Sdružení přátel Pardubického kraje

Výročí Ressla budou oslavovat v Chrudimi i ve slovinské Lublani


06. 06. 2007 Město Chrudim čekají v letošním roce velké oslavy. Letos tomu je již 150 let od úmrtí významného chrudimského rodáka Josefa Ressla. Josef Ressel se narodil 29. 6. 1793 v Chrudimi a zemřel na malárii na služební cestě dne 9. 10. 1857 v Lublani.
Výročí úmrtí Josefa Ressla bude průběžně připomínáno po celý rok. Za účelem bezproblémového průběhu oslav funguje přípravný výbor pod vedením místostarosty města Chrudim Pavla Kobetiče, který nám sdělil, že město Chrudim se již v loňském roce rozhodlo kontaktovat další evropská města, ve kterých Ressel působil. Nejužší kontakty jsou dle něj navázány se slovinským městem Lublaň, kde by měly letos také proběhnout oslavy 150. výročí úmrtí Josefa Ressla: "V Lublani by se měla konat výstava, chystá se vydání publikace o vynálezci Resslovi, v Lublani připravuje se také konference zaměřená na odkaz Josefa Ressla. Naší snahou je, aby se zástupci města Chrudim zúčastnili pietního aktu u pomníku Ressla na tamním hřbitově," sdělil k oslavám ve Slovinsku Kobetič.

Ačkoliv by se pietní akt v Lublani měl konat u pomníku Josefa Ressla, nejedná se o skutečný hrob tohoto vynález-ce. Ten již dnes neexistuje, na hřbitově nedaleko Lublaně se nacházejí pouze památníky významných osobností. Josef Ressel totiž není pouze významnou osobností Par-dubického kraje, je jednou ze sedmi nejvýznamnějších slovinských osobností. Jak nám Kobetič dále prozradil, součástí oslav v Lublani by měla být také prezentace města Chrudim: "Domluvili jsme se na tom, že se v Lublani bude Chrudim prezentovat na dvou panelech, ze kterých by se návštěvníci muzea dozvěděli něco více o rodišti Josefa Ressla. Chrudim by měla být dále pre-zentována také v dokumentárním filmu, který slovinští filmaři budou v Chrudimi natáčet."
Oslavy v Resslově rodném městě naplno vypuknou v sobotu 6. října. V tento den bude zahájena výstava připomínající odkaz Josefa Ressla, kde bude převážná část však věnována pomníkům, pamětním deskám, místům pobytu a všemu, co je spojeno se jménem Josef Ressel. "V Chrudimi například existoval spolek Ressel, gymnázium Josefa Ressla, ulice, náměstí, jméno Ressla neslo učiliště v Německu, lodě či balón z roku 1893," přiblížil Kobetič. Na výstavě by měla být také připomenuta místa pobytu Josefa Ressla. Chystá se vydání publikace, která by měla být jakýmsi průvodcem k výstavě, chystá se vydání pamětní mince, oslavami bude žít také celé město, protože se chystá historický průvod či městské oslavy spojené s vodní zábavou.
Oslavy výročí úmrtí J. Ressla se chystají i jinde v Evropě. Například ve Vídni se má konat cyklus resslovských přednášek, Resslovo výročí chce připomenout i Rakouské kulturní fórum v Praze.

Autor: Jan Řeháček
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 1/2007
Předchozí článek: Jindřich Valecký
Následující článek: Svědectví pana F. Valenty z Mikulovic


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 100 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 2/2022 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Stavební kameny Pardubického kraje
Země Keltů
Cyklistické areály
Zřícenina loveckého zámečku NeulustPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Bartoloměje z roku 1397 v KOĆÍ s dřevěnou zvonicí z roku 1666 a krytou chodbou.

CHRUDIMSKO: Zámek v NASAVRKÁCH dnes slouží pro výstavy a společenské akce.

ORLICKOÚSTECKO: Rozhledna na ANDRLOVĚ CHLUMU u Ústí nad Orlicí.

Dřevěný podkarpatský kostelík v DOBŘÍKOVĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Dělostřelecká tvrz BOUDA u Králík.

SVITAVSKO: Podzimní krajina na SVITAVSKU.

SVITAVSKO: Městské opevnění v ulici Na Bídě v POLIČCE.

PARDUBICKO: Dominantou náměstí v LÁZNÍCH BOHDANEČ je původně renesanční radnice s podloubím a kostel sv. Máří Magdaleny.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml