Sdružení přátel Pardubického kraje

Železnohorský region můžete ochutnat prostřednictvím produktů se značkou regionální produkt

Foto: autorka

6.01.2013 Po mnohaletém zvažování různých druhů a systémů podpory místních produktů se Železnohorský region stal v r. 2011 členem Asociace regionálních značek působící na celém území České republiky. Zapojil se po bok dalších 20 regionů, které již své produkty a výrobky úspěšně propagují a zajišťují jim tak zasloužený odbyt. Od r. 2012 se certifi kovaní výrobci stali nedílnou součástí celkové propagace a marketingu Železnohorského regionu.
Během r. 2012 bylo postupně certifi kováno 25 regionálních výrobků a produktů, které smějí užívat registrované označení ŽELEZNÉ HORY regionální produkt®. Jedná se o pestrou skladbu základních plodin (brambory, med, hovězí maso, ovoce), produktů a výrobků z přírodních surovin (medovina, mléčné výrobky, pivo, těstoviny, koláče, pečená žebra, kovářské, dřevořezbářské a keramické výrobky) či výrobků s motivem či vztahem k regionu (pletené výrobky z proutí a pedigu, paličkovaná krajka, ekologické přípravky, malba na hedvábí, turistický web, krajkovaná kresba, pracovní oděvy).

Certifi kace výrobců přinesla velmi pozitivní jev – přirozené propojení místních řemeslných výrobků a místní produkce, které vyústilo ve vytvoření kompletních místních specialit. Certifi kované výrobky se prezentovaly již na mnoha významných akcích v regionu (Dny Železnohorského regionu, Tradice Železnohorského regionu, Lughnasad, Babí léto na Železných horách, Svatováclavské slavnosti na Mladotickém mlýně, Země živitelka v Českých Budějovicích…). Staly se např. součástí darů pro výherce v soutěži Vesnice roku, kterou spolupořádá Pardubický kraj. V r. 2012 vznikla ucelená řada propagačních materiálů, která výhradně podporuje místní výrobce. Materiály budou vydávány s každoroční aktualizací. Nad rámec byla nabídka místní produkce zahrnuta do veškerých ostatních materiálů a akcí Železnohorského regionu. V rámci zvýšení odbytu místních výrobků bude v r. 2013 probíhat putovní výstava regionálních výrobků po regionu a bude vytvořen materiál o producentech, které můžete navštívit přímo v jejich areálech. V rámci zvýšení odbytových míst byla např. vytvořena volně přístupná prodejní a výstavní galerie v rámci prostor informačního centra v Heřmanově Městci.
Další prodejní prostory se připravují.

CHCETE SE I VY STÁT NOSITELI ZNAČKY ŽELEZNÉ HORY regionální produkt®?
Veškeré podrobné informace na www.regionalni-znacky.cz/zelezne-hory Certifi kace vám přinese: zveřejnění v každoročních novinách Doma v Železných horách, vytvoření katalogového listu, umístění informace na celorepublikovém výše uvedeném webu a na webu ŽR, výhodné zajištění visaček a samolepek pro označení produktu, možnost prezentace a prodeje produktů v prostorách informačních center a na akcích pořádaných partnery či samotným ŽR, možnost zveřejnění ve veškerých materiálech ŽR, možnost zapojení se do aktivit ŽR, navázání komunikace a spolupráce s dalšími výrobci nejen v ŽR, možnost prezentace a spolupráce s regionálními výrobci v rámci ČR, aj.
do 5. 2. 2013 předání přihlášky a výrobku koordinátorovi – MAS ŽR (infocentrum Heřmanův Městec, nám. Míru 288, tel.: 469 625 147, e-mail: infocentrum@mesto-hm.cz)
26. 2. 2013 zasedání certifi kační komise – přidělení certifi kátů vybraným produktům a výrobkům
Náklady na certifi kaci: certifi kát pro 1 výrobek či skupinu výrobků na 2 roky 2 000 Kč
certifi kát na další dvouleté období 1 000 Kč
roční organizační poplatek pro 1 výrobek
či skupinu výrobků 1 000 Kč
Přidělení certifi kátu a označení výrobku v systému regionálního značení v rámci regionu i celé ČR jednoznačně přispívá ke zviditelnění výrobce, zvýšení odbytu, a tím zlepšení jeho ekonomické stability. V oblasti cestovního ruchu na území České republiky se regionální značení stává vyhledávaným artiklem pro návštěvníky vedle turistických známek a dalších celorepublikových systémů.
Veškeré aktuální informace o dění v Železnohorském regionu najdete na novém webu www.zeleznohorsky-region.cz.

Autor: Kateřina Korejtková
Vyšlo ve Vlastivědných listech Pardubického kraje číslo: 4/2012
Předchozí článek: Přírodní parky Pardubického kraje - 2. část
Následující článek: Fara ve Zdechovicích


Vytiskni stránku

Zpět na úvodní stránku
Vlastivědný časopis o zajímavostech, památkách, historii a osobnostech Pardubického kraje.
Pokud máte zájem pravidelně dostávat časopis Vlastivědné listy Pardubického kraje, kontaktujte nás. Roční předpatné činí 200 Kč.
Stáhněte si PŘIHLÁŠKU a odešlete na adresu Sdružení přátel Pardubického kraje, Klášterní 54, Pardubice 530 02.


V čísle 1/2024 Vlastivědných listů Pardubického kraje si mimo jiné přečtete:
Rabštejnská Lhota
Mladkovská vrchovina
Průzkum na Šibeničním vrchu
Pardubické kostelyPardubický kraj
CHRUDIMSKO: Kostel sv. Máří Magdaleny ve VČELÁKOVĚ, postavený v letech 1844 až 1848 na místě starší stavby.

CHRUDIMSKO: Kostel sv. Václava v ŘESTOKÁCH z konce 13. století.

ORLICKOÚSTECKO: Nádherný výhled do krajiny ze zříceniny hradu LANŠPERK

ORLICKOÚSTECKO: renesanční radnice uprostřed náměstí v LANŠKROUNĚ.

ORLICKOÚSTECKO: Kostel sv. Františka Serafínského v CHOCNI.

SVITAVSKO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie barokně přestavěný po požáru roku 1726 v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

SVITAVSKO: LITOMYŠLSKÝ zámek je zapsán na seznamu památek UNESCO.

PARDUBICKO: Rozhledna Barborka na okraji obce CHOLTICE.
Hledat na webu:     


- Klub přátel Pardubicka
- Parpedie
- Pardubický SlavínCreated by pratele.pa.kraje@seznam.cz
sitemap.xml