Sdružení přátel Pardubického kraje

Strážný vrch


16.01.2024 Rozhledna Strážný vrch byla postavena v rámci projektu Hřebečských důlních stezek v roce 2010. Má neobvyklou podobu těžní věže.
K těžební historii oblasti mezi Svitavami a Moravskou Třebovou odkazuje svým tvarem připomínajícím těžní věž rozhledna na Strážném vrchu (590 m n.m.). Symbolizuje výstuže hornické štoly. Její výstavba proběhla během zimy 2009/2010, svého otevření se dočkala 4. července 2010 společně s oficiálním zpřístupněním důlních stezek i geologické expozice.
Na vyhlídkovou plošinu ve 14 metrech vede 67 schodů. Nabídne vám výhled na Moravskou Třebovou, část Orlických hor i na Králický Sněžník.

Dostanete se k ní na kole nebo pěšky od Dětřichova či Nové Vsi. K rozhledně nevede žádná značená turistická značka, proto je doporučeno vybavit se při návštěvě rozhledny podrobnou mapou. Zhruba 400m od rozhledny vede červená značka spojující osadu Hřebeč (zde lze parkovat na velké odstavné ploše nad Hřebečským tunelem) a hájovnu Dětřichov (parkování u křižovatky cest). Trasa z osady Hřebeč činí přibližně 4,5km, od dětřichovické hájovny zhruba o kilometr méně.
Při pohledu zpět do novodobé historie rozhlížení z Hřebečského hřebenu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou můžeme snahy o stavbu vyhlídkové věže datovat k roku 2004, kdy Mikroregion Svitavsko a Region Moravskotřebovska a Jevíčska představily záměr postavit 30 metrů vysokou rozhlednu u vysílače Kamenná Horka. Počátkem roku 2007 však město Svitavy od plánu ustoupilo a projekt zůstal pouze na papíře.
Záměr vystavět rozhlednu byl znovu oživen ze strany města Moravská Třebová zhruba po necelém roce, kdy byla navržena stavba rozhledny v lokalitě Strážného vrchu (610m) v rámci širšího projektu tzv. hřebečských důlních stezek. Tento projekt vybudování důlních stezek byl realizován společností Matoušek s.r.o. z Jevíčka v období duben 2009 – prosinec 2010 s celkovými náklady téměř 13 mil. Kč (výraznou měrou se podílely prostředky z dotace EU). Stezky o celkové délce 70km zavedou návštěvníky k několika bývalým dolům s těžbou lupku, mají celkem 28 naučných zastavení, 8 výchozích stanovišť, 6 odpočívadel, vyhlídkovou věž na Strážném vrchu, vyhlídkovou plošinu Nad doly a turistické altánky Na Mladějovském vrchu a U vysílače. Stezky zahrnují také novou geologickou expozici na zámku v Moravské Třebové.
V oblasti Hřebečského hřebene lze k návštěvě doporučit i další (v září 2009) otevřenou naučnou stezku Boršovský les, která nabízí mimo jiné daleké výhledy od otevřeného srubu s vyhlídkovou plošinou přímo nad hřebečským tunelem.

GPS souřadnice: 49.7861361N, 16.5828394E

Autor:
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 3/2023






Předchozí článek: Rozhledna Pastýřka u Moravské Třebové
Následující článek: Zajímavé studánky na Českotřebovsku


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku




Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostely



Pardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Renesnační čtyřkřídlý zámek v CHRASTI byl sídlem hradeckých biskupů.

ORLICKOÚSTECKO: Kostelík v DLOUHÉ TŘEBOVÉ.

ORLICKOÚSTECKO: Vrchol KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, který je nejvýše položeným místem Pardubického kraje (1423 m.)

ORLICKOÚSTECKO: Náměstí v JABLONNÉM NAD ORLICÍ.

SVITAVSKO: Barokní kostel sv. Jakuba s hranolovou věží v MĚSTEČKU TRNÁVKA

SVITAVSKO: Sgrafita zhotovená podle Váchalova Krvavého románu na domě čp. 127 v LITOMYŠLI.

PARDUBICKO: Dřevěná zvonice nedaleko CHOLTICKÉHO zámku.




Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický Slavín



Created by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml