autor

13. 09. 2007 Pokud vyjdeme po modré turistické značce ze Zdechovic směrem k hřebeni Železných Hor, která je zčásti vedena po bývalé kočárové cestě, dojdeme asi po 2 km na křižovatku turistických cest. Z ní odbočíme doprava a po dalších 600 m dojdeme ke skalnímu útvaru s tímto půvabným jménem. Je opředen pověstmi o loupežnících, kteří zde údajně sídlili a o různých bájných bytostech. Dneska také občas poslouží jako cíl romantických vycházek. Je tu také místo, kde se pod skalním převisem duchny schováte před nepohodou a kde si (asi v rozporu s lesním zákonem) "praví zálesáci" a jiní milovníci skutečné divočiny rozdělávají ohníček. Je známo, že jde o zbytky ledovcové morény, která do těchto míst byla dotlačena ledovcem při posledním zalednění severní polokoule. Co nám o ní poví internet? Našli jsme dvě zmínky, ale o ledovci v nich není uvedeno nic..

Zmínka první - www.seb.cz/zelezne_hory
"Nedaleko Zdechovic, při modře značené cestě do Svo-bodné vsi, se nachází skalní útvar Obří postele. Jedná se o tzv. kamenné stádo na ploše téměř 17 ha. Žulové výcho-zy jsou rozpadlé na velké (až 20-ti kubíkové) oblé balvany, které jsou většinou oddělené od skalního podloží. Lesní prostředí poněkud stírá obří rozměry balvaniště."

Zmínka druhá - http://cs.wikipedia.org:
"Obří postele jsou nejznámějším seskupením žulových skal a bloků v severozápadním výběžku Železných hor. Nalézají se asi 2 km od obce Zdechovice asi 8 km západně od města Přelouč v okrese Pardubice. Inspirací k pojmenování byly ploché oblé žulové lavice a bloky, z nichž mnohé připomínají mohutné matrace, peřiny a polštáře. Vrcholová duchna je asi 6 m dlouhá, okolo 2 m široká i vysoká a dole spočívá na úzkém podstavci, čímž vzniklo malé skalní okno."
Budeme rádi, pokud jsme Vás nalákali k vycházce do našeho domova a ještě Vás upozorníme na místo, kde toho najdete víc, a sice na náš web: www.zdechovice.cz. Také poradíme, jak si vycházku prodloužit. Vystoupíte na žst. Řečany nad Labem, proběhnete podchodem až na "naši stranu" kolejiště, přejdete státní silnici II/322 (pozor! naměřili jsme tady jednomu "dobrákovi" až 180 km/h) a za silnicí se dáte doprava okolo lesních školek a dojdete k pseudogotické bývalé Mazánkově hájovně (ta se bohužel právě tiše rozpadá). To je začátek kočárové cesty a někdejší oficiální vjezd na panství zdechovické. Pěkně přímou cestou lesem dojdete až do Zdechovic a na návsi u pomníku padlých najdete značenou modrou turistickou a půjdete po ní. Ti motorizovaní si mohou auto nechat na začátku trasy na parkovišti motorestu, který dříve nesl jméno "U hajnýho" a kousek se vrátí pěšky. Odměnou jim pak bude možnost osvěžení při zpáteční cestě. Ti méně dobrodružní si mohou auto nechat na návsi ve Zdechovi-cích. Odkud je to jen skok na obecní úřad (tel. 466 936 101), kde mohou zakoupit turistickou známku či pohled-nice.
Bonus pro všímavé turisty: po cestě od Mazánkovy há-jovny lze nalézt i malou studánku (voda není pitná), k níž před východem z lesa vede vlevo pěšina (modrá zn.) a na cestě ze Zdechovic k Obřím postelím asi v polovině cesty lesem na pravé straně zase půvabné místo po staré těžbě asi písku, kterému říkáme "Liščí dolík". Návodnou fotografii přikládáme.

GPS souřadnice: 50.00700N, 15.46338E

Autor: ing. Robert Chutic
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2007


"Obří postele". Foto: autor


Předchozí článek: Sezemický klášter - elektronický výzkum 1972 - 1975
Následující článek: Stavební ruch v Lázních Bohdaneč během 20. století


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Židovská synagoga v HEŘMANOVĚ M2STCI.

CHRUDIMSKO: Toulovcova rozhledna v oblasti TOULOVCOVÝCH MAŠTALÍ

ORLICKOÚSTECKO: Novogotická kaple Panny Marie z konce 19. století v LANŠPERKU.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Jana Křtitele v TATENICÍCH.

ORLICKOÚSTECKO: kostel v obci PÍSEČNÁ.

SVITAVSKO: Fresky z 18. století na Loretánské kapli v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: Klášterní zahrady v LITOMYŠLI zdobí sochy Olbrama Zoubka.

PARDUBICKO: Novorenesnační radnice na Pernštýnském náměstí v PARDUBICÍCH pochází z roku 1895.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml